Kreatyna czy BCAA - co lepsze?

Jeśli trenujesz ciężko i systematycznie, odpowiednia suplementacja jest po prostu konieczna. Zobacz, na które prochy postawić, by zyskać przewagę w wyścigu po tytuł Mistera Plaży.

suplementy, kreatyna, BCAA shutterstock.com
Dziś nikogo już nie dziwi, że amatorzy trenują jak profesjonaliści.

Kreatyna

1. 120 - o tyle sekund kreatyna pomoże Ci skrócić czas odpoczynku między kolejnymi seriami. Czyżby HIIT?

2. W połączeniu z treningiem siłowym kreatyna spowalnia proces utraty masy kostnej, który postępuje wraz z wiekiem. Dodatkowo łagodzi skutki choroby zwyrodnieniowej stawów.

3. Nie bój się o nerki – naukowcy z uniwersytetu w Sao Paulo w Brazylii odkryli, że suplementacja kreatyną i białkami nie jest szkodliwa dla Twoich nerek.

5. Badacze z Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej w Warszawie stworzyli raport, w którym zakwalifikowali kreatynę do grupy A suplementów dla sportowców – najlepiej przebadanych i działających.

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze i najgorsze suplementy dla mężczyzny

BCAA

1. 12% - o tyle popularne paliwo treningowe może wydłużyć Twoje życie. Takie efekty uboczne lubimy.

2. BCAA – czyli leucyna, izoleucyna i walina – to aminokwasy egzogenne, których organizm sam nie jest w stanie syntezować, więc musimy je dostarczać z zewnątrz.

3. Codzienna suplementacja BCAA zmniejsza wydalanie azotu z moczem od 20 do 30%, co świadczy o większej kumulacji białek w mięśniach i ich szybszej regeneracji. Słowo klucz: codzienna.

4. Liczne badania wykazały, że BCAA zapobiegają rozpadowi mięśni i bolesności po wysiłku, ale niewiele jest dowodów na to, że przynoszą one znaczny wzrost masy mięśniowej.

5. W tym samym zestawieniu znalazły się aminokwasy BCAA, lecz trafiły one do grupy B, co oznacza, że wyniki badań potwierdzających ich działanie nie są jednoznaczne, ale istnieją poważne przesłanki, że korzystnie wpływają na sportowców

PRZECZYTAJ: Kiedy najlepiej przyjmować BCAA?

Werdykt

Kreatyna to najlepiej poznany i przebadany suplement diety dla osób ćwiczących. Jej udowodnione działanie pomoże Ci zwiększyć siłę, masę mięśniową i przyspieszy potreningową regenerację. Na tym tle aminokwasy BCAA wypadają po prostu blado.

Zobacz również:
REKLAMA