Buty trailowe Merrell Nova 2: komfort bez poślizgu

Merrell Nova 2 to buty, które są jak najlepszy kompan na trailowej wyprawie – mocne, nie zawiodą Cię w żadnej sytuacji, a przy tym czujesz się w ich towarzystwie naprawdę komfortowo.

Merrell Nova 2 Joanna Dudzińska / MPP

Merrell Nova 2 to buty, które amerykańska firma przygotowała, biorąc pod uwagę biomechanikę stopy mężczyzn. Dla kobiet stworzono model Antora 2. Nova 2 to mocny i wszechstronny but terenowy, z dużą amortyzacją oraz  elementami zapewniającymi ochronę, potrzebną na długich, biegowych wyprawach w trudnych warunkach.

Pierwsze wrażenie

Na pierwszy rzut oka wydają się masywne, kiedy jednak bierzesz je do ręki, dziwisz się, jakie są lekkie. Buty ważą jedynie 280 gramów, co ma znaczenie podczas długich wypraw, do jakich zostały zaprojektowane. Już na nodze dobrze łączą szorstką prostotę, którą lubią biegacze trailowi, z naprawdę wysokim komfortem, który lubi chyba każdy.

Merrell Nova 2 Joanna Dudzińska

Idealne trzymanie na różnych nawierzchniach

Największą chyba zaletą Merrella Nova 2 jest podeszwa zewnętrzna. Wykonano ją z wytrzymałego Vibramu z wypustkami, których kształty zapewniają dobrą przyczepność naprawdę w każdym terenie – na kamieniach, nawet tych mokrych, śliskich korzeniach, lekkim błocie czy na… asfalcie. Wypustki mają różny kształt. Wokół zewnętrznej krawędzi są to czworokąty, a w środku różnej wielkości strzałki, których „groty” są skierowane we wszystkich kierunkach. Te czworokątne zapewniają trzymanie przy lądowaniu i przy odbiciu, a strzałki stabilizują nogę przy przetaczaniu.

Takie połączenie świetnie sprawdziło się podczas testowych biegów po Karkonoszach, gdzie nawet na mokrych i niezbyt skomplikowanych technicznie zbiegach but doskonale trzymał się nawierzchni. Był też wystarczająco elastyczny, by dobrze czuć nawierzchnię, po której akurat biegłem. Model Nova 2 pokazał również swoje zalety na tych odcinkach, na których trzeba było pobiec po asfalcie - doskonale amortyzował lądowanie na tej twardej nawierzchni. To czyni go doskonałym butem w sytuacji kiedy do trailowych tras musisz dobiec po betonie lub właśnie asfalcie. Co prawda plastikowy element (wkładka Rock Plate) umieszczony w przedniej części buta pomiędzy podeszwą wewnętrzną a zewnętrzną sprawia, że bieg ten jest nieco sztywniejszy, ale za to już na kamieniach zwiększa on ochronę stopy.

Merrell Nova 2 Joanna Dudzińska

Miękka podeszwa na długie i spokojne trasy

Merrell Nova 2 nie ma jakichś specjalnych systemów stabilizujących, ale amortyzacja jest na wysokim poziomie. Dodatkowe warstwy pianki, zarówno pod piętą, jak i z przodu stopy, sprawiają, że biega się w nich naprawdę komfortowo, co jest szczególnie ważne, jeśli masz zamiar biegać dystanse ultra. Pod tym względem wydają się być naprawdę ciekawą alternatywą dla butów, które swoją amortyzację zawdzięczają bardzo grubym podeszwom.

Przestrzenna cholewka

Widać, że Nova 2 został zaprojektowany z myślą o długich godzinach na trasie. Może to oznaczać zarówno bieganie dystansów ultra, jak i szybkie wdrapanie się na szczyt, a potem spędzenie całego dnia na nogach. W obu sytuacjach docenisz przestrzeń, jaką ma w tym bucie Twoja stopa. Jest jej naprawdę dużo, zarówno na palce, jak i w okolicach pięty, co niestety może czasami przekładać się na niepewne jej trzymanie. Dlatego jeśli masz szerokie stopy, albo wiesz, że mocno Ci one puchną w ciągu dnia, to spodoba Ci się ilość miejsca, jaką oferują Nova 2. Ale jeśli masz wąskie stopy, to możesz mieć wrażenie, że jest jego za dużo.

Merrell Nova 2 Joanna Dudzińska

Cholewka wykonana jest z przewiewnej siateczki, która sprawia wrażenie, jakby nie przepuszczała wody. To oczywiście tylko moje odczucie w czasie biegu w pogodny dzień po kałużach i strumieniach gdyż but nie jest wyposażony w wodoodporną membranę, ale w ogóle nie czułem, by wilgoć z zewnątrz docierała do skóry. Buty sznuruje się doskonale – grube sznurówki utrzymują się w miejscu, kiedy je ściągasz, dopasowując cholewkę do stopy, ale musisz mocno zaciągnąć kokardki przy wiązaniu, by się nie rozwiązały. Jeśli się do tego przyłożysz, nie będzie żadnych problemów na trasie.

Dla kogo Merrell Nova 2?

Dla każdego, kto ceni sobie komfort i dobre trzymanie podczas długich wypadów w góry, nie tylko tych biegowych, ale także pieszych. Warto mieć je na nogach na trasach w lesie, górskich szlakach i w czasie biegów trailowych. Niekoniecznie sprawdzi się tylko na trudnych techniczne górskich ścieżkach. Dobry wybór dla osób o szerokiej stopie.

Parametry Merrell Nova 2

  • waga: 280 g
  • drop: 8 mm
  • cena: 549 zł

Buty Merrell Nova 2 możesz kupić w oficjalnym sklepie Merrell.

Zobacz również: