CrossFit wprowadza nową usługę - opiekę medyczną na miarę XXI wieku

Odpowiednio przeszkoleni lekarze i specjaliści, zaznajomieni ze specyfiką CrossFitu, oferujący zindywidualizowane wsparcie oparte na danych genetycznych, biometrycznych i badaniach krwi. Tak ma wyglądać opieka medyczna przyszłości. I to nie za wiele lat, tylko już za chwilę. 

crossfit Shutterstock.com
Fot. Shutterstock.com

CrossFit od dawna ma w fitnessowym świecie wyjątkowo innowacyjną reputację. To jego twórcy i prekursorzy wymyślili koncepcję treningu funkcjonalnego, a potem uczynili z niej jeden z najgorętszych treningowych trendów. Niedawno marka przechodziła spore zawirowania, chociaż nie, wróć, lepszym określeniem będzie chyba trzęsienie ziemi. W wyniku kryzysu biznesowego i tożsamościowego doszło do zmiany właściciela.

Przeczytaj też: Crossfit 2.0 - jak będzie rozwijać się bez Grega Glassmana

Twórcę CrossFitu Grega Glassmana zastąpił Eric Roza i wraz ze starym CEO Dave’em Castro przystąpili do opracowania planu, który miał dać CrossFitowi nową energię i nowe otwarcie. No i wychodzi na to, że panowie się nie obijają, bo właśnie ogłoszono uruchomienie nowej usługi, czyli Crossfit Precision Care

Opieka medyczna na miarę XXI wieku

W kilku słowach można określić ją jako butikową usługę medyczną, która ma zapewnić uprawiającym CrossFit opiekę specjalnie przeszkolonych lekarzy. Ich wsparcie ma być mocno zindywidualizowane dzięki opracowaniu odpowiedniej procedury testowej i wykorzystaniu danych biometrycznych.

„Lekarze i coachowe zdrowia z CrossFit Precision Care wykorzystają precyzyjne profile genetyczne, zaawansowane laboratoria i biomarkery, żeby pomóc ludziom chronić i wzmacniać zdrowie” – czytamy w zapowiedzi usługi. „W efekcie ma powstać w pełni spersonalizowany i kompleksowy plan optymalizacji zdrowia, obejmujący dietę, sen, trening, ryzyko przewlwkłych chorób i inne obszary”.

Usługa jest rozwijana we współpracy z firmą Wild Health z branży telemedycyny, a jedną z osób odpowiedzialnych za projekt jest dr Julie Foucher, lekarz medycyny rodzinnej i zawodniczka CrossFit, czterokrotna uczestniczka Games, prowadząca podcast Pursuing Health.

CEO CrossFit Eric Roza mówi, że inicjatywa w części powstała dzięki popularności samej dyscypliny wśród specjalistów ochrony zdrowia. Według Rozy w afiliowanych boxach na całym świecie trenują tysiące lekarzy, którzy są częścią społeczności i wiedzą, jaki wpływ na organizm ma ten rodzaj treningu. Logiczną konsekwencją jest zatem wykorzystanie tego związku poza boxami, aby przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi w pełni wykorzystać możliwości, jakie stwarza.

Jak to ma działać?

Ten model opieki zdrowotnej ma być odmienny od obecnego i charakteryzować się bliższą więzią pomiędzy lekarzem, a pacjentem. Ma łączyć ich więcej interakcji niż doroczne wizyty i doraźne działanie w przypadku choroby czy kontuzji. Roza przyznaje, że taka usługa będzie kosztować więcej, ale lekarze będą mieli dzięki temu pod opieką mniej osób. I nie chodzi tylko o to, że będą mieć dla nich więcej czasu. Będą go mieć też więcej dla siebie, dzięki czemu zyskają możliwość rozwoju zawodowego i kontaktu z najnowszymi badaniami oraz procedurami medycznymi.

Wszystkim, którzy wykupią usługę, zostaną przydzieleni odpowiednio przygotowani coachowie zdrowia. Zarówno oni, jak i lekarze, mają pochodzić z crossfitowej społeczności. Wszyscy zostaną przeszkoleni z zakresu medycyny genetycznej, opartej na cechach wyciągniętych z koda DNA, dzięki czemu będzie możliwe zindywidualizowane podejście do pacjentów. Lekarze będą także mocno opierać się na wynikach badań krwi i danych biometrycznych zebranych przy pomocy różnego rodzaju urządzeń, takich jak np. opaski i zegarki sportowe. Wszystkie te informacje będą dostępne również dla pacjentów. Na ich podstawie będzie ustalany wyrażony liczbą współczynnik zdrowia.

Na razie tylko USA

Początkowo usługa CrossFit Precision Care będzie wyłącznie wirtualna. Współpraca osobista zostanie być może wprowadzona w przyszłości, jednak telemedycyna stwarza już teraz takie możliwości, że nie jest to jeszcze przesądzone.

Na starcie usługa będzie dostępna tylko dla mieszkańców kilku największych stanów USA, a od 2022 roku ma rozszerzać zasięg. Na razie nie wiadomo jeszcze, jaki będzie koszt CrossFit Precision Care. Roza podaje tylko, że będzie dostępnych kilka abonamentów z różnym zakresem usług. Zainteresowani już teraz mogą wpisywać się na listę oczekujących. 

Początkowo zapewne będą to wyłącznie bardzo zaangażowani członkowie crossfitowej społeczności, ale Eric Roza ma nadzieję, że dzięki wysokiemu poziomowi usług z czasem dołączą do nich ludzie spoza niej. 

Nam w MH ten koncept bardzo się podoba i będziemy z niecierpliwością czekać na informacje, czy i kiedy CorsFit Precision Care stanie się dostępny poza USA. 

REKLAMA