Jak trenować moc?

W fizyce moc to wielkość fizyczna, która określa, jak szybko dany obiekt może wykonać daną pracę. W treningu moc opisuje to, jak szybko dany mięsień jest w stanie się skurczyć. Pisząc bardziej obrazowo, moc jest to zdolność mięśnia do wykonania jak największej pracy w jak najkrótszym czasie.

trening, skok na skrzynię shutterstock.com

Twoja strategia

Moc wymaga siły i szybkości. Dlatego w treningu kształującym moc należy zadbać o obydwa te parametry. Ponadto bardzo skutecznym elementem rozwijania mocy jest trening plyometryczny, który wykorzystuje cykl szybkiego rozciągania i skracania mięśni. Dobre rezultaty daje także trening balistyczny z piłką lekarską. My wykorzystaliśmy każdy z powyższych sposobów.

trening, mocMen's Health

1. Unoszenie kolan

3 serie po 10 metrów, 60 s odpoczynku

To pobudzi układ nerwowy i zwiększy moc. Zacznij od podskoków jednonóż z wysoko uniesionymi kolanami (A) i zamaszystymi wymachami ramion (B) – zupełnie jakbyś biegł sprintem. Zminimalizuj czas kontaktu z ziemią.

trening, mocMen's Health

2. Skater jump

3 serie po 5 powtórzeń na nogę, 60 s odpoczynku

Stań na prawej nodze i obniż pozycję, uginając biodra i lewą nogę (A). Teraz wyskocz jak najwyżej i najdalej na lewo, lądując na lewej stopie (B), po czym płynnie przejdź  do powtórzenia w drugą stronę.

trening, mocMen's Health

3. Przysiad przodem

5 serii po 3-5 powtórzeń, 20 s odpoczynku

Świetny korektor postawy. Podłóż łokcie pod sztangę, by spoczywała na barkach, łokcie skieruj do przodu (A). Unieś sztangę ze stojaka, zrób krok w tył i wykonaj przysiad (B). Napnij pośladki, korpus i wróć na górę.

trening, mocMen's Health

4. Rzut piłką lekarską

5 serii po 3-5 powtórzeń, 90-120 s odpoczynku

Złap piłkę lekarską na wysokości twarzy i zrób przysiad  (A). Dynamicznym ruchem unieś się i wyrzuć piłkę jak najdalej przed siebie (B). Możesz rzucać piłką o ścianę i łapać ją, przechodząc płynnie w przysiad.

REKLAMA