Jak nie trafić na listę kontuzjowanych?

Dr Travis Stork pracuje na ostrym dyżurze. Codziennie trafia do niego mnóstwo mężczyzn mniej lub bardziej poturbowanych podczas uprawiania sportu. Opisując niektóre z tych przypadków, radzi, jak możesz uniknąć najczęstszych kontuzji, które zdarzają się facetom.

Theresa Ortolani - Rodale Images
fot. Theresa Ortolani

Dr Travis Stork jest zapalonym miłośnikiem sportów outdoorowych oraz lekarzem pogotowia w Vanderbilt Medical Center w Nashville. Od 2008 roku prowadzi medyczny talk-show "The Doctors". Przewodniczy w nim konsylium lekarskiemu, które odpowiada na pytania widzów.

REKLAMA

Redaktorowi Men's Health doktor Stork opowiedział o swojej pracy, a zwłaszcza o facetach, którzy wylądowali u niego podczas dyżurów, bo nie dość dobrze przygotowali się do tego, aby wrócić z piłkarskiego boiska, górskiego stoku czy rowerowej trasy w jednym kawałku:

Jeśli spotkasz mnie w pracy, to znaczy, że przebywasz w krainie bólu. Pracuję na ostrym dyżurze. Widzę najgorsze rzeczy, jakie mogą przytrafić się facetom: kości złamane podczas karkołomnych zjazdów na rowerach górskich, wiązadła poszarpane na piłkarskich boiskach, ścięgna pozrywane podczas jazdy na wszelkiego rodzaju deskach.

Gdy widzę 30-latka z roztrzaskanym kolanem, czuję przypływ empatii. Faceci tacy jak my nie mogą wypaść z gry. Musimy rzucać wyzwania rwącym rzekom, stromym stokom, najtwardszym przeciwnikom. To właśnie to, a nie dni spędzone w biurze, podsyca nasz wewnętrzny płomień.

Nigdy nikomu nie sugeruję, że powinien odpuścić, dać spokój z adrenaliną i ryzykiem. Ale zróbcie, co w waszej mocy, by zminimalizować ryzyko urazu i nie wypaść z gry. Ryzykuj, ale się do tego przygotuj.

Poniżej przedstawiam 7 najbardziej powszechnych kontuzji sportowych, z którymi faceci trafiają na ostry dyżur. Przeczytaj, jak ich uniknąć i nie musieć rezygnować z wrażeń, które sprawiają, że chce się żyć.

Pęknięcie nadgarstka lub łokcia

Przypadek: 33-letni narciarz z bolącym i zdeformowanym nadgarstkiem. Kontuzja podczas jazdy na muldach: nadgarstek uszkodzony przy amortyzowaniu upadku.

Typowymi ofiarami są narciarze, snowboardziści, skejci i rolkarze, choć ryzyko niesie właściwie każdy sport, w którym poruszasz się szybko i masz wolne ręce. Potykasz się, lecisz, odruchowo wyciągasz ramiona. Nadgarstki i łokcie pękają jak zapałki.

Sam tego doświadczyłem. Pewnego dnia poniosło mnie na rowerze w trudnym terenie i zanim się obejrzałem, leciałem lotem koszącym przez kierownicę. Mimo że anatomię mam w jednym palcu, odruchowo podparłem się ręką. Pęknięcie nadgarstka uniemożliwiło mi jazdę na rowerze na długie miesiące.

Gdy próbujesz zatrzymać bezwładne, pędzące ciało wyciągniętą ręką, działasz na nią z ogromną siłą. Pozycja w momencie kontaktu z podłożem określa, jak ta siła się rozłoży i gdzie powstanie uraz. Upadnij na przód, a ryzykujesz złamanie nadgarstka - czeka Cię 4-6 w tygodni w gipsie i rehabilitacja. Padnij na ramię do tyłu, a pęknie Ci łokieć, co oznacza 3-6 tygodni (zależnie od tego, która kość nie wytrzyma) z ręką w gipsie.

Chroń się

• Turlaj się. Milisekundy dzielące początek upadku od konsekwencji to czas na instynktowne działanie. Upewnij się, że odruchowo przyciągasz kończyny ku sobie i nie podpierasz się ręką, tylko toczysz po ziemi, chroniąc ramieniem głowę. Ćwicz na dywanie lub na trawie, aż zaczniesz to robić automatycznie.

1 2 3 ... 5
STRONA 1 z 5
REKLAMA