Dlaczego warto grać w golfa? [Zasady gry, sprzęt, etykieta]

Golf bez wątpienia jest sportem wymagającym dużej techniki, dokładności i... umiejętności towarzyskich. Jednak gra w golfa, oprócz wymagań, oferuje naprawdę wiele korzyści. Poznajmy je bliżej.  

Land Rover, golf, PGA fot. Andrzej Majos

Historia golfa

Skąd wywodzi się golf? Który kraj jest ojczyzną tego eleganckiego współzawodnictwa? Kiedy powstał? Odpowiedzi na te pytania wcale nie są... rozstrzygające. 

Niektórzy historycy wywodzą ten sport od rzymskiej gry paganica, która polegała na używaniu wygiętego kija do uderzania w wypchaną wełną lub piórami skórzaną piłkę. Inni uważają, że to nie Rzymianie, lecz Chińczycy z czasów dynastii Ming (1368-1644) wynaleźli golfa, który pierwotnie nazywany był chuiwan (ch'ui-wan) i został sprowadzony do Europy przez średniowiecznych handlarzy. 

Zdecydowana większość zgadza się jednak, że  współczesny golf powstał  najprawdopodobniej w Szkocji w XV stuleciu. A wiemy to, ponieważ w 1457 roku szkocki monarcha,  Jakub II, zakazał gry w golfa, chcąc tym samym nakłonić Szkotów do uprawiania, jego zdaniem, dużo bardziej pożytecznego łucznictwa. Od 1491 roku przyłapanych na grze w golfa czekało nawet więzienie!

Tak postrzegany zakaz trudno jednak było utrzymać w mocy i już w XVI wieku Szkoci mogli ponownie grywać w golfa w świetle prawa. Dalej poszło już gładko – dumni synowie Szkocji nauczyli swoich angielskich sąsiadów zasad gry, a Ci pokochali nowy sport i rozpowszechnili go na cały świat. 

Szybki wzrost popularności golfa odnotowano zwłaszcza w XIX wieku, kiedy Imperium Brytyjskie rozciągało się na wiele kontynentów i oceanów. Nie przez przypadek do dzisiaj golf najpopularniejszy jest właśnie w krajach anglosaskich. Jednak oczywiście nie tylko tam. W Polsce coraz więcej ludzi interesuje się tym szlachetnym sportem. Sam możesz z powodzeniem zacząć grać. Przekonaj się, że to wcale nie takie trudne. 

golf, Land Rover, PGAfot. Andrzej Majos

Gra w golfa – zasady, sprzęt i savoir-vivre

Zasady gry

Co ciekawe, w golfie nie ma sędziów, więc kluczowe jest sportowe zachowanie godne prawdziwego dżentelmena i krystaliczna uczciwość. W teorii zasady są całkiem przejrzyste – celem gry jest umieszczenie piłeczki golfowej w jednym z 9 lub 18 dołków (w zależności od pola). Wygrywa ten, kto dokona tego mniejszą liczbą uderzeń. Przynajmniej tak wyglądają zasady gry typu stroke play. Możliwe jest jeszcze rozgrywanie pojedynków match play, gdzie zwycięża ten gracz, który wygrał więcej dołków. 

Należy jednak zaznaczyć, że pojęcie "dołek" nie odnosi się tylko i wyłącznie do samej dziury w ziemi, gdzie prędzej czy później wyląduje piłeczka. To cały obszar pomiędzy polem startowym, czyli tzw. tee, z którego wykonywane jest pierwsze uderzenie, a dołkiem właściwym, o średnicy 10,8 cm, który ulokowany jest na areale bardzo równo przyciętej trawy (putting green, green).

Poziom trudności każdego dołka opisuje liczba par, która określa, jak dużo uderzeń standardowo potrzeba, by wbić piłkę do dołka. Jeśli dany dołek opisany jest jako "par 5", oznacza to, że potrzeba 5 uderzeń, by wbić piłkę. Jeśli gracz pokona dołek mniejszą liczbą uderzeń, może być z siebie oczywiście bardzo zadowolony. 

W golfie liczy się jednak nie tylko sam wynik, lecz także przyjemność płynąca z gry oraz cała otoczka towarzysząca zmaganiom. Tu stawia się na tradycję i elegancję. Przejawem takiego podejścia jest oczywiście strój obowiązujący wszystkich grających.

Nie ma mowy o grze w jeansach czy t-shirtach z nadrukiem, bardziej swobodnych strojach (dresy) nawet nie wspominając. Panowie zobligowani są do noszenia koszulek polo i spodni chinosów. W przypadku wyjątkowo gorącej aury możliwe jest założenie krótki spodni do kolan. Panie przywdziewają spódnice do kolan lub spodnie. 

