Cardio benefity z jogi

Jak zadbać o serce, gdy nie przepadasz za bieganiem? Odpowiedź może być zaskakująca, bo okazuje się, że tak samo korzystna dla układu sercowo-naczyniowego co jogging czy jazda na rowerze może być jedna z najspokojniejszych aktywności na świecie.

joga fot. shutterstock.com

Czy powinieneś częściej wykonywać powitanie słońca? Tak i jest ku temu wiele powodów, bo regularna praktyka jogi to świetny sposób m.in. na zadbanie o zdrowy kręgosłup, uspokojenie umysłu i szybszą regenerację potreningową mięśni. Jednak najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie naukowym "European Journal of Preventive Cardiology" przynoszą kolejne, zaskakujące plusy z uprawiania jogi.

Zarówno joga, jak i treningi cardio znacznie obniżają ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, trójglicerydów i tętno spoczynkowe, a wszystkie te czynniki w znacznym stopniu wpływają na zdrowie układu sercowego.

Naukowcy po przeanalizowaniu 30 różnych badań dotyczących jogi i zdrowia serca, doszli do wniosku, że regularne praktykowanie asan zmniejsza ryzyko chorób serca w takim samym stopniu, jak tradycyjne formy cardio, czyli m.in. bieganie czy jazda na rowerze. Wykazano, że obie formy aktywności (joga i trening cardio) znacznie obniżają ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, trójglicerydów i tętno spoczynkowe, a wszystkie te czynniki w znacznym stopniu wpływają na zdrowie układu sercowego.

"Uważamy, że joga jest korzystna dla Twojego serca, ponieważ łączy ćwiczenia i relaks" – mówi dr Myriam Hunink, jeden z autorów badania. Element relaksacji ciała i umysłu może również sprawiać, że joga będzie skuteczniejsza w redukcji stresu i niepokoju w porównaniu z innymi zajęciami fitness.

Mimo ogromu benefitów płynących z wykonywania psa z głową w dół, do góry i innych asan, wielu facetów unika jogi, ponieważ sądzi, że zabierze im to cenny czas, który mogliby wykorzystać na kolejne serie z ciężarami. Na dodatek w trakcie zajęć jogi traci się około 228 kcal w ciągu godziny, gdy z kolei godzina treningu biegowego może oznaczać nawet 755 spalonych kcal.

Warto jednak pamiętać, że joga pomaga organizmowi zregenerować się po ciężkim treningu oraz poprawia elastyczność i mobilność, a to z kolei prowadzi do szybszego wzrostu masy mięśniowej i ogólnie lepszej formy. Nie myśl też, że joga nie ćwiczy siły. Zwłaszcza joga vinyasa jest trudnym wyzwaniem dla mięśni core i siły mięśniowej. Zastąpienie nudnych desek jogowym flow w większym stopniu podziała na Twoje mięśnie brzucha.

Na początek spróbuj dodać od 10 do 15 minut jogi na zakończenie ciężkiej sesji treningowej lub wykonuj dłuższe sesje w dni pomiędzy treningami. Jeśli ćwiczysz łącznie cztery godziny tygodniowo, oto jak powinien wyglądać idealny program, czerpiąc z jogi to, co najlepsze.

Tygodniowy plan treningowy z jogą

PONIEDZIAŁEK Wykonaj 30 minut ćwiczeń metabolicznych z wykorzystaniem ciężaru ciała, a następnie 15 minut jogi (Zobacz: Joga dla poczatkujących).
WTOREK Odpoczynek
ŚRODA Wykonaj 30-45 minut treningu obwodowego z hantlami.
CZWARTEK Odpoczynek
PIĄTEK Wykonaj 30-45 minut ćwiczeń metabolicznych z wykorzystaniem ciężaru ciała, a następnie 15 minut jogi.
SOBOTA Wykonaj 45-90 minutową sesję jogi.
NIEDZIELA Odpoczynek
Zobacz również:
REKLAMA