Kolarstwo górskie - idealny lek na stres

Żeby się naprawdę zrelaksować, musisz odbierać świat wszystkimi zmysłami. Poza tym, chętnie przebywasz na świeżym powietrzu.

kolarstwo, rower Shutterstock.com

Kolarstwo górskie to z punktu widzenia psychiki jakby dwa w jednym. Z jednej strony wykonujesz mniej lub bardziej monotonne ruchy, które wprawiają Cię w coś na kształt medytacyjnego spokoju. Z drugiej – stale zmieniające się otoczenie pobudza zmysły i wyznacza nowe punkty, które skupiają Twoją uwagę.

REKLAMA

PRZECZYTAJ TEŻ: Dlaczego warto iść na zajęcia spinningu?

Obracające się przed Tobą koło działa trochę hipnotycznie, za to stała konieczność orientacji, kontrolowania trasy, reagowania na zmiany terenu stanowi wyzwanie i odciąga uwagę od pozostawionych na starcie problemów. Po zdobyciu „premii górskiej” czujesz się władcą wszystkiego, co masz przed oczami i od razu zaczyna w Twojej krwi płynąć hormon szczęścia (serotonina).Ponadto kolarstwo górskie poprawia wydolność układu krążenia. Dzięki temu serce będziesz miał jak dzwon.

Bezproblemowa wspinaczka

Wybieraj urozmaicone trasy. Jedź spokojnie i jeśli to możliwe – z partnerem. W trakcie jazdy spokojnie dostosowuj jej przebieg do swoich możliwości. Oszczędnie gospodaruj siłami. Nie wyczerpuj całej energii w drodze pod górę, w przeciwnym razie zjazd może być bardzo stresującym przeżyciem. Aha, i sprawdź hamulce.

Coś zamiast

Jeśli nie kręci Cię kolarstwo górskie, spróbuj trekkingu.  

Zobacz również:
Oto sposób na silne barki i wyraźny sześciopak, kiedy wydaje się,  że nie masz żadnej opcji na trening: Wahadło na podłodze.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA