Cukrzyca a maraton - czy to bezpieczne?

Czy osoby chore na cukrzycę mogą przebiec maraton bez narażania zdrowia na szwank? Odpowiedzi udzielił ekspert MH, dr Paweł Posłuszny, doktor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

shutterstock.com

Tak, ale potrzebne jest do tego odpowiednie przygotowanie. Ważne, abyś decyzję tę skonsultował również z diabetologiem. Jak trenować? Nie rozpoczynaj wysiłku zaraz po podaniu insuliny, bo może to doprowadzić do hipoglikemii. Ważne, abyś trenował z drugą osobą, tak by w razie konieczności mogła wezwać pomoc.

ZOBACZ: Cukrzyca - jak jej uniknąć?

„Trening zaczynaj od rozgrzewki, która przygotuje układ oddechowy i krążeniowy oraz mięśnie do pracy fizycznej. Intensywność treningu powinna być umiarkowana. Nie zapominaj też o regularnym piciu wody, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Zadbaj również o swoje stopy. Przed każdym treningiem, a także przed maratonem posmaruj je kremem, który zapobiegnie powstawaniu odcisków. Zainwestuj w idealnie dopasowane i wygodne buty oraz bawełniane, bezuciskowe skarpety. W ten sposób nie doprowadzisz do otarć czy odcisków. U cukrzyków, zwłaszcza z neuro- i angiopatią obwodową rany goją się trudniej i dłużej, a to może doprowadzić do groźnych powikłań – stopy cukrzycowej” – wyjaśnia Paweł Posłuszny, doktor AWF we Wrocławiu, starszy wykładowca Katedry Biostruktury, instruktor pięciu dyscyplin sportu.

TEST: Sprawdź, czy jesteś zagrożony cukrzycą

Zaznacza, że zwłaszcza w przypadku cukrzycy typu drugiego aktywność fizyczna jest wręcz zalecana i przynosi wiele korzyści. „Według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego stanowi integralną część leczenia cukrzycy. Co więcej, maraton jest wysiłkiem długim, o względnie stałej, umiarkowanej intensywności, więc nie powoduje gwałtownego wzrostu glikemii oraz pozwala utrzymywać poziom cukru pod kontrolą, zwłaszcza gdy regularnie uzupełniasz jego straty. Pamiętaj jednak, by nie robić nic na własną rękę, a kilka dni przed maratonem skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który oceni wyniki badań, stan Twojego zdrowia i ostatecznie da zielone światło do startu” – podpowiada Posłuszny.  

Paten MH

Co zrobić, aby ramię w ramię z cukrzycą dobiec do mety.

1. Załóż opaskę

Opaska na ręce informująca, że jesteś cukrzykiem, pozwoli - w razie potrzeby - na szybkie wezwanie medyków, którzy są obecni na całej trasie maratonu.

2. Jedz i pij regularnie

Odwiedzaj każdy punkt odżywiania, pij wodę, izotonik i jedz banany. Miej przy sobie kilka żeli energetycznych i coś słodkiego. Zjedz natychmiast, gdy podczas biegu odczujesz nagły spadek cukru.

Zobacz również:
REKLAMA