Jak przestać się garbić? [ćwiczenia]

Zgarbiony facet na starcie ma -10 do ogólnej atrakcyjności w oczach każdej kobiety. To także prosta (krzywa?) droga do kłopotów zdrowotnych. Nasz ekspert radzi, jak skończyć z imidżem wielbłąda.

plecy fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Co zrobić, żeby przestać się garbić? (Adam M.)

Zaokrąglone plecy nie tylko źle wyglądają, ale przyczyniają się do mniejszego poboru tlenu przez organizm. To w konsekwencji wpływa na mniej wydajną pracę mózgu, zimne, zmarznięte stopy i dłonie oraz problemy z pozbyciem się nadmiaru tkanki tłuszczowej w organizmie. Chcesz temu przeciwdziałać? Musisz przynajmniej raz w tygodniu wykonywać ćwiczenia, które będą rozciągały Twoje mięśnie piersiowe, przy jednoczesnym skracaniu przyczepów mięśni równoległobocznych znajdujących się na plecach.

INSTRUKCJE: Cały atlas ćwiczeń z filmikami instruktażowymi znajdziesz tutaj.

Chodzi o rozpiętki i półrozpiętki na ławce skośnej (kąt około 35-50 stopni) czy przenoszenie ramion za głowę w leżeniu tyłem na prostej ławeczce z gryfem bądź hantelką oraz wiosłowanie w siadzie na maszynie bez pełnego wyprostu w stawach łokciowych. Po wyjściu z siłowni pamiętaj, aby delikatnie wciągać brzuch. Ułatwi Ci to uniesienie klatki piersiowej i utrzymanie nienagannej, prostej sylwetki.

Znanym i sprawdzonym sposobem na "otwarcie" sylwetki są również ruchy przyciągające, a więc chociażby wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia, wiosłowanie hantlą lub wiosłowanie półsztangą (T-bar row). Wszystkie wspomniane ćwiczenia bardzo mocno angażują mięśnie pleców i pozwalają zachować swego rodzaju balans pomiędzy przodem i tyłem ciała. Dwa razy w tygodniu wykonuj pewną odmianę ruchu imitującego wiosłowanie - na pierwszej sesji trenuj siłę, a na kolejnej zmniejsz ciężar i zwiększ ilość powtórzeń. Pilnuj techniki, a wszystko będzie OK. Potężne plecy w gratisie.

Mocne plecy? Wykonaj izometryczne ściąganie łopatek i sprawdź, jak silny jesteś "od tyłu".

REKLAMA