Cristiano Ronaldo: wzór na sportowca idealnego

W świecie wielkiej piłki mówi się: Leo Messi ma umiejętności, Arjen Robben szybkość, zaś Cristiano Ronaldo... No właśnie – on ma to wszystko. „Ronaldo jest nie z tego świata” – mówi Jose Mourinho, były trener Portugalczyka w Realu Madryt. Poniżej rozkładamy moce CR7 na czynniki pierwsze.

Cristiano Ronaldo - poznaj sekret jego sukcesu Peter Hapak
fot. Peter Hapak

Szybkość

W trakcie gry Ronaldo wykonuje średnio 33 sprinty z prędkością ok. 35 km/h. Szybkość w połączeniu z wysokim piłkarskim IQ pozwala przyjmować prostopadłe piłki bez wpadania w pułapki ofsajdowe. Nie zapominaj również o zręczności Cristiano, który w ułamku sekundy umie zmienić kierunek biegu i zmylić przeciwnika.

Moc

Potrafi uderzyć piłkę z taką siłą, że ta rozpędza się do 128 km/h. Poza tym świetnie podkręca, dzięki czemu futbolówka zmienia trajektorię lotu nawet o 3 metry. I jeszcze jego słynne uderzenie, znane jako „spadający liść”. O locie piłki po takim strzale zdaniem Arsena Wengera decyduje nawet sposób zasznurowania buta.

Siła

Jak wynika z badań norweskich naukowców, najlepsi piłkarze bez problemu robią przysiady z 200-kilogramowym obciążeniem. Cristiano po wyskoku z jednej nogi unosi się 78 cm nad ziemią, co jest wynikiem lepszym, niż u wielu koszykarzy NBA. Głowę ma zaś na wysokości 263 cm – wystarczy, aby przeskoczyć niejednego obrońcę.

Kondycja

Podczas meczu regularnie przebiega ponad 10 km. Dzięki temu poziom tkanki tłuszczowej w jego organizmie utrzymuje się w okolicach 7%. Poza tym wytrzymałość Crisa potrafi przesądzić o losach spotkania. W poprzednim sezonie 25% bramek strzelił w ostatnim kwadransie gry.

Czynnik X

„Ronaldo podejmuje decyzje szybciej niż inni gracze” – mówi dr Zoe Wimshurst. Najlepsi sportowcy są w stanie w ciągu sekundy spojrzeć w 7 różnych miejsc, podczas gdy normalni ludzie co najwyżej w 5. Dzięki temu Cristiano w czasie dryblingu uważnie obserwuje rywala, analizuje, gdzie znajdują się jego partnerzy, i przygotowuje swój następny ruch. A wszystko to absolutnie podświadomie.

Błysk geniuszu

Czyli dlaczego Cristiano Ronaldo należy się miejsce w galerii największych sław piłki nożnej.

Sytuacja 1

Ronaldo przygotowuje się do wykonania rzutu wolnego w meczu przeciwko Bayernowi Monachium w półfinale Ligi Mistrzów.

Błysk geniuszu, czyli najlepsze akcje Cristiano RonaldoRodale Images

Normalne rozwiązanie. Podkręcenie piłki obok muru albo próba przeniesienia jej nad przeciwnikami i zmieszczenia pod poprzeczką.

Zagranie CR7. Cristiano przewidział, że mur podskoczył i posłał piłkę po ziemi, obok bezradnego Manuela Neuera.

Komentarz z branży. „Oglądanie go to jak oglądanie czegoś całkowicie innego, to jak granie w PlayStation” – Emmanuel Adebayor, piłkarz Tottenhamu Londyn.

Sytuacja 2

Koniec meczu Realu Madryt z Galatasaray Stambuł. Cristiano ma naprzeciwko siebie trzech obrońców.

Błysk geniuszu, czyli najlepsze akcje Cristiano RonaldoRodale Images

Normalne rozwiązanie. Drybling w kierunku lini bocznej, aby dać kolegom czas na wbiegnięcie w pole karne i dośrodkowanie.

Zagranie CR7. Cristiano uwolnił się balansem ciała spod opieki najbliższego obrońcy. Drugiego minął sprintem, trzeci nie był już w stanie go dogonić. Strzał i gol.

Komentarz z branży. „Odwaga do przejęcia piłki i odpowiedzialności w każdym momencie gry to wspaniała odwaga” – sir Alex Ferguson. 

MH 09/2014

Zobacz również:
REKLAMA