Buty do treningu siłowego - czy warto inwestować?

Dotychczas tylko biegałem. Chcę zacząć ćwiczyć siłowo. Czy potrzebuję do tego odpowiednich butów?

buty na siłownię, trening siłowy shutterstock.com

Wybór butów do każdego rodzaju aktywności rządzi się podobnymi prawami. Po pierwsze, muszą być wygodne, a materiał, z którego są wykonane, oddychający.  W trakcie wykonywania aktywności  – do której są przystosowane – nie mogą uciskać, ocierać, być za ciasne ani za luźne. Powinny też być dobrze dopasowane w okolicy pięty. Niektóre marki butów oferują także różne ich szerokości.   Do treningów siłowych, w przeciwieństwie do biegowych, nie kupujmy butów nieco większych, bo parametry stopy nie zmieniają się tak jak przy długich biegach.

ZOBACZ: Test butów na siłownię [6 par]

Buty z amortyzacją stosujemy, gdy trening jest bardziej ogólnorozwojowy, oparty na  ćwiczeniach z dużymi obciążeniami, skokami, fazą lotu oraz mając nadwagę. Amortyzacja chroni stawy przed przeciążeniami. Podeszwa powinna być twarda i ważne, aby była jak najbardziej przyczepna (antypoślizgowa). Do przysiadów często wykorzystuje się buty z większym dropem, czyli wyższą podeszwą przy pięcie – od kilku mm do nawet ponad 2 cm – co ułatwia głęboki przysiad, ale jednocześnie nie poprawia ruchomości stawu skokowego” – wyjaśnia Paweł Posłuszny, doktor AWF we Wrocławiu, adiunkt Zakładu Biostruktury, instruktor pięciu dyscyplin sportu i autor licznych publikacji o anatomii człowieka.

Dodaje, że przy większości innych ćwiczeń i w życiu codziennym nie warto zmniejszać mobilności stopy podwyższoną podeszwą i wymyślnymi systemami wspomagającymi, gdyż „rozleniwiamy stopę”.  Coraz większą popularność zyskują także buty minimalistyczne (mają na celu powrót do naturalnej biomechaniki chodzenia i biegania) zarówno w bieganiu, jak i przy  treningach siłowych.

„W przypadku takich butów należy stosować progresję i adaptować się do chodzenia bez »wspomagania«, zwłaszcza jeśli do tej pory nie chodziłeś dużo boso. Zacznij od krótkich treningów w takich butach. Tutaj całą pracę przejmuje stopa z resztą ciała i musi być do tego dobrze przygotowana fizycznie i motorycznie” – podkreśla Paweł Posłuszny.

REKLAMA