Dariusz Michalczewski: Tygrys przed skokiem

15 lat temu Tiger zdobył pierwszy z 4 tytułów bokserskiego mistrza świata. Z tej okazji przypominamy artykuł, który powstał podczas przygotowań Darka Michalczewskiego do ostatniej walki w karierze. Poznaj jego zasady treningowe i zbuduj kondycję według jego programu.

Jacek Heliasz - heliasz.com
Dariusz Michalczewski w swojej zawodowej karierze stoczył 50 walk. 48 razy schodził z ringu jako zwycięzca. 40 pojedynków skończył przed czasem, nokautując swoich przeciwników. (fot. Jacek Heliasz - heliasz.com)

Witając się z Darkiem, byłem zdziwiony rozmiarem jego dłoni. Są zaskakująco małe. To tylko potwierdza starą bokserską prawdę, że to nie pięści są w ringu najważniejsze.

"Fundamentami zwycięstwa są kondycja, technika i strategia - mówi Tiger - ale o zwycięstwie decyduje to, z jakim nastawieniem wchodzisz między liny. Jak sobie radzisz ze stresem przed i w pierwszych sekundach walki." O nastawienie Darka jestem spokojny. Zapytany o najmocniejszą stronę, chwilę się zastanawia i mówi, że - ambicja i przygotowanie. Zapytany o najsłabszą, bez chwili wahania mówi: "Nie mam".

12 tygodni do walki - wytrzymałość

W każdej walce Darek rozkręca się z rundy na rundę, a do tego trzeba żelaznej kondycji. Tiger zawsze z niej słynął. Właściwie to jest uzależniony od ruchu - niezależnie od tego, czy właśnie przygotowuje się do walki czy nie. Na ostatniej stronie tego artykułu znajdziesz prosty (co nie znaczy, że łatwy) program treningu kondycyjnego Tigera, a tymczasem przeczytaj, co o swoim trenowaniu mówi on sam.

"Dla mnie ring jest za mały. Mógłby spokojnie mieć wymiary piłkarskiego boiska"- napisał w swojej biografii. Codzienna aktywność daje mu tzw. poziom zerowy kondycji, od którego zaczyna się ciężka orka. Wszystko po to, by maksimum możliwości osiągnąć dokładnie w dniu walki. Fundamenty swojej wytrzymałości buduje przez bieganie, jazdę na rowerze, narty biegowe, basen.

Właściwe przygotowania zaczynają się długimi, 3-, 4-godzinnymi marszami po górach w Zakopanem. Ale nie jest to turystyka. "Często chodzimy z taką intensywnością, że tętno mam na poziomie 160-180 na minutę" - mówi Tiger. W jego przypadku jest to około 90% tętna maksymalnego. Potem marsze zamienia na codzienne biegi. Od tego nie ma wyjątków. W styczniu, gdy przygotowywał się w Zinowitz, małym ośrodku nad Bałtykiem, biegał mimo 30-centymetrowych nocnych opadów śniegu.

W pierwszym okresie bieganie jest spokojne, ale długie. Wraz ze zbliżaniem się dnia walki tempo jest coraz szybsze i z coraz większą ilością interwałów. Taki interwał to bieg z prędkością około 25 km/h przez 30 sekund, powtarzany wielokrotnie. Trener Fritz Sdunek, który - z małą przerwą - jest z Michalczewskim praktycznie od początków jego zawodowej kariery, uważa kondycję za absolutną podstawę.

"Aby sprawdzić, w jakim stanie jest Dariusz, robimy test. Biega 12 razy w takim tempie, by w 3 minuty przebiec 800 metrów." Po każdym biegu odpoczywa minutę. Taki rytm - 3 minuty wysiłku i jedna odpoczynku - ma przecież bokserska walka. Po 800 metrach mierzy tętno i robi to samo na zakończenie przerwy odpoczynkowej. Na 8 tygodni przed walką Darek miał po 12. biegu 168 uderzeń serca na minutę, po 60 sekundach odpoczynku spadło ono do 114, a po kolejnych dwóch minutach tętno wynosiło już tylko 98. Czas powrotu do normalnego rytmu serca, tzw. restytucja tętna spoczynkowego, jest jednym z istotnych parametrów wytrzymałości. Im szybciej to następuje, tym masz większą wydolność. "Tiger ma w tej chwili drugi wynik w swojej sportowej karierze" - mówi Sdunek.

1 2 3 ... 4
STRONA 1 z 4
REKLAMA