Czy warto płacić za trening z trenerem personalnym? [opinia eksperta]

Treningi personalne są na topie. Są też solidnym wydatkiem. Warto? 

trener personalny fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Oczywiście, ale pod warunkiem że jest on odpowiednio wykształcony i doświadczony, a o to ostatnio coraz trudniej. Trenerów wciąż przybywa, ale wielu jest jedynie po krótkich kursach i nie ma nawet podstaw wiedzy o biologii człowieka, jak anatomia, fizjologia czy biomechanika.

REKLAMA

"Tylko z powyższą wiedzą trener osobisty jest w stanie ocenić poziom sprawności fizycznej podopiecznego, jego słabe punkty, budowę ciała, ograniczenia treningowe, w tym przebyte urazy i choroby. Tym samym dostosować trening do jego możliwości, tak by nie zrobił sobie krzywdy" – zapewnia Paweł Posłuszny, doktor AWF we Wrocławiu, instruktor pięciu dyscyplin sportu.

Jeżeli jesteś laikiem, to możesz nie rozpoznać umiejętności i wiedzy trenera. Dlatego zanim zaczniesz z nim współpracować, zapytaj o niego znajomych, poszperaj w internecie i dowiedz się, jakie ma wykształcenie, osiągnięcia i doświadczenie. Ile powinna kosztować godzina treningu?

"Popularne ostatnio kwoty 150-180 zł za trening to dużo. Zwłaszcza gdy odbywa się on w klubie należącym do popularnych sieciówek. Z reguły trener dostaje niewielki odsetek zapłaconej przez podopiecznego kwoty. Dlatego w takich miejscach najłatwiej trafić na początkujące czy niewykształcone osoby. Ci z doświadczeniem częściej nie chcą pracować za niskie stawki, które oferują sieciówki" – podkreśla Posłuszny.

Jednocześnie ocenia, że sensowną ceną za godzinę treningu z poradą dietetyczną jest kwota 100-120 zł. Jeśli chcesz się do niej przymierzyć, pamiętaj, że początkujący powinien ćwiczyć 2-4 razy w tygodniu. Suma robi się więc poważna. Rozwiązanie? "Umów się z trenerem na jeden trening w tygodniu, na którym popracujecie nad prawidłową techniką, a pozostałe rób sam, zgodnie z przygotowanym przez eksperta planem i zaleceniami" – podpowiada Posłuszny.

Zobacz: Trener personalny: jak rozpoznać amatora?

STRONA 1 z 2
Zobacz również:
Dwie hantle i skakanka pomagały zbudować formę na długo przed pandemią. Przytul je mocno,  a zobaczysz, jak przyspiesza Twój metabolizm  i wzmacniają się mięśnie.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA