Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Jak biegać zimą? Zbuduj formę na śniegu

Po tym szkoleniu nabierzesz ochoty, żeby ruszyć na trening po śniegu. Ominie Cię przeziębienie i nie wywiniesz orła na pierwszym zakręcie.

biegacz w zimę fot. Shutterstock
Pewnie, że możesz po prostu włożyć biegowe buty i wybiec na ośnieżoną ścieżkę w parku. Często jednak spontaniczne treningi na mrozie kończą się przeziębieniem, zapaleniem oskrzeli lub kontuzjami po spektakularnym wywinięciu orła. Lepiej jednak nie uczyć się na własnych błędach.

W tym szybkim kursie nie trzeba robić przewrotu w tył na śniegu i wkuwać skomplikowanych zasad, a trening ma sprawiać frajdę. Zebraliśmy patenty od biegaczy, dla których sezon kończy się 30 listopada i zaczyna 1 grudnia. Na zimowy trening nie należy ubierać się zbyt grubo. Odpadają narciarskie kurtki i spodnie.

"Zasady ubierania się amatorów i profesjonalistów są takie same – przekonuje Piotr Hercog, zwycięzca maratonu po zamarzniętym jeziorze Bajkał. – 3 warstwy odzieży na cebulkę w zupełności wystarczą nawet w największe mrozy: bielizna termoaktywna (nigdy bawełniana), bluza ocieplająca i lekka kurtka chroniąca od wiatru lub bluza typu softshell. Spodnie to rzecz gustu: jedni wolą ocieplające getry, inni luźne spodnie i bieliznę termoaktywną pod spodem. Wszystkie warstwy muszą odprowadzać wilgoć. Do tego czapka i rękawiczki – nie muszą być bardzo grube, ale szczelne, chroniące przed zimnymi podmuchami, bo to nie mróz, a przeszywający wiatr jest najbardziej zdradliwy w zimowym bieganiu" – wylicza Hercog.

Jeśli po wyjściu na zewnątrz odczuwasz lekki chłód, znaczy to, że ubrałeś się właściwie, bo ciało zaraz mocno rozgrzeje się.

"Po asfalcie czy odśnieżonej ścieżce w parku można biegać w zwykłych butach treningowych, ale na śnieg przyda się obuwie z głębokim, agresywnym bieżnikiem. Na zawodach czy przy oblodzeniach sugeruję buty z krótkimi kolcami. Zależy to oczywiście od zaawansowania biegacza, bo początkujący mogą mieć problem z przebiegnięciem dłuższego dystansu w takim obuwiu" – radzi Robert Celiński, który zwyciężył w maratonie rozgrywanym na Antarktydzie.

Na zwykłe buty biegowe możesz nałożyć specjalne gumowe nakładki z kolcami, dostępne w sieciowych sklepach sportowych. Dzięki nim nie musisz kupować butów z kolcami, a w mieszanym terenie, gdy trzeba wybiec na asfalt, można je szybko schować do plecaka. 

 

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij