Jak zacząć biegać?

Oto 5 prostych i szybkich rad jak zacząć biegać, by po pierwszym treningu oszczędzić biegowym butom spektakularnego lotu przez okno. Wprowadź je w życie, a gwarantujemy, że nie taki diabeł straszny jak go malują.

biegacz Maridav, shutterstock.com
fot. Maridav, 2015, shutterstock.com

1. Kup odpowiednie buty do biegania

Nie bierz przykładu z Rocky'ego i postaw nie na trampki, a na buty z odpowiednią amortyzacją. Zanim postawisz na markę, którą wybiera Twój ulubiony sportowiec, poproś sprzedawcę o radę. Zaufaj mu, jeśli użyje słów „pronacja” i „supinacja”.

2. Wybierz odpowiednie ubranie do biegania  

Nie pozwól na to, by Twoje przygotowania do wyjścia z domu trwały dłużej niż trening. Wybierając ciuchy, kieruj się tylko jedną zasadą – niech uszyte będą z lekkiej, oddychającej tkaniny, która nie zatrzymuje wilgoci.

3. Ustal odpowiednie tempo treningu

Zacznij od spokojnego, półgodzinnego truchtu przerywanego marszem za każdym razem, gdy dalszy bieg okazywać się będzie dla Ciebie zbyt sporym wyzwaniem. Stopniowo wydłużaj czas biegu, a skracaj marszu.

4. Słuchaj muzyki w trakcie biegania

Postaw na dynamiczne utwory, które znasz i lubisz. Naukowcy co rusz znajdują dowody na to, że taka muzyka skutecznie wspomaga nasz trening, dzięki czemu dajemy z siebie jeszcze więcej. Audiobooki zostaw sobie na inną okazję.

5. Biegaj bez bagażu

Jeśli już musisz coś ze sobą zabrać, postaw na dobrze dopasowany pas na bidon albo plecak. Nie ładuj za dużo do środka – będzie Ci się biegło bardzo niewygodnie.

MH 09/14 

Zobacz również:
REKLAMA