[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.5

Front squat: przysiad ze sztangą na rekord

Przysiad ze sztangą to prawdziwa fitnesowa klasyka. Świetnie buduje mięśnie i spala tłuszcz jak piec hutniczy. Czy można oczekiwać czegoś więcej? Ano można. Oto przysiad przedni, czyli bliski krewny klasycznego przysiadu ze sztangą – jest równie skuteczny, ale mniej kontuzjogenny. No i da Twoim mięśniom nowy impuls do wzrostu.

Front squat
Nie spuszczaj wzroku, jeśli chcesz zakończyć trening z rekordem, a nie kontuzją pleców – radzą irlandzcy naukowcy. Patrząc w dół, bardziej pochylasz sylwetkę (nawet o 5 stopni), a to zwiększa naprężenia w kręgosłupie. Rośnie przez to ryzyko urazu i jednocześnie maleje ciężar, z którym możesz sobie poradzić.

Sytuację można by uznać za patową, gdyby nie fakt, że jako wytrawny czytelnik MH podczas każdego ćwiczenia patrzysz zawsze przed siebie. Nawet gdy – to najbardziej kuszący moment – trenujesz bicepsy z hantlami. Oczywiście należą się słowa uznania, okazuje się jednak, że nawet gdy wszystko robisz zgodnie ze sztuką, wciąż możesz mieć kłopoty.

REKLAMA

Wszystko przez to, że wykonując klasyczny przysiad ze sztangą opartą na górze pleców, i tak podczas każdego powtórzenia nadmiernie pochylasz tułów do przodu. Przy małym obciążeniu treningowym nie ma to znaczenia, ryzyko kontuzji rośnie jednak znacząco, gdy pracujesz z ciężarem równym już 60% Twojego 1 CM (sprawdź, jak w bezpieczny sposób wyliczyć ciężar maksymalny dla ćwiczeń na górę i dół ciała).

Na szczęście rozwiązanie tego problemu jest proste – wystarczy, że przerzucisz sztangę do przodu. Naukowcy są zgodni – taki przysiad jest bezpieczny dla pleców, ponieważ wymusza on bliższą pionu postawę. Proste i skuteczne. A teraz czas na praktykę.

Stań prosto ze sztangą opartą na obojczykach. Nachwyt na szerokość barków powinieneś mieć maksymalnie rozluźniony, a gryf podtrzymywać tylko paliczkami dalszymi palców dłoni. Łokcie kieruj przed siebie. Twoje ramiona przez cały czas powinny znajdować się w pozycji równoległej do podłoża.

Prawidłowa technika wykonania

Ustabilizuj sylwetkę, napinając mięśnie korpusu. Ściągnij łopatki. Możesz delikatnie odchylić głowę w tył, aby ułatwić sobie utrzymanie prostych pleców. Patrząc przed siebie, rozstaw stopy na szerokość barków. Palce stóp skieruj delikatnie na zewnątrz. To Twoja pozycja startowa. Wypchnij teraz biodra w tył i zacznij uginać kolana.

Ruch zatrzymaj, gdy Twoje uda będą w pozycji co najmniej równoległej do podłoża. Staraj się kolanami nie wykraczać poza linię palców stóp. Dynamicznym ruchem wróć do pozycji startowej. Rób 3-4 serie po 10 powtórzeń.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij