Cristiano Ronaldo: wzór na sportowca idealnego

W świecie wielkiej piłki mówi się: Leo Messi ma umiejętności, Arjen Robben szybkość, zaś Cristiano Ronaldo... No właśnie – on ma to wszystko. „Ronaldo jest nie z tego świata” – mówi Jose Mourinho, były trener Portugalczyka w Realu Madryt. Poniżej rozkładamy moce CR7 na czynniki pierwsze.

Cristiano Ronaldo - poznaj sekret jego sukcesu Peter Hapak
fot. Peter Hapak

Szybkość

REKLAMA

W trakcie gry Ronaldo wykonuje średnio 33 sprinty z prędkością ok. 35 km/h. Szybkość w połączeniu z wysokim piłkarskim IQ pozwala przyjmować prostopadłe piłki bez wpadania w pułapki ofsajdowe. Nie zapominaj również o zręczności Cristiano, który w ułamku sekundy umie zmienić kierunek biegu i zmylić przeciwnika.

Moc

Potrafi uderzyć piłkę z taką siłą, że ta rozpędza się do 128 km/h. Poza tym świetnie podkręca, dzięki czemu futbolówka zmienia trajektorię lotu nawet o 3 metry. I jeszcze jego słynne uderzenie, znane jako „spadający liść”. O locie piłki po takim strzale zdaniem Arsena Wengera decyduje nawet sposób zasznurowania buta.

Siła

Jak wynika z badań norweskich naukowców, najlepsi piłkarze bez problemu robią przysiady z 200-kilogramowym obciążeniem. Cristiano po wyskoku z jednej nogi unosi się 78 cm nad ziemią, co jest wynikiem lepszym, niż u wielu koszykarzy NBA. Głowę ma zaś na wysokości 263 cm – wystarczy, aby przeskoczyć niejednego obrońcę.

Kondycja

Podczas meczu regularnie przebiega ponad 10 km. Dzięki temu poziom tkanki tłuszczowej w jego organizmie utrzymuje się w okolicach 7%. Poza tym wytrzymałość Crisa potrafi przesądzić o losach spotkania. W poprzednim sezonie 25% bramek strzelił w ostatnim kwadransie gry.

Czynnik X

„Ronaldo podejmuje decyzje szybciej niż inni gracze” – mówi dr Zoe Wimshurst. Najlepsi sportowcy są w stanie w ciągu sekundy spojrzeć w 7 różnych miejsc, podczas gdy normalni ludzie co najwyżej w 5. Dzięki temu Cristiano w czasie dryblingu uważnie obserwuje rywala, analizuje, gdzie znajdują się jego partnerzy, i przygotowuje swój następny ruch. A wszystko to absolutnie podświadomie.

Błysk geniuszu

Czyli dlaczego Cristiano Ronaldo należy się miejsce w galerii największych sław piłki nożnej.

Sytuacja 1

Ronaldo przygotowuje się do wykonania rzutu wolnego w meczu przeciwko Bayernowi Monachium w półfinale Ligi Mistrzów.

Błysk geniuszu, czyli najlepsze akcje Cristiano RonaldoRodale Images

Normalne rozwiązanie. Podkręcenie piłki obok muru albo próba przeniesienia jej nad przeciwnikami i zmieszczenia pod poprzeczką.

Zagranie CR7. Cristiano przewidział, że mur podskoczył i posłał piłkę po ziemi, obok bezradnego Manuela Neuera.

Komentarz z branży. „Oglądanie go to jak oglądanie czegoś całkowicie innego, to jak granie w PlayStation” – Emmanuel Adebayor, piłkarz Tottenhamu Londyn.

Sytuacja 2

Koniec meczu Realu Madryt z Galatasaray Stambuł. Cristiano ma naprzeciwko siebie trzech obrońców.

Błysk geniuszu, czyli najlepsze akcje Cristiano RonaldoRodale Images

Normalne rozwiązanie. Drybling w kierunku lini bocznej, aby dać kolegom czas na wbiegnięcie w pole karne i dośrodkowanie.

Zagranie CR7. Cristiano uwolnił się balansem ciała spod opieki najbliższego obrońcy. Drugiego minął sprintem, trzeci nie był już w stanie go dogonić. Strzał i gol.

Komentarz z branży. „Odwaga do przejęcia piłki i odpowiedzialności w każdym momencie gry to wspaniała odwaga” – sir Alex Ferguson. 

MH 09/2014

Zobacz również:
W dzisiejszym świecie energia do działania potrzebna jest nam od rana do wieczora. Nie ma zmiłuj. Co zapewni nam jej największą dawkę? Dobry trening czy pilnowanie diety? Zapytaliśmy eksperta. 
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA