Kriokomora - czy i na co pomaga?

Rzeźbienie w lodzie nie jest tylko i wyłącznie domeną rzeźbiarzy. Zobacz, jak wykorzystać niskie temperatury, by stworzyć sylwetkę jak spod dłuta Fidiasza.

kriokomora shutterstock.com

Ostatnio bardzo modne stały się potreningowe wizyty w kriokomorach. Robią tak gwiazdy sportu, robią tak celebryci, robią tak coraz częściej amatorzy. Przypomnijmy, że takie katowanie organizmu zimnym powietrzem o temperaturze dochodzącej do -160 stopni ma pomóc mięśniom w regeneracji.

ZOBACZ: Trening na mrozie - warto czy nie?

Tymczasem naukowy dziennik „Journal of Applied Physiology” donosi, że krioterapia całego ciała jest mniej skuteczna niż placebo. Do takich wniosków badacze doszli po zastosowaniu krioterapii na wymęczonych maratończykach. Zanim jednak wrzucisz przyjemny potreningowy chłodek do wora razem z HMB, BCAA i pigułkami z filtrem SPF, czytaj dalej. Zupełnie inni naukowcy, tym razem z Uniwersytetu Swansea, odkryli inny efekt pobytu w strefie terapeutycznego zimna.

W ślinie badanych sportowców, którzy po intensywnych treningach sprinterskich odwiedzili kriokomorę, odnotowali skok poziomu testosteronu trwający aż 24 godziny. Dlaczego? Gdy Twoje ciało zostaje wystawione na tak ekstremalne warunki, przestawia się w tryb przetrwania, czego efektem ubocznym jest właśnie wzrost poziomu testosteronu.

PRZECZYTAJ: Regeneracja po treningu - wróć do formy w 24 h

Wyszło więc na to, że kriokomora pomaga mięśniom nie regenerować się, a rosnąć. Fajny efekt uboczny, nie? Jeśli to Cię zainteresowało, pamiętaj, że nie musisz odwiedzać specjalistycznych klinik. Zadziała również zimny prysznic w Twojej siłowni, domu lub kąpiel w małym basenie w lokalnym centrum rekreacji.

Taktyka szoku

Poznaj kilka istotnych korzyści zdrowotnych wynikających z kontaktem z zimnem.

1. Więcej naboi

U mężczyzn, którzy przestali brać gorące prysznice, zwiększyła się liczba plemników w nasieniu.

2. Lepszy nastrój

Zimna hydroterapia może zwiększyć poziom beta-endorfin we krwi.

3. Mniej chorób

Traktowanie organizmu zimną wodą przyspiesza metabolizm i prowadzi do tworzenia białych krwinek.

Zobacz również:
REKLAMA