Liam Hemsworth: trening do roli w filmie „Niezniszczalni 2”

Liam Hemsworth to najmłodszy z trójki, złączonych więzami krwi australijskich aktorów. Ma dopiero 22 lata, a już zdążył odnieść kilka znaczących sukcesów. By dostać się do ekipy w „Niezniszczalnych 2”, zbudował sylwetkę godną najemnika. Zobacz, jak tego dokonał.

Liam Hemsworth Tinseltown, shutterstock.com
fot. Tinseltown, 2015, shutterstock.com

Rodzina Hemsworthów powoli, lecz skutecznie przejmuje kontrolę nad światem popkultury. W australijskim klanie jest już jeden bohater hollywoodzkiego kina akcji – Chris Hemsworth, gwiazda filmów „Thor” oraz „Avengers”.

Teraz na szczyt wdrapuje się jego młodszy brat Liam. W tym sezonie Liam pojawił się już w „Igrzyskach śmierci” – zaskakująco brutalnym filmie o nastolatkach, którzy zostają zmuszeni do walki na śmierć i życie.

Trening jego wysokości

Mierzący 192 cm wzrostu Liam Hemsworth jest najmłodszym i najwyższym spośród trójki braci aktorów (ostatnim jest najstarszy, mniej znany Luke). Patrząc na fantastycznie umięśnionych koszykarzy NBA, trudno w to uwierzyć, ale wysokim facetom nie jest łatwo zbudować masę mięśniową.

Mężczyźni z długimi rękami i nogami oraz metabolizmem zasuwającym jak szybkobieżna lokomotywa parowa muszą sporo się napocić, żeby zbudować i – co ważniejsze – utrzymać masę mięśniową.

Wymaga to od nich nieustannego przesuwania granic stawianych przez własne ciało oraz dostarczania wystarczającej ilości wysokooktanowego paliwa, żeby nie przerabiali na energię mięśni, które z takim trudem zbudowali.

Hemsworth trenuje 6 razy w tygodniu, przeplatając treningi siłowe sesjami kardio na bieżni mechanicznej albo przy bokserskim worku. Podczas przygotowań do roli w „Igrzyskach śmierci” budował siłę, używając ćwiczeń i technik z powerliftingu, z dużymi ciężarami i niską liczbą powtórzeń w serii.

Potem pracował nad wytrzymałością podczas lżejszych ćwiczeń powtarzanych w serii 12-15 razy. Jeśli chcesz trenować w ten sam sposób, musisz dokładnie zaplanować trening, żeby osiągnąć maksymalne możliwe efekty.

Skup się na ćwiczeniach angażujących różne partie mięśniowe, takich jak przysiady ze sztangą, martwy ciąg, wypychanie i podciąganie ciężarów. Rób na zmianę ćwiczenia z dużymi ciężarami, budujące siłę (6 serii po 3 powtórzenia, przedzielane solidnymi odpoczynkami) na zmianę z ćwiczeniami na masę (4 serie po 6-8 powtórzeń).

Żeby upewnić się, że ta ciężka praca nie pójdzie na marne, będziesz potrzebował dużo protein. Pij koktajle z węglowodanami rozgałęzionymi BCAA, przed treningiem i w jego czasie.

Faceci rozmiaru Liama Hemswortha mogą w swojej diecie uwzględnić więcej węglowodanów, niż ci gabarytami przypominający hobbitów. Węgle powinieneś sobie darować tylko podczas ostatniego posiłku przed snem.

Sztafeta kina akcji

„Igrzyska śmierci” pozwoliły Liamowi pokazać, że choć najmłodszy, może być największym aktorem z trójki braci. Prawdziwą przepustką do wielkiego świata Hollywood będą jednak dla niego dopiero „Niezniszczalni 2” (premiera 24 sierpnia).

Dzięki tej roli będzie mógł przejąć pałeczkę bohatera kina akcji od jego największych, choć nieco już wiekowych gwiazd – Sylvestra Stallone'a czy Arnolda Schwarzeneggera. To wielki rok dla rodziny Hemsworthów praktycznie pod każdym względem.

Trening Liama Hemswortha

Wykonuj poniższe ćwiczenia jedno po drugim, odpoczywając między seriami najkrócej, jak to możliwe. Zbudujesz nie tylko mięśnie, ale spalisz też tłuszcz, który do tej pory zasłaniał Twój brzuch.

1. Podciąganie podchwytem

5 serii po 10 powtórzeń Złap drążek podchwytem na szerokość barków. Nogi skrzyżuj w kostkach. Podciągnij się teraz dynamicznie do góry, aż brodą dotkniesz drążka. Powoli wróć do startu.

2. Wyciskanie hantli z przysiadu

5 serii po 20 powt. Weź dwie hantle i stań prosto w lekkim rozkroku. Hantle trzymaj bezpośrednio nad barkami. Zrób półprzysiad, po czym wstań, jednocześnie wyciskając ciężar nad głowę. Dbaj o to, by ruch wykonywać dynamicznie w jednym tempie. Wróć do pozycji startowej.

3. Wyciskanie hantli na ławce skośnej

5 serii po 12 powt. Połóż się tyłem na ławce skośnej, trzymając dwie hantle po bokach klatki. Wyciśnij ciężar do góry, starając się nie dopuścić do zetknięcia się hantli. Wróć do pozycji startowej.

Jeśli jesteś wysoki jak Hemsworth, wykonuj jego trening z dużą ostrożnością. Z powodu długich rąk jesteś bardziej narażony na kontuzje podczas wyciskania, więc nie rzucaj się od razu na głęboką wodę i powoli dochodź do tego, jaki maksymalny ciężar jesteś w stanie unieść.

Długie nogi również Ci nie pomagają – zwracaj szczególną uwagę na poprawność wykonywania ruchu podczas przysiadów ze sztangą, żeby nie obciążać pleców.

MH 08/12

Zobacz również:
REKLAMA