REKLAMA

Dług tlenowy, czyli sport w wielkim mieście

Codziennie miliony mieszkańców miast biega i jeżdzi na rowerze, licząc, że pozwoli im to żyć długo i w świetnym zdrowiu. Mimo to wielu z nich poważnie choruje i przedwcześnie umiera. Poznaj przyczynę tego paradoksu i zobacz, jak nie stać się ofiarą własnych treningów.

Justin Steele (Rodale Images)
Coś podobnego! Jeszcze tydzień temu rósł tutaj las! (fot. Justin Steele)
Drugi rodzaj to stacje komunikacyjne, które pokazują, jak wygląda sytuacja przy ruchliwych skrzyżowaniach (np. w Warszawie stoi przy Al. Niepodległości, we Wrocławiu na skrzyżowaniu al. Wiśniowej z ul. Powstańców Śląskich).

REKLAMA

Trzeci rodzaj to tzw. stacje ozonowe. "To swoisty paradoks, ale ozonu jest za mało w górnych warstwach atmosfery, a za dużo u dołu - w strefie oddychania - mówi Agnieszka Mikołajczyk. - Ozon powstaje na skutek reakcji fotochemicznej przy dużym nasłonecznieniu w powietrzu zanieczyszczonym spalinami i wcale nie ma go najwięcej tuż przy ruchliwych trasach, ale kilkadziesiąt metrów dalej".

Dane ze stacji pomiarowych można śledzić na bieżąco, ale analiza zestawień dziennych czy tygodniowych jest dosyć oczywista - najgorsza pora dla biegaczy czy rowerzystów to godziny szczytów: poranny, koło 8 rano, i popołudniowy, w okolicach 16. Najlepsze pory na zaciągnięcie się świeżym powietrzem to albo wczesny ranek, albo wieczór. Oczywiście, najzdrowsze powietrze jest w niedzielny poranek - tylko jak wtedy zmusić się do wstania z łóżka.

Drobny zabójca

Najczęściej przekraczana jest norma dla pyłu zawieszonego, tzw. PM10, czyli cząstek stałych, których średnica jest mniejsza niż 10 mikrometrów. Nawet wtedy gdy oddychasz nosem, te drobiny dostają się do płuc. Pył zawieszony zawiera metale ciężkie i niebezpieczny benzo-a-piren, który jest związkiem rakotwórczym (na marginesie: wypalenie pięciu paczek papierosów oznacza wciągnięcie do płuc 16 mikrogramów tego syfu).

Norma dla pyłu zawieszonego to 50 mikrogramów na 1 metr sześcienny. W zimie dochodzi nawet do 200 mikrogramów na 1 m sześc. Pył bowiem to nie tylko cząsteczki spalin, drobiny ścieranych opon czy nawierzchni. To również to, co wylatuje z domowych kominów. Spalanie w starych piecach paliwa słabej jakości, śmieci, nawet starych kapci powoduje wyrzucanie zanieczyszczeń do atmosfery na tyle nisko, że potem trafiają do naszych nosów.

Nieuprawnione jest więc twierdzenie, że powietrze w osiedlach domków jednorodzinnych, gdzie nie ma tak wielkiego natężenia ruchu drogowego, jest zdrowsze. Chyba że domki te są ogrzewane nowoczesnymi piecami, gazem albo są podłączone do sieci ciepłowniczej.

"Nie zdarzyło się jeszcze, by w Polsce nastąpił stan alarmowy, który zmusiłby władze lokalne do działań ograniczających emisję spalin. Ale latem zanieczyszczenia dochodziły już do poziomów informacyjnych, czyli tylko szczebelek niżej niż alarmowe" - mówi Agnieszka Mikołajczyk.

W okresie upałów na pewno słyszałeś apele o ograniczenie aktywności fizycznej. Weź je pod uwagę, nie tylko ze względu na temperaturę, ale również z powodu zwielokrotnionego stężenia trujących związków w powietrzu. Normy są zawsze określane dla przeciętnego Kowalskiego, nie dla osób uzależnionych od codziennego wysiłku.

Wojna uliczna

Najgorsze dla Twojego zdrowia są rury wydechowe. "Robiliśmy badania na przystanku autobusowym i stężenie substancji rakotwórczych ze spalin Diesla było tam kilkakrotnie wyższe niż na odsłoniętej przestrzeni - mówi Wojciech Mniszek. - Z rur samochodów ze starymi silnikami diesla wylatuje wraz z pyłami i gazami aż kilka procent substancji rakotwórczych".

Związki ze spalin samochodowych absorbują inne substancje, a dalsze reakcje odbywają się już niestety w Twoich płucach. Całkiem prawdopodobne, że wyniki tych reakcji są pożywką dla wielu rodzajów raka. Na razie lekarze dopiero próbują rozgryźć te powiązania, ale nikt już nie kwestionuje ich istnienia.

1 ... 2 3 4
STRONA 3 z 4

Komentarze

 (4)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA