Ból pleców po treningu na rowerze spinningowym? Popraw pozycję

Rowerek spinningowy to świetne narzędzie, dzięki któremu można wskoczyć z formą na wyższy poziom. Jest jeden warunek: technika musi być nienaganna.

spinning Shutterstock.com
Shutterstock.com

Na wstępie skupmy się na zaletach: po pierwsze wzrasta siła i wytrzymałość mięśni (również serca). Po drugie - taki trening polepsza wentylację i ukrwienie płuc. Trzecie: podczas godziny na tym cudeńku spalasz ok. 900 kcal i odsłaniasz sześciopak na lato. Zainteresowany? 

A: Bolą mnie plecy po treningu na rowerze spiningowym. Czy mogę mieć złą pozycję podczas jazdy?

B: Tak. Najczęściej spotykanym błędem jest źle dobrana wysokość siodełka lub za duża różnica poziomów między siodełkiem a kierownicą. To wymusza nieprawidłowe ustawienie tułowia, angażując zbyt mocno mięśnie stabilizujące kręgosłup, które z czasem stają się niewydolne, więc odczuwasz ból.

A: Jak w takim razie prawidłowo ustawić rower? 

B: Zacznij od siodełka. Stań z boku roweru i ustaw je tak, aby było nieco poniżej kolca biodrowego. Wsiądź na rower i włóż buty w noski umieszczone na pedałach. Przekręć korbę i ustaw ją pionowo: noga będąca w dole powinna być wyprostowana, z możliwością lekkiego, swobodnego zgięcia.

(Bolą Cię biodra? Te kontuzje mogą wykluczyć Cię na długi czas z gry. Warto nauczyć się im zapobiegać. Oto cztery nieoczywiste przyczyny bólu stawu biodrowego.)

A: Czy to wystarczy?

B: Nie. Dobrze będzie też wyregulować wysokość kierownicy, zrównując ją z poziomem siodła. Ważna jest również odległość między nimi. Po ułożeniu ręki równolegle do podłoża łokieć powinien znajdować się przy siodełku, a czubki palców mają dotykać środka kierownicy.

(Konsultacja SMS-owa z ekspertem MH Mateusz Naworol, fizjoterapeuta ze studia bikefittingu firmy Veloart)

Zobacz również:
REKLAMA