HIIT czy LISS - który trening jest lepszy?

Nie jesteś pewien, czy powinieneś trenować szybko, czy wolno? Sprawdź.

HIIT shutterstock.com

HIIT

High-intensity interval training. Krótkie serie potężnego wysiłku i sesje regeneracyjne między nimi.

LISS

Low-intensity steady state. Dłuższy czas trwania, stały wysiłek

1. Korzyści długoterminowe

Jeśli chcesz poprawić pracę układu krwionośnego, pamięć, wrażliwość insulinową, a nawet pracę hormonów, wybierz klasyczne kardio. Nie obciąża organizmu tak jak HIIT.

Metoda: LISS

Twój benefit: Badanie przeprowadzone przez Brigham Young University wykazało, że 30 minut kardio dziennie skutecznie niweluje ryzyko śmierci. Może nie w wypadku drogowym, ale jednak.

ZOBACZ: Po co Ci w ogóle trening kardio?

2.Pogromca kortyzolu

Zdarza się, że praca nas pochłania i nie zostawia w głowie miejsca na nic innego. Terminy, deadline’y, upierdliwy szef. Znasz to?

Metoda: LISS

Twój benefit: Naukowy periodyk „Frontiers in Psychiatry” wykazał korelację między ćwiczeniami aerobowymi a zmniejszeniem problemów ze zdrowiem psychicznym.

3. Ciągle w biegu

Jeśli masz pracę, która wymaga od Ciebie dużego zaangażowania czasowego i utrudnia Ci znalezienie chwili na trening, trenuj HIIT. To maksimum spalania i minimum „straty” czasu.

Metoda: HIIT

Twój benefit: Codzienna 15-minutowa sesja interwałowa pomoże Ci pozbyć się 5% tkanki tłuszczowej nawet w ciągu 45 dni. Tylko się nie obijaj.

4. Wolno się uczysz

Lubisz biegać, ale łamanie swoich rekordów przychodzi Ci z wielkim trudem? Żeby poprawić osiągi, zwiększ swój pułap tlenowy.

Metoda: HIIT

Twój benefit: Badacze z University of Western Ontario odkryli, że sześć tygodni treningu interwałowego sprintu dało większy przyrost VO2 max niż regularny biegowy trening wytrzymałościowy.

5. Żółtodziób

Totalny początkujący. Gdzieś słyszał, że bieganie jest dla niego dobre, ale wydaje mu się nudne. Słyszał też, że interwały rozwiązują problem nudy.

Metoda: LISS

Twój benefit: Zacznij powoli. Badanie opublikowane w „American Journal of Medicine” dowodzi, że nowi rekruci US Army, którzy bez przygotowania zaczęli trening HIIT, zapadali na rabdomiolizę, czyli rozpad tkanki mięśni poprzecznie prążkowanych.

Zobacz również:
REKLAMA