Bardzo przydatne jest także nakrycie głowy. Najczęściej widuje się kaszkiety, berety, kapelusze słomkowe i daszki na czoło, choć bejsbolówki bywają spotykane coraz częściej. Golfiści noszą specjalne buty z kolcami, które zapewniają im dużą przyczepność i stabilność podczas wykonywania uderzeń. 

golf, Land Rover, PGAfot. Andrzej Majos

 

Sprzęt do gry w golfa, czyli piłeczka, kij i... samochód!

Absolutnym minimum jest posiadanie kija, lub zestawu kijów, oraz piłeczki. Jednak raczej nie spotkasz golfistów wyposażonych aż tak skromnie. Lista przydatnych elementów ekwipunku jest trochę dłuższa. 

Torba do kijów

Dobra torba wyposażona jest w kilka przegródek na kije, odpowiednią liczbę mniejszych przegródek i miękką wyściółkę w środku. Nie powinna też być za ciężka, bo spędzimy z nią sporo czasu. 

Kołeczki tee

Wiemy już, że tee to obszar startowy, z którego wykonuje się pierwsze, często kluczowe uderzenie. Piłeczkę ustawia sie wówczas na specjalnych podstawkach, czyli właśnie kołeczkach tee. 

Pitch-fork

Jedną z powszechnych zasad obowiązujących podczas gry w golfa jest obowiązek naprawiania uszkodzonej nawierzchni pola pola golfowego przez graczy. Służą do tego specjalne widelce, pitch-fork. Nierzadko to właściciel pola golfowego rozdaje je wszystkim graczom przed rozpoczęciem gry. 

Headcover

Łatwo odgadnąć, że są to nakładki na główki kijów golfowych, których zadaniem jest nie odpuścić, by kosztowne bądź co bądź kije obijały się o siebie podczas transportu. Często są wykonane ze skóry. 

...i samochód

Dla miłośników golfa właściwy samochód jest jak właściwy ubiór na polu golfowym – powinien być elegancki, a jednocześnie pełen sportowego zacięcia. W końcu samochód sporo mówi o właścicielu, zatem nic dziwnego, że wielu golfistów wybiera marki kojarzącą się z prestiżem i elegancją, a taką marką z całą pewnością jest Land Rover. 

Brytyjski koncern od wielu lat jest synonimem udanego połączenia tradycji i nowoczesności, a od 1970 roku produkuje cenioną linię Range Rover. To SUV-y, które przez ostatnie półwiecze stały się prawdziwą perłą w koronie marki. Miłośnicy golfa na całym świecie (choć oczywiście nie tylko oni) pokochali je za klasyczne wzornictwo, nie ulegające chwilowym modom na krzykliwe rozwiązania, i bezkonkurencyjną dbałość o detale (jak to skrupulatni golfiści).

To uczucie nie jest jednak jednostronne, a marka Land Rover wielokrotnie udowadniała, że leży jej na sercu rozwój golfa jako dyscypliny sportowej, często wspierając lokalne organizacje golfowe.  W 2020 roku Land Rover został partnerem strategicznym PGA Polska, wydatnie przyczyniając się do popularyzacji golfa w naszym kraju.

Jak konkretnie? A chociażby poprzez założenie Land Rover Junior Golf Academy, czyli projektu skierowanego do młodzieży w wieku 7-15 lat, w ramach którego zespół trenerów PGA Polska, z Adrianem Meronkiem na czele, będzie dzielił się z młodymi adeptami golfa ekspercką wiedzą i niezwykle cennymi wskazówkami. 

golf, Land Rover, PGAfot. Andrzej Majos

 

„Moim zdaniem golf to sport, który niesamowicie wciąga i sprawia, że każdego dnia chcesz osiągać więcej. W golfie nie ma ostatecznego celu – jest tylko chęć bycia coraz lepszym. Aby osiągnąć sukces trzeba nie tylko wytrwale trenować, ale też mocno wierzyć we własne siły. Potrzebne jest oczywiście także wsparcie innych osób – mi bardzo pomagali moi rodzice, za co zawsze będę im wdzięczny. Jednak, by realizować się w tym sporcie, trzeba wykonać pierwszy krok i po prostu spróbować. Dlatego zachęcam do dołączania do Land Rover Junior Golf Academy – to może być świetny początek wielkiej sportowej kariery i niesamowitej przygody” – mówi Adrian Meronk.

