Ćwiczenia na biceps: trening na cztery sposoby

Wyraźnie większe. Znacznie silniejsze. Dużo wytrzymalsze. Bardziej wyrzeźbione. Wypróbuj nasz nowy trening na biceps, a Twoje ramiona staną się takie, jakie zawsze chciałeś mieć. Wszystko, czego Ci trzeba, to kilka drobnych zmian w treningu.

Monte Isom (Rodale Images)
Monte Isom

Czy jesteś zadowolony ze swoich bicepsów i dlaczego nie? Jeśli to pytanie Ciebie nie dotyczy, prawdopodobnie jesteś kobietą albo nazywasz się Mariusz Pudzianowski. W obu tych przypadkach nie musisz czytać dalej. W każdym innym zastanów się, dlaczego Twój mięsień dwugłowy ramienia wydaje się mieć zaprogramowaną blokadę wzrostu powyżej osiągniętego już obwodu. Może po prostu dlatego, że od czasów ukończenia szkoły podstawowej chcesz zbudować bicepsy, wykonując tylko unoszenie przedramion?

Czas pożegnać się na jakiś czas z tym ćwiczeniem - przynajmniej w formie, w jakiej je znasz. Zmiana techniki, polegająca tylko na innym uchwycie czy wykorzystaniu prostych rekwizytów (np. ręcznika), nie tylko urozmaici trening, ale przede wszystkim zwiększy o kilka centymetrów obwód w "kablu". Zyskasz również siłę, co więcej - nawet możesz stracić kilka kilogramów. A Mariusz niech uważa. Rośnie mu konkurencja.

Ćwiczenia na masę

Mięśnie dwugłowe ramienia, czyli bicepsy, są zbudowane zarówno z szybko-, jak i wolnokurczliwych włókien mięśniowych. Krótko mówiąc, szybko kurczące się to takie, które są odpowiedzialne za siłę i szybkość, wolno kurczące się zaś mocniej pracują przy wysiłkach wytrzymałościowych. Musisz zagonić do roboty wszystkie.

Spróbuj poniższych ćwiczeń przez cztery tygodnie, wykonując je dwa razy w tygodniu. Włókna szybko kurczące się angażują duże ciężary przy niewielkiej liczbie powtórzeń, oba rodzaje - ze średnimi obciążeniami, a wolno kurczące się - wykonując ćwiczenia z małymi ciężarami, ale w dużej liczbie powtórzeń. Różne pozycje ramion w stosunku do tułowia (z tyłu, w linii tułowia i przed nim) umożliwiają pracę całego bicepsu.

Ćwiczenia wykonuj jedno po drugim, bez przerw. Dopiero po wykonaniu po jednej serii każdego z nich odpocznij. Zrób 3 takie serie.

Unoszenie przedramion w leżeniu tyłem na ławce skośnej: 6 powtórzeń

Ustaw ławeczkę tak, by oparcie było pod kątem 45 stopni do siedziska. Z hantlami w dłoniach usiądź na ławeczce. Opuść ramiona, by zwisały swobodnie, dłonie skieruj ku przodowi. Nie zmieniając położenia ramion (staraj się, aby podczas całego ćwiczenia były prostopadle do podłoża), unieś hantle. Następnie w ciągu pięciu sekund powoli opuszczaj je do pozycji startowej.

Beth Bishoff (Rodale Images)
Beth Bishoff
1 2 3 ... 4
STRONA 1 z 4
REKLAMA