Jet Li: mistrzowska lekcja wushu

"Nigdy nie powiedziałbym, że jestem najlepszym wojownikiem. Rozdmuchując swoje ego, przysparzasz sobie wrogów" - twierdzi Jet Li. Mimo to warto wziąć od niego lekcję sztuk walki, żeby potencjalni wrogowie nie stanowili dla Ciebie żadnego zagrożenia.

E. J. Camp (Rodale Images)
fot. E. J. Camp

Zobacz także: Jet Li: mądrość wojownika

REKLAMA

 
Nie możemy w jeden wieczór zrobić z Ciebie Jeta Li (sprawienie, byś stał się Chińczykiem, byłoby najłatwiejszym elementem takiej transformacji), ale możemy zdradzić Ci podstawy wushu, jak powinno nazywać się sztuki walki o chińskim rodowodzie. To fundament sportowego curriculum vitae gwiazdora filmów "Hero", "Nieustraszony" i "Zakazane królestwo", który przed podbojem Hollywood pięciokrotnie zdobywał tytuł wszechstronnego mistrza Chin w wushu. Z dnia na dzień nie staniesz się mistrzem, ale te trzy ruchy to dobry początek drogi do czarnego pasa.

Ruch 1. Atak pięścią

Uderz pięścią, obracając przedramię w trakcie zadawania ciosu. Pozwoli to mięśniom w Twoim ramieniu włożyć w cios maksimum energii. Moc ciosu skupia się na kostkach palców: wskazującego i środkowego.

Sekret: Siła ciosu ręką zależy od stopnia rozluźnienia mięśni i odpowiedniej pracy ciałem. Jeśli rozluźnisz ramię przed zadaniem błyskawicznego uderzenia, będzie ono silniejsze, bo nie będziesz musiał pokonywać oporu napiętych mięśni. Ułożenie ciała to po prostu fizyka - jeśli całe ciało nie pójdzie za ciosem, nie będzie on miał odpowiedniej siły.

Yuko Shimizu
rys. Yuko Shimizu

 

Ruch 2. Proste kopnięcie

Unieś nogę ugiętą w kolanie, po czym wyprostuj ją, by uderzyć zewnętrzną częścią stopy. Ćwicz wysokie i niskie kopnięcia, zaczynając od ciosów w kostki przeciwnika, a kończąc na uderzeniach w głowę.

Sekret: Siła, szybkość i płynność ciosu zależy głównie od nogi, którą wykonujesz kopnięcie, ale cios nie będzie odpowiednio mocny, jeśli nie będziesz miał dobrego oparcia na drugiej nodze. Słabe nogi to gorsza równowaga i więcej upadków. Najszybciej wzmocnisz je, wykonując przysiady i wykroki.

Yuko Shimizu
rys. Yuko Shimizu

 

STRONA 1 z 2
REKLAMA