Domowa siłownia – jaki sprzęt wybrać? [Poradnik kupującego]

Siłownia w domu to dobry pomysł dla każdego, kto lubi trenować z ciężarami, ale niekoniecznie chce dojeżdżać do odległego klubu fitness i czekać w kolejkach do sprzętu. Przedstawiamy przewodnik po projektowaniu, kompletowaniu sprzętu i aranżowaniu domowej siłowni. 

domowa siłownia, trening w domu shutterstock.com

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak wybrać pomieszczenie na domową siłownię

Jak wybrać sprzęt do domowej siłowni

Jaki jest koszt zbudowania domowej siłowni

Wybór pomieszczenia na domową siłownię

Jeśli masz to szczęście i dysponujesz odpowiednią przestrzenią, żeby zbudować swoją własną domową siłownię, powinieneś do tego zadania podejść jak do projektowania każdego innego pomieszczenia w swoim domu. W idealnym świecie wziąłbyś pod uwagę czynniki takie jak oświetlenie, temperatura, cyrkulacja powietrza czy nawet izolacja od reszty domu. W końcu zazwyczaj nie mieszkamy sami, a trening z ciężarami generuje sporo hałasu.

Jednak nie żyjemy w idealny świecie, gdzie każdy ma swój apartamentowiec z wydzielonym pomieszczeniem na siłownię, a w tle wspaniałą miejską panoramę. W rzeczywistości wybór sprowadza się do trzech opcji: garażu/piwnicy, wolnego pokoju (lub jego części) i siłowni na zewnątrz. Od razu w zasadzie możemy skreślić ostatnią wariację, ponieważ polski klimat uniemożliwi korzystanie ze sprzętu przez większą część roku. Niestety, to nie Miami. 

Przeanalizujmy zatem wady i zalety umiejscowienia domowej siłowni w garażu/piwnicy i pokoju. 

Garaż/piwnica

minus Nie zajmuje przestrzeni mieszkalnej w domu

minus Sporo miejsca na sprzęt

minus Takie pomieszczenia zazwyczaj posiadają betonową podłogę, którą trudno jest uszkodzić

minus Słaba wentylacja; zimą może być zimno, latem gorąco

Pokój/część mieszkalna

minus Większa wygoda; bliskość łazienki, możliwość korzystania z urządzeń RTV

minus Lepsza wentylacja, możliwość zainstalowania klimatyzacji

minus Możliwość uszkodzenia podłogi, co sprawia, że konieczne jest zakupienie odpowiedniej maty

minus Zagracenie mieszkania

minus Mniej bezpieczne rozwiązanie z małymi dziećmi w domu

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że dla części miłośników treningu niektóre z tych argumentów są ważne, inne zaś mniej. Dla zdecydowanej większość z nas decydującym kryterium przy wyborze miejsca na domową siłownię będzie dostępna powierzchnia. 

No właśnie, a jaka konkretnie powierzchnia będzie niezbędna, by móc bez problemów machać sztangą? Trzeba pamiętać, że gryf olimpijski ma 220 cm długości. Do tego dochodzi jeszcze swobodny dostęp do niego, by zakładać i zdejmować talerze, co często dzieje się co serię. Gdzieś tez musisz trzymać nie wykorzystywane właśnie obciążenie. Dlatego kawałek podłogi o powierzchni 3x3 metry powinien umożliwić funkcjonowanie domowej siłowni. 

Domowa siłownia - wybór sprzętu 

Jeśli nie uprawiasz jakiegoś konkretnego sportu, jak choćby trójbój siłowy czy crossfit, a po prostu chcesz pracować nad swoją sylwetka w domowym zaciszu, sprawa jest bardzo prosta, a lista niezbędnego sprzętu dość krótka.

Na początek wystarczą Ci zaledwie 5 podstawowych elementów:

 • Sztanga olimpijska
 • Krótsza sztanga łamana
 • Talerze 
 • stojak na sztangę (najlepiej z asekuracją)
 • Ławka do wyciskania z regulacją oparcia

Z takim zestawem wykonasz w zasadzie każdy trening siłowy. Oczywiście, już na start dobrze mieść zestaw hantli czy nawet odważników kettlebell, ale nie są one konieczne. Jeśli Twój budżet jest ograniczony i koniecznie musisz oszczędzać na którymś z wymienionych elementów, niech to nie będzie sztanga. W przypadku sztangi postaw na klasyczny gryf olimpijski o udźwigu przynajmniej 200 kg.

Chyba że uprawiasz trójbój siłowy – wówczas postaw na sprzęt wiodących producentów o znacznie większym udźwigu, zgodny ze standardami International Powerlifting Federation.

