Dług tlenowy, czyli sport w wielkim mieście

Codziennie miliony mieszkańców miast biega i jeżdzi na rowerze, licząc, że pozwoli im to żyć długo i w świetnym zdrowiu. Mimo to wielu z nich poważnie choruje i przedwcześnie umiera. Poznaj przyczynę tego paradoksu i zobacz, jak nie stać się ofiarą własnych treningów.

Justin Steele (Rodale Images)
Coś podobnego! Jeszcze tydzień temu rósł tutaj las! (fot. Justin Steele)

Walczymy o zmniejszenie dziury ozonowej wysoko w atmosferze, ale dla naszych płuc groźniejszy jest ozon tuż nad ziemią. Niespecjalnie powinien dziwić także alarmujący wzrost zachorowań na astmę, szczególnie u ludzi młodych. Przecież już jako niemowlaki są wożeni w wózkach (właśnie na wysokości jakichś 80 cm) po ulicy i wciągają do płuc sporo pyłów i alergenów.

REKLAMA

Przy wyborze miejsc do biegania pomyśl nie tylko o bliskości domu czy pracy. Dane o zanieczyszczeniu dla danego miasta mogą się znacząco różnić, w zależności od czynników lokalnych: bliskości parku, wiatru czy fabryki (jest/nie ma). Zieleń, ściana wysokich budynków albo mała fabryczka czy autobusowa zajezdnia mogą sporo dodać lub sporo odjąć od miejskiej średniej.

Biegać czy nie biegać?

Biegać! Mimo tych zniechęcających danych, wszyscy eksperci i lekarze zapewniali mnie, że mimo wszystko ruch przynosi więcej dobrego niż złego. Aktywny tryb życia ma wiele zalet, ale na miłość boską rób to w środowisku przyjaźniejszym niż Marszałkowska.

Staraj się biegać wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy w powietrzu wisi mniej cząstek. W Tokio czy Londynie nikogo nie dziwi widok rowerzysty czy pieszego z maseczką na twarzy, i to nie tylko w okresie paniki przed ptasią grypą.

Pomóż sobie również w kuchni, zjadając sporo warzyw i owoców bogatych w witaminę C. Stymuluje ona wzrost poziomu glutatyny, enzymu, który jest jednym z filarów obrony przed atakiem wolnych rodników w Twoich płucach. Wybieraj trasy oddzielone od ulicy pasami zieleni, które pracują jak mechaniczno- biologiczne filtry wysokiej wydajności. Ale trenuj. Miej tylko świadomość, że nie wolno tego robić za każdą cenę.

Gdzie jest najwięcej powietrza w powietrzu

Badania prowadzone przez Światową Organizację Zdrowia dosyć jednoznacznie wskazują na wzrost umieralności spowodowanej zanieczyszczeniami powietrza. Od 2004 roku w największych miastach w Polsce praktycznie online mierzy się poziom zanieczyszczeń. Obecnie najczęściej przekraczane jest norma pyłu, którego cząstki mają mniej niż 10 mikrometrów.

W najbliższym czasie planuje się wprowadzenie monitoringu pyłu PM2,5. To najbardziej szkodliwy zabójca - małe cząstki (poniżej 2,5 mikrona) wnikają bezpośrednio do pęcherzyków płucnych i do krwiobiegu.

 

Stężenie pyłu zawieszonego PM10 (μg/m sześc.)Stężenie dwutlenku azotu (μg/m sześc.)
1. Poznań25
1. Szczecin
21
2. Szczecin
26
2. Bydgoszcz
23
3. Trójmiasto
32
3. Trójmiasto
25
4. Wrocław
37
4. Górny Śląsk
31
5. Bydgoszcz425. Wrocław
34
6. Górny Śląsk
48
6. Poznań
34
7. Warszawa
51
7. Łódź
43
8. Łódź
55
8. Warszawa
58
9. Kraków
71
9. Kraków
66

 

MH 09/2006

1 ... 2 3 4
STRONA 4 z 4
Zobacz również:
Jeśli chcesz zadbać o zdrowie i formę, najlepszą strategią są ewolucyjne zmiany. Zgodnie z hasłem na naszej okładce: Małe kroki, wielkie rezultaty.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA