Ćwiczenia na brzuch: 4 najlepsze według naukowców

Naukowcy z San Diego University wzięli na tapet 12 popularnych ćwiczeń na mięśnie brzucha i porównali je z tradycyjnymi brzuszkami. Zobacz, w które z nich warto zainwestować swój czas.

ćwiczenia na brzuch Shutterstock.com
Shutterstock.com

W badaniu za pomocą elektromiografu zmierzono napięcie mięśni. Żeby porównać ćwiczenia, przyjęto założenie, że poziom napięcia uzyskany przy wykonywaniu klasycznych brzuszków to 100%. Ćwiczenia wymagające mniejszego napięcia mięśni uzyskały procentowy wynik poniżej tej wartości, a te najbardziej angażujące mięśnie brzucha – dużo, dużo wyższy. Ciekawsze rezultaty?

Sprawdź: 10 rzeczy o mięśniach brzucha, których nie wiedziałeś

Popularna bardziej wśród pań kołyska do brzuszków – 21%, ściąganie linki wyciągu górnego – 92%, deska – 100%, trening na kółku – 105%, przyciąganie kolan do klatki piersiowej - 109%, spięcia z wyprostowanymi ramionami - 119%. Zwycięską czwórkę prezentujemy niżej. Warto poznać je bliżej.

1. Skośne spięcia z rowerkiem - 248%

 

ćwiczenia na brzuchMirosław Łuckoś/Motor Presse Polska
Shutterstock.com

 

Połóż się na plecach z dłońmi splecionymi za głową, tuż za uszami. Wykonując ruch jak przy pedałowaniu (tzw. rowerek), zbliżaj prawe kolano do lewego łokcia i lewe kolano do prawego łokcia, cały czas trzymając napięty brzuch i uniesiony tułów. Pamiętaj, aby nie ciągnąć za głowę, bo to nadweręża kręgosłup.

2. Unoszenie kolan na poręczach - 212%

 

ćwiczenia na brzuchMirosław Łuckoś/Motor Presse Polska
Shutterstock.com

 

Oprzyj przedramiona na poręczach, a plecy o oparcie. Unieś kolana do klatki piersiowej, wykorzystując jedynie siłę brzucha, bez bujania nogami. Na początek rób to ćwiczenie, mając nogi wyraźnie ugięte w kolanach, gdy kończysz ich unoszenie do klatki, a im Twój brzuch będzie silniejszy, tym nogi niech będą bardziej wyprostowane.

3. Spięcia brzucha z nogami w górze - 129%

 

ćwiczenia na brzuchMirosław Łuckoś/Motor Presse Polska
Shutterstock.com

 

Połóż się na macie z lekko zgiętymi kolanami i dłońmi splecionymi za głową. Powoli unieś nogi, aż uda będą prostopadłe do podłoża. Napinaj mięśnie brzucha i unoś lekko górę tułowia, nie zmieniając pozycji nóg.

4. Spięcia na piłce - 139%

 

ćwiczenia na brzuchMirosław Łuckoś/Motor Presse Polska
Shutterstock.com

 

Połóż się plecami na piłce do ćwiczeń. Barki powinny być już w powietrzu. Trzymając stopy oparte o podłoże, ustawione nieco szerzej niż na szerokość Twoich barków, aby nie stracić równowagi, napinaj mięśnie brzucha, unosząc głowę i barki.

Inne badania przeprowadzone na żołnierzach US Army wykazały, że silne mięśnie brzucha zmniejszają ryzyko kontuzji. Sprawdź, jak trenują najlepsi z najlepszych, czyli Navy Seals.

Zobacz również:
REKLAMA