Cristiano Ronaldo: anatomia sukcesu

Castrol poddał Cristiano Ronaldo testom by sprawdzić, dlaczego jest jednym z najlepszych piłkarzy świata. Oto odpowiedź. Sprawdź także, jak za pomocą odpowiedniego treningu możesz zmniejszyć dystans dzielący Cię do Ronaldo i całej elity światowej piłki nożnej.

Christiano Ronaldo Castrol
fot. Castrol

Dlaczego CR7 jest gwiazdą światowego futbolu?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywiście prosta, ale Castrol postanowił przynajmniej w części na nie odpowiedzieć. Cristiano został poddany testom, które sprawdziły jego szybkość, skoczność, technikę i umiejętność czytania gry. Oto ich wynik.

Christiano Ronaldo - grafiki Mirosław Łuckoś
rys. Mirosław Łuckoś

1. Szybkość sprint na 25 m - 3,61 s

Twój test

Próbę wykonaj na stadionie. Wyznacz 25-metrowy odcinek, a na starcie ustaw bloki startowe. Zmierz czas, w jakim jesteś w stanie pokonać taki dystans.

Twój trening

Szybkość bierze się z techniki biegu i siły. Trenuj na siłowni dolną część ciała (przysiady, wyciskania, zginania nóg itp.), robiąc serie z ciężarem, który możesz pokonać 10-12 razy. Trenując sprinty, pamiętaj o mocnej pracy ramion do przodu, a nie na boki.

Christiano Ronaldo - grafiki Mirosław Łuckoś
rys. Mirosław Łuckoś

2. Zwinność zig zag 25 m - 6,35 s

Twój test

Ustaw 6 tyczek w zig zag, tak by były oddalone od siebie o 5 m. Pokonaj ten slalom i zmierz czas, w jakim przebiegniesz taki tor.

Twój trening

Szybkość ze zmianą kierunku biegu poprawisz, pracując nad szybkością pracy nóg na małym odcinku. Biegaj między szczeblami drabiny czy między drzewami. Pamiętaj, by stopy miały krótki czas kontaktu z podłożem, a Twoje kroki były raczej szybkie niż długie.

Christiano Ronaldo - grafiki Mirosław Łuckoś
rys. Mirosław Łuckoś

3. Skoczność wyskok - 78 cm

Twój test

Zawieś na drążku wstążki, tak by ich koniec odpowiadał określonej wysokości. Wybij się z jednego kroku obunóż, jak do główki. Spróbuj poruszyć głową wstążki. Będziesz w ten sposób wiedział, do jakiej wysokości doskoczyłeś.

Twój trening

Rób ćwiczenia plyometryczne: zeskakuj z podwyższenia i od razu wyskakuj w górę, obunóż lub z jednej nogi. Rób serie po 8 powt.

Christiano Ronaldo Castrol
fot. Castrol

4. Czytanie gry - strzał w ciemno

Test

Tę próbę trudno będzie Ci przeprowadzić samodzielnie, ale pokazuje ona, dlaczego dobry piłkarz umie znaleźć się w odpowiednim czasie w odpowiednim miejscu. Ronaldo miał trafić w piłkę dośrodkowaną z boku, ale problem polegał na tym, że zapadały całkowite ciemności, w momencie gdy:

A. piłka była w locie,

B. piłka była uderzana,

C. przed samym uderzeniem piłki.

Ronaldo za każdym razem trafiał piłką do bramki, odczytując jej lot ze wstępnej trajektorii lotu (próby A i B), a nawet tylko z samego ułożenia ciała dośrodkującego (próba C).

Christiano Ronaldo Castrol
fot. Castrol

5. Technika - drybling

Test

Drybling to nic innego, jak prowadzenie piłki przy nodze w taki sposób, by oszukać przeciwnika i nie dać mu sobie tej piłki odebrać. Ronaldo pokonał 25-metrowy odcinek, podzielony na trzy koła o średnicy 8 m.

W każdym z nich miał utrzymać się z piłką przez 15 sekund. Problem polegał na tym, że w piłkę strzelali laserami snajperzy. W pierwszym kręgu do piłki celował jeden, w drugim dwóch, a w trzecim trzech. Ronaldo miał dryblingiem mylić strzelców i dotrzeć do linii mety.

Wynik: snajperzy trafili tylko raz. Jak powiedział Fabio Capello, sztuka dobrego dryblingu polega nie tylko na tańcu nad piłką, ale na połączeniu go z błyskawicznym przemieszczaniem piłki.

Christiano Ronaldo Castrol
fot. Castrol

Jerzy Dudek, który przez 2 lata bronił bramki Realu Madryt o Ronaldo:

„Jego mocną stroną jest to, że talent wspiera bardzo ciężką pracą. Ciągle stara się być lepszym. Spotykałem go codziennie w siłowni na długo przed treningiem. Próbował poprawić swoje wady, pracował nad poszczególnymi częściami ciała”.

MH 11/11

Zobacz również:
REKLAMA