[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.6

Cristiano Ronaldo: wzór na sportowca idealnego

W świecie wielkiej piłki mówi się: Leo Messi ma umiejętności, Arjen Robben szybkość, zaś Cristiano Ronaldo... No właśnie – on ma to wszystko. „Ronaldo jest nie z tego świata” – mówi Jose Mourinho, były trener Portugalczyka w Realu Madryt. Poniżej rozkładamy moce CR7 na czynniki pierwsze.

Cristiano Ronaldo - poznaj sekret jego sukcesu fot. Peter Hapak
Szybkość

W trakcie gry Ronaldo wykonuje średnio 33 sprinty z prędkością ok. 35 km/h. Szybkość w połączeniu z wysokim piłkarskim IQ pozwala przyjmować prostopadłe piłki bez wpadania w pułapki ofsajdowe. Nie zapominaj również o zręczności Cristiano, który w ułamku sekundy umie zmienić kierunek biegu i zmylić przeciwnika.

Moc

Potrafi uderzyć piłkę z taką siłą, że ta rozpędza się do 128 km/h. Poza tym świetnie podkręca, dzięki czemu futbolówka zmienia trajektorię lotu nawet o 3 metry. I jeszcze jego słynne uderzenie, znane jako „spadający liść”. O locie piłki po takim strzale zdaniem Arsena Wengera decyduje nawet sposób zasznurowania buta.

REKLAMA

Siła

Jak wynika z badań norweskich naukowców, najlepsi piłkarze bez problemu robią przysiady z 200-kilogramowym obciążeniem. Cristiano po wyskoku z jednej nogi unosi się 78 cm nad ziemią, co jest wynikiem lepszym, niż u wielu koszykarzy NBA. Głowę ma zaś na wysokości 263 cm – wystarczy, aby przeskoczyć niejednego obrońcę.

Kondycja

Podczas meczu regularnie przebiega ponad 10 km. Dzięki temu poziom tkanki tłuszczowej w jego organizmie utrzymuje się w okolicach 7%. Poza tym wytrzymałość Crisa potrafi przesądzić o losach spotkania. W poprzednim sezonie 25% bramek strzelił w ostatnim kwadransie gry.

Czynnik X

„Ronaldo podejmuje decyzje szybciej niż inni gracze” – mówi dr Zoe Wimshurst. Najlepsi sportowcy są w stanie w ciągu sekundy spojrzeć w 7 różnych miejsc, podczas gdy normalni ludzie co najwyżej w 5. Dzięki temu Cristiano w czasie dryblingu uważnie obserwuje rywala, analizuje, gdzie znajdują się jego partnerzy, i przygotowuje swój następny ruch. A wszystko to absolutnie podświadomie.

Błysk geniuszu

Czyli dlaczego Cristiano Ronaldo należy się miejsce w galerii największych sław piłki nożnej.

Sytuacja 1

Ronaldo przygotowuje się do wykonania rzutu wolnego w meczu przeciwko Bayernowi Monachium w półfinale Ligi Mistrzów.

Normalne rozwiązanie. Podkręcenie piłki obok muru albo próba przeniesienia jej nad przeciwnikami i zmieszczenia pod poprzeczką.

Zagranie CR7. Cristiano przewidział, że mur podskoczył i posłał piłkę po ziemi, obok bezradnego Manuela Neuera.

Komentarz z branży. „Oglądanie go to jak oglądanie czegoś całkowicie innego, to jak granie w PlayStation” – Emmanuel Adebayor, piłkarz Tottenhamu Londyn.

Sytuacja 2

Koniec meczu Realu Madryt z Galatasaray Stambuł. Cristiano ma naprzeciwko siebie trzech obrońców.

Normalne rozwiązanie. Drybling w kierunku lini bocznej, aby dać kolegom czas na wbiegnięcie w pole karne i dośrodkowanie.

Zagranie CR7. Cristiano uwolnił się balansem ciała spod opieki najbliższego obrońcy. Drugiego minął sprintem, trzeci nie był już w stanie go dogonić. Strzał i gol.

Komentarz z branży. „Odwaga do przejęcia piłki i odpowiedzialności w każdym momencie gry to wspaniała odwaga” – sir Alex Ferguson. 

MH 09/2014

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij