Podstawą naszego programu jest trening, a właściwie dwa treningi: siłowy (ćwiczenia właściwe na mięśnie proste i skośne brzucha) oraz aerobowy. Trening siłowy wzmacnia, modeluje i zwiększa napięcie mięśni. Podczas treningu aerobowego natomiast będziesz spalał zbędny tłuszcz.
Trening siłowy podzieliliśmy na trzy kategorie – dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Jeżeli pierwszy raz zabierasz się do ćwiczeń – skorzystaj z tych najłatwiejszych propozycji, a po skończeniu czterech cykli treningowych możesz sięgnąć po ćwiczenia dla średnio zaawansowanych. Ćwiczenia rozpoczynasz oczywiście rozgrzewką, a sam trening nie powinien przekraczać 20 minut.
Stosuj krótkie przerwy pomiędzy poszczególnymi ćwiczeniami – w ten sposób zwiększysz ich efektywność. W trakcie ćwiczeń "dopinaj" mięśnie izometrycznie – wstrzymując ruch i napinając mięśnie. Pamiętaj, że pojawiający się ból (tzw. palenie wnętrzności) nie oznacza kresu możliwości pracy mięśni. Jeśli naprawdę chcesz zobaczyć efekty treningu, naucz się ten ból przezwyciężać.
Wybrany program treningowy stosuj przez 3-5 tygodni – czyli do czasu, kiedy przestaniesz odczuwać jego oddziaływanie. Dopiero potem możesz go zmienić. Zbyt częste zmiany ćwiczeń nie przynoszą rezultatów, ponieważ organizm nie otrzymuje stałego, silnego bodźca treningowego. Staraj się eksperymentować, dostarczaj swoim mięśniom stale nowych doznań. W domu, w pracy, wszędzie, gdzie tylko to możliwe, izometrycznie napinaj mięśnie brzucha.
Trening aerobowy jest nieodzowny w pracy nad rzeźbą brzucha. Organizm spala tłuszcz w czasie umiarkowanego i długotrwałego wysiłku przy stałej wartości tętna, stanowiącej 70- 75% twoich maksymalnych możliwości (tętno maksymalne - HRmaks. = 220 uderzeń/min minus wiek).
Pamiętaj – organizm zaczyna wykorzystywać tłuszcz jako źródło energii dopiero po kilkunastu minutach, dlatego twoje zadanie to 30-40-minutowa ciągła praca na dowolnym sprzęcie stacjonarnym (bieżnia, rower, ergowiosła itp.) lub na świeżym powietrzu (rower, jogging). To naprawdę działa, pod warunkiem że będziesz systematyczny. W swoim jadłospisie musisz ograniczyć kaloryczną żywność, ale bez popadania w przesadę.
Nie możesz doprowadzić do osłabienia i niedożywienia organizmu. Najlepiej by było, gdybyś małymi i mądrymi krokami zmienił sposób odżywiania się, bez drastycznych głodówek. Zminimalizuj ilość tłuszczów w swoim jadłospisie, zmniejsz ilość węglowodanów, a zwiększ ilość białka. Uzupełniaj witaminy i mikroelementy. Pij przynajmniej dwa litry wody dziennie.
Uwierz, że przez miesiąc możesz nie używać cukru – odstaw słodycze, masło i tłuste smażone mięso. Na efekty nie będzie trzeba długo czekać. Jedz częściej, ale w mniejszych porcjach, a głód na pewno cię nie dopadnie. Jeśli jesteś niecierpliwy, uzupełnij dietę o dostępne na rynku suplementy np. preparaty wysokobiałkowe. Nigdy nie przekraczaj zalecanych dawek i kupuj preparaty znanych firm. Nie licz jednak na cud. W walce z brzuchem możesz liczyć tylko na siebie. Bądź systematyczny, ciężko pracuj i dużo się śmiej – to też jest trening mięśni brzucha.