Django: trening niewolnika

Jamie Foxx od lat należy do najlepiej zbudowanych aktorów Hollywood, ale do występu w filmie "Django" musiał przygotować się specjalnie. Sprawdź, jaki trening wykonywał do roli niewolnika w megahicie Quentina Tarantino, a nie zabraknie Ci sił, by jak on zerwać kajdany.

Ture Lillegraven - Rodale Images
fot. Ture Lillegraven

Trening funkcjonalny

Do roli w „Django” w reżyserii Quentina Tarantino Jamie Foxx musiał wyrzeźbić mięśnie, a jednocześnie wyglądać jak niewolnik, a nie kulturysta. To było wyzwanie. Zamiast wynajmować trenera zajmującego się gwiazdami Hollywood, tym razem skorzystano z pomocy Jacka Mansona, który przez 7 lat był trenerem przygotowania fizycznego w drużynie NBA New Orleans Hornets.

„Wszystko to, co robili niewolnicy, było swego rodzaju treningiem funkcjonalnym. Gdy zbierali bawełnę czy ścinali sierpem trzcinę cukrową, pracowały ich plecy i ramiona” – mówi Manson. 

Przedtem. „Całe życie wyciskałem na klatkę. Pracowałem nad przodem ciała, a nie tyłem, dlatego rozwijałem się nieproporcjonalnie i zacząłem się garbić” – mówi Foxx.

Potem. Foxx grał sporo w kosza, żeby zachować szczupłą sylwetkę, oraz przestał kłaść nacisk na trening klatki piersiowej. Dzięki temu poprawił postawę. Porzucił dźwiganie ciężarów na rzecz elastycznych taśm. Manson kładzie mocny nacisk na równowagę, zwłaszcza przy klientach w średnim wieku.

Trener Jamiego poleca takie ćwiczenie: stań na jednej nodze, drugą wyciągnij przed siebie równolegle do podłogi i wytrzymaj w tej pozycji 10 sekund. Potem wyciągnij ją w bok, a następnie w tył, również po 10 sekund. Gdy zaczniesz to robić pewnie, spróbuj wykonać ćwiczenie na niestabilnym podłożu, np. na piłce bosu.

Trening Jamiego Foxxa

Wykonuj ten trening 3 razy w tygodniu, odpoczywając co najmniej dzień między sesjami. Podane ćwiczenia łącz w superserię. Wykonaj ćwiczenie 1A i od razu przejdź do ćwiczenia 1B. Odpocznij teraz 90 sekund, po czym przejdź do kolejnej pary. Po wykonaniu wszystkich superserii odpocznij 3 minuty, po czym przez kwadrans rozciągaj wszystkie mięśnie.

Jeśli to Twój pierwszy tydzień treningowy, właśnie zakończyłeś trening. W każdym kolejnym tygodniu treningowym zwiększaj o jeden ilość obwodów – po wykonaniu wszystkich superserii odpocznij 3 minuty, po czym powtórz całość raz lub więcej. Zakończ streczingiem. Po 6 tygodniach zacznij wykonywać inny program treningowy.

1A. Podciąganie nachwytem

Złap drążek nachwytem trochę szerszym niż na szerokość barków. Nogi skrzyżuj w kolanach i kostkach. Napnij mocno mięśnie korpusu. Podciągnij się, aż brodą miniesz drążek. Zatrzymaj na chwilę ruch, po czym powoli wróć do pozycji początkowej.

trening Jamiego Foxxa do roli niewolnika w DjangoMirosław Łuckoś
rys. Mirosław Łuckoś

1B. Pompka na piłce bosu

Połóż piłkę bosu miękką stroną do podłoża. Złap ją po bokach i przyjmij pozycję do pompki. Stopy ustaw razem. Napnij mięśnie korpusu, aby zapobiec opadaniu bioder. Zginając ręce w łokciach, obniż pozycję, aż klatką dotkniesz piłki. Dynamicznie wróć do startu.

trening Jamiego Foxxa do roli niewolnika w DjangoMirosław Łuckoś
rys. Mirosław Łuckoś
1 2 3
STRONA 1 z 3
Zobacz również:
REKLAMA