Front squat: przysiad ze sztangą trzymaną z przodu

Większość z nas opiera sztangę raczej na plecach niż na obojczykach. Powód jest prosty: taka wersja przysiadu jest... łatwiejsza. Warto jednak przestawić się na przysiad ze sztangą z przodu z kilku powodów. 

front squat fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Powody? Najważniejszy jest taki, że wariant ten powoduje mniejszy nacisk na kręgosłup. Nie mniej istotny, zwłaszcza jeśli oczekujesz szybkich efektów, może być dla Ciebie fakt, że do większej pracy aktywujesz również takim przysiadem mięśnie czworogłowe ud. Zobacz, na co zwracać uwagę podczas każdego powtórzenia.

 

front squat rys. +ISM
rys. +ISM

Nie łap gryfu

Gryf powinien opierać się na Twoich obojczykach – rozluźnij chwyt, aby okazało się to w ogóle możliwe. Gryf powinien spoczywać na trzech (wskazujący, środkowy i serdeczny) palcach Twoich dłoni.

 

front squat rys. +ISM
rys. +ISM

Unieś łokcie

Ramiona trzymaj w pozycji równoległej do podłoża. Nie pozwól łokciom rozjeżdżać się na boki – te powinny być przez cały czas skierowane do przodu.

front squat rys. +ISM
rys. +ISM

Wypychaj biodra w tył

Ruch zaczynaj wypchnięciem bioder w tył, a nie zginaniem kolan. Dopiero gdy kuper zacznie iść do tyłu, zacznij obniżać pozycję. Pamiętaj też, że kolana nie mogą wykraczać poza linię palców stóp.

 

front squat rys. +ISM
rys. +ISM

Palce stóp delikatnie skieruj na zewnątrz

Palce stóp kieruj delikatnie na zewnątrz. Ten prosty patent spowoduje, że Twoje kolana będą poruszały się po właściwej ścieżce.

MH 06/2014

Zobacz również:
REKLAMA