Szerszej publice warto przytoczyć, że Adrian Meronk we wrześniu 2019 roku zwyciężył w turnieju 57º Open De Portugal z cyklu Challenge Tour, który został rozegrany na polach Morgado Golf Resort w Portimão, osiągając tym samym najlepszy wynik w historii polskiego golfa. Facet, wie, co mówi, więc z czystym sumieniem można mu zaufać. 

Zajęcia w cyklu Land Rover Junior Golf Academy zaplanowane są na całe wakacje i odbędą się na polach golfowych w Gdańsku (Tokary Golf Klub), Warszawie (Olympic Golf Club), Szczecinie (Binowo Park Golf Club) i we Wrocławiu (Wrocław Golf Club). Całe szkolenie obejmie 8 spotkań.

Podsumowaniem Land Rover Junior Golf Academy będzie turniej golfowy na Lisiej Polanie, w którym dzieci będą rywalizować w trzech kategoriach wiekowych: 7-9 lat, 10-12 lat i 13-15 lat. Do wygrania będą atrakcyjne nagrody. Tutaj znajdziesz więcej informacji o Land Rover Junior Golf Academy. 

Wróćmy jednak na chwile do "sprzętu". W aktualnej ofercie "Wyspiarzy" znajdziesz chociażby Range Rover Velar, którym jeździ nie kto inny jak sam Adrian Meronk. To samochód, który "uosabia" sobą samą ideę gry w golfa: jest klasyczny, elegancki i ze sportowym pazurem. 

Co więcej, tak jak każdy dobry golfista z czasem wykuwa swój unikatowy styl gry, tak samo w przypadku RR Velar każdy kierowca może stworzyć własny egzemplarz, konfigurując wygląd, wyposażenie, akcesoria i nadwozie zgodnie ze swoimi upodobaniami. 

gra w golfa, golf, Range Roverfot. Andrzej Majos

 

W tym roku premierę miał również najnowszy członek rodziny Range Rover, czyli Range Rover Sport, który jesienią trafi do salonów. Nowy RR Sport jest pełen innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych i technologii, które zapewniają użytkownikowi dynamiczną jazdę i niezwykłą przyjemność z każdego kilometra drogi. 

gra w golfa, golf, Range Roverfot. Andrzej Majos

 

Można zaryzykować stwierdzenie, że dzięki samochodom marki Range Rover będziesz czuł się jak u siebie w domu nawet na najbardziej prestiżowych polach golfowych w Europie i na świecie. Zostaje tylko doszlifowanie techniki i poznanie niuansów etykiety. 

Etykieta gry w golfa

Większość zasad golfowej etykiety poznaje się już w trakcie nauki gry i z czasem stają się one czymś naturalnym. Do najważniejszych elementów savoir-vivre należą:

 • absolutna cisza, gdy inni zawodnicy wykonują uderzenie;
 • punktualność – już 5-minutowe spóźnienie się na rozpoczęcie gry na tee skutkuje dopisaniem dwóch karnych uderzeń, dłuższe może spowodować dyskwalifikację;
 • zachowanie odpowiedniej odległości od aktywnego gracza;
 • pilnowanie swojego sprzętu;
 • sprawna gra w wysokim tempie – gracz powinien być gotowy do wykonania swojego uderzenia zanim nastąpi jego kolej;
 • współpraca – gdy jeden z graczy zgubi piłkę, reszta pomaga mu w znalezieniu zguby;
 • naprawianie powstałych w nawierzchni pola golfowego uszkodzeń;
 • ostrzeganie innych przed niebezpieczeństwem – gdy piłka poleci w zupełnie innym kierunku, niż planowaliśmy, mamy prawo krzyknąć fore, co dla każdego bywalca pola golfowego oznaczać będzie wyraźne ostrzeżenie.

Oprócz tego wszystkiego, każdy grający powinien posiadać spory wachlarz umiejętności towarzyskich, bowiem tym właśnie jest golf - to aktywność towarzyska, podczas której poznajemy ludzi, mamy okazję z nimi rozmawiać, a nawet prowadzić interesy. Dlatego to gra, która idealnie sprawdzi się jako forma współzawodnictwa ze znajomymi, tło biznesowych spotkań, a nawet... randka. Która kobieta nie doceni bowiem mężczyzny znającego wszystkie arkana tak dżentelmeńskiej rywalizacji?

golf, Land Rover, PGAfot. Andrzej Majos

 

Dlaczego warto grać w golfa?

To niezły trening!

W trakcie rozgrywki golfiści pokonują, często z torbą pełną kijów na ramieniu, 6-10 kilometrów, spalając przy tym nawet 2500 kcal! Golf jest zatem sportem, który umożliwi nam regularny ruch oraz zrzucenie niechcianych kilogramów. Chodzenie po polu golfowym jest świetną aktywnością aerobową, a możliwość swobodnego spaceru z przyjaciółmi, rozmowy i spędzania czasu w otoczeniu terenów zielonych skutecznie redukuje stres. 

