[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
PODZIEL SIĘ


Futbol amerykański - jak kibicować w Polsce?

Futbolista amerykański nie może być albo szybki, albo silny, albo sprawny. On musi łączyć wszystkie te cechy. I to na poziomie wręcz olimpijskim.

Ostatni Super Bowl oglądało  100 milionów widzów, a firmy za 30 sekund reklamy musiały zapłacić 5,5 mln dolarów. Dlaczego  kibice tak kochają ten sport?  Bo mogą oglądać wyczyny sportowców na kosmicznym wręcz poziomie. Wielu z nich miałoby szanse w walce z czołowymi sprinterami świata. Bo Michael Jackson w 1986  roku przebiegł 40 jardów (36,5 m) w imponującym czasie 4,12 sekund.

ZOBACZ TEŻ: Daente Battle - legenda polskiej sceny futbolu amerykańskiego

Usain Bolt pokonał ten dystans w 4,22 s, ale było to rok po zakończeniu przez niego kariery na pokazie przy okazji Super Bowl, więc o tytuł najszybszego człowieka świata raczej nie musi się jeszcze martwić. Ciekawe, jak poradziłby sobie Robert Lewandowski  z kopnięciem jajowatej piłki?  Najdłuższy celny kick ma długość 64 jardów, a wykonał go w 2013 roku Matt Pratter.

Drugi na tej liście jest Polak Sebastian Janikowski, który trafił między słupki z odległości 63 jardów. Na podobną odległość, 66 jardów, tyle że rzutem, posłał piłkę Aaron Rogers w 2016 roku. OK, ale przecież najwięcej walki jest w kontakcie. Jak zatrzymać albo przepchnąć takich atletów? To proste: trzeba być silniejszym od nich. Za najsilniejszego zawodnika NFL uznawany jest Larry Allen, który wyciskał na ławeczce 320 kg, a przysiad robił  z 411 kg na sztandze.

W dodatku przy wzroście 190 cm i wadze 147 kg był wystarczająco szybki, by obiec obrońców przeciwnika. Nic dziwnego, że takich sportowców kibice chcą oglądać w akcji. Ty też masz taką możliwość i nie musisz od razu jechać na Super Bowl.

Wybierz się na mecze Panthers Wrocław (na naszym FB będziesz mógł wygrać bilety), a zobaczysz, że futbol amerykański niesie ze sobą często więcej emocji niż ten europejski.

Zasady gry

1. Liczba zawodników  

22 (po 11 w każdej drużynie). Gra defensywna Polega na niedopuszczeniu przeciwnika do pola  punktowego.

2. Rozpoczęcie gry

Mecz rozpoczyna się  wykopem piłki.

3. Błąd w grze  – FumBle

Oznacza upuszczenie piłki przez zawodnika atakującego. Każdy z zawodników może ją wtedy podnieść.

4. Kary

Sędziowie oznaczają karę żółtymi flagami, które rzucają  na boisko podczas zagrania. Karą jest strata jardów.

5. Gra ofensywna  

Drużyna będąca w posiadaniu piłki musi ją wnieść w pole punktowe rywali.  Zespół utrzymuje się przy  piłce, jeśli w 4 próbach uda mu się przesunąć o co  najmniej 10 jardów.

Zdobywanie punktów

Przyłożenie + 6 pkt

Najcenniejsza akcja. Zawodnik wbiega z piłką  w pole punktowe przeciwnika lub – znajdując się  w tym polu – łapie piłkę podaną przez partnera.

Kopnięcie na bramkę+ 3 pkt

Kopnięcie  z pola między  słupkami i nad poprzeczką bramki.

Podwyższenie + 1 pkt

Po zdobyciu przyłożenia zespół może spróbować  skutecznie  kopnąć na bramkę  z drugiego jarda.

Podwyższenie  + 2 pkt

Po przyłożeniu drużyna musi w jednej akcji ponownie  wprowadzić piłkę w pole punktowe  rywali.

Safety + 2 pkt

Punkty  zdobyte przez  formację obrony za przewrócenie zawodnika  ataku będącego  w posiadaniu piłki w jego polu  punktowym.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij