Czy trening siłowy jest lekarstwem? [News MH]

Ktoś wreszcie odważył się o tym napisać – regularny trening może być skuteczniejszy niż wizyta u lekarza.

trening shutterstock.com

Według najbardziej pesymistycznych danych w Polsce na zaburzenia lękowe może cierpieć nawet 20-25% społeczeństwa. Jest to nadmierny i irracjonalny lęk, któremu towarzyszy uczucie dyskomfortu lub zagrożenia. Wyobraź sobie, że 1/4 osób w tramwaju właśnie wkręca sobie, że coś im się dzieje. Niezbyt fajnie, co? Częściej dotyczy to płci piękniejszej. Nie znaczy to jednak, że mężczyźni są od niego całkowicie wolni.

ZOBACZ: Zdrowotne korzyści z regularnego treningu

Przeciwnie. Mniej chętniej od kobiet dzielimy się swoimi problemami i zdecydowanie rzadziej odwiedzamy lekarzy, o psychoterapeutach, psychologach i psychiatrach nie wspominając. Jest jednak nadzieja dla tych, którzy z problemów i codziennych strachów zwierzają się jedynie przed lustrem – na łamach naukowego dziennika „Sports and Medicine” opublikowano wyniki badań, które sugerują, że klasyczny trening oporowy może być skuteczniejszy niż psychoterapia.

Do tej pory badacze koncentrowali się raczej na wpływie treningu na poprawę nastroju, natomiast przytoczone wyżej badania czarno na białym pokazują, że intensywna sesja w siłowni może być przydatna w leczeniu psychosomatycznych jednostek chorobowych.

Ponadto badacze powiązali systematyczny trening z zahamowaniem procesu kurczenia się istoty białej mózgu, czyli tkanki, która łączy i przekazuje sygnały między różnymi regionami Twojej czachy. Proces kurczenia się tej tkanki może potencjalnie prowadzić do stanów zwyrodnieniowych, takich jak choroba Alzheimera.

Medycyna inaczej

Dawno nie miałeś głowy wolnej od trosk? Spróbuj tego.

Nadaj żuciu rytm

Regularne lekcje gry na bębnach są bardzo skuteczne, gdy w grę wchodzi redukcja stresu i obniżenie napięcia mięśni. Uderz w to.

Pomaluj swój świat

Wg specjalistów z Northwestern Memorial Hospital udział w terapiach plastycznych zmniejsza uczucie lęku.

Daj łapę

Cytując „Frontiers in Psychology”, spędzenie czasu ze swoim czworonożnym przyjacielem wyzwala potężne dawki uspokajającego hormonu – oksytocyny.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zdrowotne korzyści z regularnego treningu

Po jednym odcinku

Doktor Yasuhiko Kubota (tak, wiemy, śmieszny żart sam się ciśnie) z University of Minnesota ostrzega, że długie seanse przed telewizorem mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia potencjalnie śmiertelnych zakrzepów krwi, znanych jako zakrzepica żylna. Długotrwałe siedzenie może w niektórych przypadkach doprowadzić do ich powstania, ponieważ upośledzone jest wówczas prawidłowe krążenie krwi przez nogi i stopy. Dlatego jeśli masz w planach kilkugodzinny maraton z Netflixem, po każdym odcinku wykonaj serię pompek lub krokodylków.

Bieg po nowa pamięć

Badacze z Brigham Young University odkryli, że bieganie łagodzi negatywny wpływ przewlekłego stresu na hipokamp, czyli część mózgu odpowiedzialną za uczenie się i pamięć. Zatem spędź kwadrans na bieżni po treningu siłowym i zaburzenia lękowe czy stres nie będą Ci straszne.

Zobacz również:
REKLAMA