Przegląd badań opublikowany na łamach British Journal of Sports Medicine wykazał, że regularne uprawianie golfa związane jest ze zwiększoną długością życia, poprawą czynników ryzyka sercowo-naczyniowego i dobrostanem psychicznym.

Zieleń, zieleń wszędzie

Pola golfowe należą do najpiękniejszych terenów rekreacyjnych, pełnych zieleni i ujmujących widoków, a spędzając czas w takich warunkach, możemy liczyć na kilka korzyści zdrowotnych, do których zaliczamy:

 • lepszy sen,
 • obniżenie ciśnienia krwi,
 • redukcję objawów depresji,
 • zwiększenie kreatywnego myślenia,
 • mniejszy niepokój.

Golf hartuje charakter

Jak każdy sport, w którym kluczową rolę odgrywa precyzja, technika i doświadczenie, golf bywa frustrujący. Kiedy po raz kolejny zaliczasz nieudane uderzenie lub znowu musisz wydostać piłkę z piaskowego bunkra, konieczne jest trzymanie nerwów na wodzy i panowanie nad własnymi reakcjami. Gniew i zacietrzewienie nie pomogą – tutaj liczy się chłodna głowa i umiejętność koncentracji na zadaniu. To cechy, które wykujesz na polu golfowym, ale możesz wykorzystać w każdej dziedzinie życia. 

Sport dla całej rodziny

W przeciwieństwie do wielu innych dyscyplin sportowych, golf to sport dla całej rodziny. Możesz dostać kije golfowe w każdym rozmiarze, kształcie i kolorze, więc nie ma powodu, aby nie spróbować stoczyć wewnątrzrodzinnej rywalizacji o miano najlepszego golfisty pod Twoim dachem z dziećmi i partnerką.

golf, Land Rover, PGAfot. Andrzej Majos

 

Jak nauczyć się grać w golfa? 

Golf to bardzo trudna, techniczna gra, której nauka przynosi jednak ogrom satysfakcji, zwłaszcza jeśli obserwujemy szybkie postępy i notujemy coraz lepsze wyniki. Najlepszą opcją na rozpoczęcie swojej przygody z golfem jest wynajęcie instruktora lub zapisanie się do akademii golfa.

Ceny wahają się od 100 zł za godzinę do ponad 1500 zł za indywidualny kurs dla początkujących. Ciężko powiedzieć, ile potrwa nauka – to sprawa wybitnie indywidualna. Koszt rozegrania 18 dołków Green Fee to nawet 300 zł (a często więcej!) w weekendy i nieco mniej w ciągu tygodnia. Widać jednak jak na dłoni, że w polskich warunkach jest to sport dosyć wymagający finansowo, dostępny głównie dla elit. 

Wiele pół golfowych ma w swojej ofercie opcję typu "Try&Play", czyli godzinną lub dwugodzinną lekcję przeznaczoną dla osób, które nigdy nie grały w golfa, ale chciałby w praktyce przekonać się, czy to sport dla nich, jednak bez konieczności zapisywania się na długotrwały kurs. W zdecydowanej większości przypadków pola golfowe w trakcie szkolenia zapewniają dostęp do niezbędnego sprzętu.

Zacząć jest naprawdę łatwo, ale czy łatwo jest grać później samemu ze swoimi przyjaciółmi lub partnerami biznesowymi? Czy w Polsce istnieje odpowiednia infrastruktura? W dużym skrócie – istnieje, jak najbardziej. 

Trzeba mieć jednak na uwadze, że najpiękniejsze i najbardziej prestiżowe pola golfowe znajdują się poza dużymi miastami. To dość oczywista konkluzja, biorąc pod uwagę ogrom przestrzeni niezbędnej, by stworzyć taki obiekt. Najlepsze placówki oferują swoim klientom możliwość noclegu w luksusowych warunkach, w budynkach sąsiadujących bezpośrednio z polami do gry, zaś same dołki projektowane są coraz częściej przez uznanych międzynarodowych specjalistów. 

Dlatego też z roku na rok można zaobserwować rosnący rynek turystyki golfowej, czyli spędzania wolnego czasu na odwiedzaniu i ogrywaniu najlepszych pól golfowych. Bez pośpiechu, w iście wakacyjnym wydaniu. W końcu co może być lepszego niż aktywne spędzanie urlopu na łonie natury połączone z ukochanym sportem? Chyba tylko wybranie się na taki urlop własnym Range Roverem Velar.