Ćwiczenia, które najczęściej będzie wykonywał przeciętny domowy atleta to:

 • Wyciskanie na ławce (pod różnymi kątami)
 • Wyciskanie sztangi nad głowę
 • Przysiad
 • Martwy ciąg
 • Wiosłowanie
 • Uginanie ramion
 • Wyciskanie francuskie
 • Wspięcia na palce
 • Szrugsy
 • Wykroki

Sztanga olimpijska i sztanga łamana doskonale sprawdzą się w każdym z tych ćwiczeń, a niejeden bardziej zaawansowany adept budowania masy poradziłby sobie z samą "olimpijką". Nawet na siłowni w mocy jest zasada Pareto, która w tym przypadku polega na tym, że 20% twojego sprzętu będziesz używał w 80% ćwiczeń.

Ile kosztuje domowa siłownia?

Bardzo wiele osób zniechęca się do samej idei budowania domowej siłowni właśnie ze względu na domniemany wysoki koszt takiej inwestycji. Czy to prawda? Czy domowa siłownia to rzeczywiście  aż tak duże uszczuplenie budżetu? Policzmy.

W miastach wojewódzkich w Polsce miesięczny koszt karnetu na siłownię waha się od 80 do nawet 200 zł. Ta druga kwota tyczy się raczej ekskluzywnych kameralnych siłowni lub wypasionych boksów crossfitowych. Bezpiecznie więc będzie założyć, że miesięcznie siłownia kosztuje nas "stówkę". 

Do tego dochodzi czynnik czasu. Zakładam, że trening jest w pewnej mierze Twoja pasją i zamierzasz związać się z nim na dłużej niż tylko trzymiesięczne docinanie sylwetki przed wyjazdem do Chorwacji. Przyjmę więc, że trenować będziesz przez co najmniej 3 lata, czyli 36 miesięcy jak w mordę strzelił.

W przypadku wykupywania karnetu rachunek jest banalnie prosty. 36 miesięcy x 100 zł = 3600 zł. 

Jak ta kwota wypada w kontekście budowania siłowni w domu? Sprawdźmy to na przykładzie wcześniej podanych 5 niezbędnych elementów domowej siłowni. Wszystkie sprzęty znalazłem na popularnej platformie zakupowej - Amazon. 

Gryf olimpijski 

gryf olimpijskiFot. Producent
 • Cena: 791,99 zł

Gryf łamany

domowa siłownia, sprzęt do treningu w domuFot. Producenci
 • Cena: 215, 99 zł

Zestaw talerzy

domowa siłownia, sprzęt do treningu w domuFot. Producenci
 • Cena: 703,99 zł

Stojak na sztangę

stojak na sztangę, domowa siłowniaFot. Producenci
 • Cena: 759,99 zł

Ławka z regulacją

domowa siłownia, sprzęt do treningu w domuFot. Producenci
 • Cena: 569,99 zł zł

Sumarycznie wychodzi więc, że domowa siłownia, w przygotowanej przeze mnie wersji sprzętowej, kosztuje 3041,95 zł. Przy założeniu, że będzie ona użytkowana przez co najmniej 3 lata, jest to mniejszy wydatek niż sam karnet do lokalnego klubu fitness! A przecież do tego trzeba doliczyć jeszcze koszt i czas dojazdów do siłowni czy choćby koszt dość drogiej odzieży fitness (już widzę, jak w domu ćwiczymy w superoddychających koszulkach za 200 złotych od sztuki). 

Inne korzyści z trenowania w domowej siłowni

 • Więcej czasu dla siebie i dla rodziny – brak dojazdów, czekania w kolejce na sprzęt;
 • Wyższa systematyczność treningu – siłownia w zasięgu ręki sprawia, że mniej rozpraszaczy może odwieść nas od treningu;
 • Brak konieczności społecznej interakcji z osobami korzystającymi z siłowni – nie oszukujmy się, ale ćwicząca brać do dość specyficzna grupa i nie każdemu ona odpowiada;
 • To Ty wybierasz ścieżkę dźwiękową w swojej domowej siłowni i to bez konieczności zakładania słuchawek.

Co z tą bieżnią?

Z bieżnią sprawa jest naprawdę prosta - łatwo ją zastąpić bieganiem w terenie, które spala zresztą więcej kalorii niż trening na bieżni i jest przy okazji lepsze dla naszych stawów (o ile nie biegasz maratonów po betonie). 

Bieżnie należą do kategorii sprzętów dość drogich. Kupno dobrej bieżni co najmniej podwoi koszt inwestycji w domową siłownię. 

Jeśli już jednak bardzo chcesz dysponować sprzętem, który pozwoli Ci wpleść element kardio w swój trening bez wychodzenia z domu, spraw sobie... skakankę. To prawdziwa maszynka do spalania tłuszczu, jest przenośna, nie zagraca mieszkania i kosztuje dosłownie ułamek ceny bieżni. Tutaj znajdziesz kompleksowy trening ze skakanką w roli głównej.

REKLAMA