Kilian Jornet: bieganie po górach, to walka z samym sobą

Bieganie po górach nie jest łatwe, ale oddziela mężczyzn od chłopców. Razem z ultramaratończykiem i mistrzem świat w sky runningu - Kilianem Jornetem odkrywamy, w jaki sposób odnaleźć w swoich nogach, płucach i umyśle siłę, by wyruszyć na trasę.

bieganie po górach - Kilian Jornet www.salomonrunning.pl
fot. www.salomonrunning.pl
Przygotuj nogi

REKLAMA

Trzy ćwiczenia, które przygotują Twoje nogi i kostki do trudnej i często nierównej walki w terenie.

1. Skłony na jednej nodze

Stań na lewej nodze i pochyl tułów do przodu, jednocześnie unosząc wyprostowaną prawą nogę. Opuść lewą rękę, tak żeby dłoń była poniżej kolana.

Staraj się utrzymać nogę i plecy w jednej linii, równolegle do podłoża. Wytrzymaj 3 s i wróć do pozycji wyjściowej. Zrób 10-15 powtórzeń i zmień nogę.

bieganie po górach treningMirosław Łuckoś
rys. Mirosław Łuckoś

2. Przysiady na jednej nodze

Stań na prawej nodze. Lewą, wyprostowaną, wysuń do przodu i ugnij prawą aż do momentu, gdy jej kolano wysunie się przed palce stopy. Powoli wróć do pozycji startowej.

Pracuj ramionami, aby utrzymać równowagę. Ćwicz tak długo, aż będziesz w stanie poprawnie zrobić 8-10 powtórzeń.

bieganie po górach treningMirosław Łuckoś
rys. Mirosław Łuckoś

3. Trzymanie równowagi

Stań lewą stopą na prawej krawędzi tzw. stepu. Prawą unieś, a następnie powoli opuść kolano, pracując jednocześnie ramionami jak podczas biegu (powinno to wyglądać jak symulacja biegu na niewidzialnej bieżni).

Ruch musi być płynny i kontrolowany. Zrób 10 powtórzeń na każdą nogę.

bieganie po górach treningMirosław Łuckoś
rys. Mirosław Łuckoś

Ultrasprzęt

Z tym wyposażeniem możesz bezpiecznie wyruszyć nawet na 24-godzinną wyprawę.

1. Plecak Salomon XT Advanced Skin S-Lab

Idealnie dopasowany do sylwetki i niekrępujący ruchów sposób na bieg z 2 litrami picia i wyposażeniem o pojemności 12 litrów. Oddychające materiały sprawiają, że nie czujesz, że masz coś na plecach, a do dobrze rozplanowanych kieszonek sięgasz, nie przerywając biegu.

Cena: 599 zł salomon.com.pl

2. Better Than Naked Cool Jacket

Lekka, nieprzemakalna kurtka na zmienną pogodę. Wstawki z elastycznej siatki oraz laserowo wycinane kanaliki wentylacyjne ułatwiają przepływ powietrza.

Cena: 469 zł, northface.pl

3. Czołówka Outdoor Pro Luxeon Rebel Led

Wodoodporna lampa o mocy 80 lumenów. Ma diodę Luxeon Rebel LED, 2 małe, białe diody LED oraz jedną czerwoną. Posiada dyfuzor – przesłonę pozwalającą na rozproszenie światła białego oraz soczewkę skupiającą światło. Lekka i mała – waży tylko 72 gramy.

Cena: 120 zł, mactronic.pl

4. The North Face Single-Track Hayasa

Buty zaprojektowane do biegania po kamieniach, błocie, korzeniach, piachu itp. - na każdej nawierzchni będziesz miał zapewnione dobre trzymanie i stabilizację pięty dzięki technologii Cradle™.

Cena: 399 zł, northface.pl

5. Garmin Forerunner ® 910XT

Przyda Ci się nie tylko do biegania, ale także do jazdy na rowerze, a nawet pływania. Ma pulsometr i GPS, dzięki czemu wszystkie dane o Twojej trasie i treningu możesz potem spokojnie analizować w domu. Bateria w trybie GPS starcza do 20 godzin.

Cena (z pulsometrem): 449 euro, garmin.pl

MH 07/12

STRONA 2 z 2

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA