[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Jak nie trafić na listę kontuzjowanych?

Dr Travis Stork pracuje na ostrym dyżurze. Codziennie trafia do niego mnóstwo mężczyzn mniej lub bardziej poturbowanych podczas uprawiania sportu. Opisując niektóre z tych przypadków, radzi, jak możesz uniknąć najczęstszych kontuzji, które zdarzają się facetom.

fot. Theresa Ortolani
Dr Travis Stork jest zapalonym miłośnikiem sportów outdoorowych oraz lekarzem pogotowia w Vanderbilt Medical Center w Nashville. Od 2008 roku prowadzi medyczny talk-show "The Doctors". Przewodniczy w nim konsylium lekarskiemu, które odpowiada na pytania widzów.

Redaktorowi Men's Health doktor Stork opowiedział o swojej pracy, a zwłaszcza o facetach, którzy wylądowali u niego podczas dyżurów, bo nie dość dobrze przygotowali się do tego, aby wrócić z piłkarskiego boiska, górskiego stoku czy rowerowej trasy w jednym kawałku:

REKLAMA

Jeśli spotkasz mnie w pracy, to znaczy, że przebywasz w krainie bólu. Pracuję na ostrym dyżurze. Widzę najgorsze rzeczy, jakie mogą przytrafić się facetom: kości złamane podczas karkołomnych zjazdów na rowerach górskich, wiązadła poszarpane na piłkarskich boiskach, ścięgna pozrywane podczas jazdy na wszelkiego rodzaju deskach.

Gdy widzę 30-latka z roztrzaskanym kolanem, czuję przypływ empatii. Faceci tacy jak my nie mogą wypaść z gry. Musimy rzucać wyzwania rwącym rzekom, stromym stokom, najtwardszym przeciwnikom. To właśnie to, a nie dni spędzone w biurze, podsyca nasz wewnętrzny płomień.

Nigdy nikomu nie sugeruję, że powinien odpuścić, dać spokój z adrenaliną i ryzykiem. Ale zróbcie, co w waszej mocy, by zminimalizować ryzyko urazu i nie wypaść z gry. Ryzykuj, ale się do tego przygotuj.

Poniżej przedstawiam 7 najbardziej powszechnych kontuzji sportowych, z którymi faceci trafiają na ostry dyżur. Przeczytaj, jak ich uniknąć i nie musieć rezygnować z wrażeń, które sprawiają, że chce się żyć.

Pęknięcie nadgarstka lub łokcia

Przypadek: 33-letni narciarz z bolącym i zdeformowanym nadgarstkiem. Kontuzja podczas jazdy na muldach: nadgarstek uszkodzony przy amortyzowaniu upadku.

Typowymi ofiarami są narciarze, snowboardziści, skejci i rolkarze, choć ryzyko niesie właściwie każdy sport, w którym poruszasz się szybko i masz wolne ręce. Potykasz się, lecisz, odruchowo wyciągasz ramiona. Nadgarstki i łokcie pękają jak zapałki.

Sam tego doświadczyłem. Pewnego dnia poniosło mnie na rowerze w trudnym terenie i zanim się obejrzałem, leciałem lotem koszącym przez kierownicę. Mimo że anatomię mam w jednym palcu, odruchowo podparłem się ręką. Pęknięcie nadgarstka uniemożliwiło mi jazdę na rowerze na długie miesiące.

Gdy próbujesz zatrzymać bezwładne, pędzące ciało wyciągniętą ręką, działasz na nią z ogromną siłą. Pozycja w momencie kontaktu z podłożem określa, jak ta siła się rozłoży i gdzie powstanie uraz. Upadnij na przód, a ryzykujesz złamanie nadgarstka - czeka Cię 4-6 w tygodni w gipsie i rehabilitacja. Padnij na ramię do tyłu, a pęknie Ci łokieć, co oznacza 3-6 tygodni (zależnie od tego, która kość nie wytrzyma) z ręką w gipsie.

Chroń się

• Turlaj się. Milisekundy dzielące początek upadku od konsekwencji to czas na instynktowne działanie. Upewnij się, że odruchowo przyciągasz kończyny ku sobie i nie podpierasz się ręką, tylko toczysz po ziemi, chroniąc ramieniem głowę. Ćwicz na dywanie lub na trawie, aż zaczniesz to robić automatycznie.

1 2 3 ... 5
STRONA 1 z 5

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij