1. Wybierz styl
Warto zacząć od stylu klasycznego. „Technika klasyczna jest bardziej naturalna, intuicyjna, co powoduje, że możemy szybciej nauczyć się nią poprawniej poruszać niż techniką łyżwową” – mówi Tomasz Kałużny, wielkrotny reprezentant Polski, a obecnie instruktor narciarstwa biegowego. „Łyżwa” jest szybsza, ale za to mniej naturalna niż styl klasyczny. Poruszasz się nią przez kątowe prowadzenie nart w stosunku do kierunku jazdy, przy czym kąt rozwarcia nart powinien zwiększać się wraz z nachyleniem terenu.
ZOBACZ TEŻ: 4 rzeczy, na które musisz uważać zimą
„Plus kroku łyżwowego jest taki, że nie potrzebujesz smarów ani systemów zapewniających odbicie. Wszystko odbywa się przez zakrawędziowanie narty w końcowej fazie ruchu” – wyjaś nia Kałużny. Jest też bardziej siłowa, przez co możesz nawet wypracować nieco suchej masy mięśniowej, zrzucając przy okazji trochę tłuszczyku.
2. Sprzęt
Na początek wybierz model śladowy z łuską. Zapewnia ona odbicie i trzymanie na podjazdach. Narty dobieraj do swojej wagi, a nie wzrostu. Im lepszy biegacz pod względem technicznym, tym sztywniejsze narty. Do „klasyka” dobieraj buty tak jak do biegania, czyli o pół lub najlepiej o numer większe. Do „łyżwy” powinny być dopasowane, prawie jak narciarskie. Dobrze, jeśli mają zapinaną na zamek osłonę sznurówek, zapobiegającą przedostawaniu się wody i śniegu do środka. Buty dopasuj do wiązań: systemu SNS lub NNN. Na początek najlepiej skorzystać z dobrych wypożyczalni, gdzie sprzęt zostanie dobrany do Twoich preferencji, umiejętności i warunków pogodowych.
PRZECZYTAJ: Jak biegać zimą?
3. Początki
Pierwsze treningi na biegówkach przeprowadź na łatwych, czyli płaskich trasach. Cały czas łap rytm z charakterystycznym odbiciem, a nie szuraj nartami. Nie staraj się samodzielnie torować drogi w świeżym śniegu – to zbyt ciężka robota dla początkujących. W zalegającym pola i drogi świeżym puchu nie podszlifujesz techniki i – co ważne – nie złapiesz prawidłowego odbicia, a namordujesz się i prawdopodobnie zniechęcisz do biegania. Ale kiedy już złapiesz odpowiedni rytm, możesz się sprawdzić w swoim własnym Tour de Ski.
Gdzie trenować?
„Klasyk”
Wystarczy pas śniegu o szerokości ok. 50 cm. Dobrze jest na początku przejść trasę, aby zaznaczyć dwa równoległe ślady po nartach, oddalone od siebie od 18 do 30 cm – ułatwią one prowadzenie nart.
„Łyżwa”
Potrzebujesz szerokiej, przynajmniej 2-m trasy z równo ubitym śniegiem. Jego nadmiar będzie znacznie utrudniał bieganie tą techniką. Wybieraj równe dukty leśne, ścieżki asfaltowe, place i łąki, kiedy masz 7-10 cm śniegu pod nartą.