Deska (plank): ćwiczenie na wzmocnienie mięśni brzucha

Brzuch bierze udział w każdym ćwiczeniu, które wykonujesz. To dlatego jest tak ważny.

deska, plank fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Deska - ćwiczenie na wzmocnienie brzucha

Jasne, chodzi też o to, by dobrze wyglądał, ale ten element układanki zgodnie w tej chwili przemilczmy. Sprawdź, czy wszystkie brzuszki, które robisz od wieków, przyniosły spodziewany efekt. 

REKLAMA

Test

Przyjmij pozycję do pompki, ciężar opierając nie na dłoniach, a na przedramionach. Rozstaw stopy na szerokość bioder. Twoje ciało widziane z boku powinno teraz tworzyć linię prostą od barków po kostki. Napnij mocno mięśnie korpusu i pośladki, by zapobiec opadaniu bioder.

Wytrzymaj w tej pozycji tak długo, jak tylko dasz radę. Gdy Twoje biodra opadną, kolanami dotkniesz podłogi albo cały zaczniesz się trząść, uznaj próbę za zakończoną. 

Popraw rezultat

30 s i po zabawie? Potrzebujesz miesiąca, by wzmocnić mięśnie korpusu na tyle, by wynik uznać za satysfakcjonujący. Do rzeczy: wykonuj podane ćwiczenia jedno po drugim, odpoczywając 20 s między nimi. W ciągu 40 s trwania ćwiczenia staraj się zrobić jak najwięcej poprawnych powtórzeń. Zrób 3 obwody.

1. Scyzoryki

Połóż się tyłem na macie, ręce wyprostuj za głowę. Inicjując ruch mięśniami brzucha, unieś wysoko nogi i obręcz barkową. Powtórzenie możesz uznać za zaliczone, gdy dłońmi dotkniesz stóp.

2. Rosyjski twist

Usiądź na podłodze, trzymając przed sobą 5-kilogramową piłkę lekarską. Odchyl się do tyłu, oderwij nogi od podłoża i przenieś piłkę najpierw w lewo, a następnie w prawo.

3. Deska

Wykonuj jak w teście.

MH 08/2014

REKLAMA