Jak brak snu wpływa na formę na treningu? [testujemy na sobie]

W idealnym życiu codziennie śpimy po 8 godzin i wstajemy z mocą świeżego Duracella. Jak bardzo ucierpi nasz performance, gdy odbierzemy organizmowi kilka godzin snu lub zupełnie się go pozbawimy? Sprawdziliśmy to.

brak snu a trening fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Żeby sprawdzić, jak nieprzespana noc wpływa na wydolność treningową, redaktor MH wykonał znany trening WOD Cindy, a następnie powtórzył próbę dzień po nocy praktycznie bez snu. Tak z ciekawości.

Co to jest WOD Cindy? (Workout Of the Day Cindy)

Ten popularny trening jest bardzo prosty: w ciągu 20 minut musisz zrobić tyle rund, ile się da. Każda runda składa się z trzech serii podstawowych ćwiczeń:

  • 5 podciągnięć na drążku nachwytem
  • 10 pompek
  • 15 przysiadów

Trening na surowo

Z Cindy spotykam się stosunkowo często, jakkolwiek dziwnie by to nie zabrzmiało. Dlatego jeszcze zanim przystąpiłem do próby, wiedziałem, że o liczbie zaliczonych rund decydować będzie dyspozycja dnia i nastawienie psychiczne. Albo jesteś gotów walczyć o rekord, albo lepiej w ogóle nie zaczynaj. Czułem się gotów tak w 60%, dlatego rezultat 17 rund traktuję zdecydowanie jak sukces, a nie porażkę. To było rano.

A wieczorem? Naprawdę ostry sparing w Gwardii Wrocław, po którym czułem się fizycznie wykończony. Znasz to pulsowanie w boku, gdy z wątroby uciekają resztki glikogenu? Właśnie. Dodaj do tego drżenie rąk, ogólne rozkojarzenie i koszmarne zmęczenie, a będziesz miał wyobrażenie, jak się czułem po tym, jak w godzinę spaliłem zdrowo ponad 1000 kcal. Po takim treningu zawsze mam problem ze snem.

ZOBACZ TEŻ: Pomaga zasnąć i budować mięśnie - mięso idealne.

Z jednej strony jestem strasznie głodny i zmęczony, z drugiej organizm buntuje się przed większymi dawkami paliwa i snu. Co oznacza, że przez pół nocy wiercę się w łóżku, a drugie pół śpię naprawdę płytko, co jakiś czas odwiedzając kuchnię, żeby załadować cokolwiek. Rezultat to – oprócz obolałego całego ciała następnego dnia – senność, senność, senność. Normalnie zombie.

Trening po ciężkiej nocy

W takim stanie w połowie dnia pracy wyskoczyłem do gymu, żeby podjąć wyzwanie raz jeszcze. Rozgrzewka, stoper, start. Wymęczyłem 11 rund, walcząc głównie charakterem, nie ciałem. Po wszystkim po prostu padłem na matę. Wniosek? Po ostrym treningu i/lub nieprzespanej nocy kolejny ostry trening to naprawdę nie jest dobry pomysł. Miałem problemy z koncentracją i koordynacją – czułem, że jestem na granicy złapania jakiejś kontuzji. Regeneracja, o której tyle trąbimy, jest więcej niż konieczna. I basta.

Cindy w rundach

  • Przed 17
  • Po 11 (jedna nieprzespana noc to spadek formy o 1/3)

Zobacz też: Trening kontra trening po 5 piwach. Wrażenia redaktora MH.

Zobacz również:
REKLAMA