Bieganie: wzmocnij sylwetkę, by bić rekordy

To, w jakiej jakiej formie są Twoje mięśnie (nie tylko te w nogach!), w dosyć znaczący sposób wpływa na Twoje wyniki w bieganiu. Sprawdź, jak w szybki i prosty sposób wzmocnić swoje mięśnie tak, by już na następnym treningu odciąć od rekordu kolejne sekundy.

biegacz na starcie Mel-nik, shutterstock.com
fot. Mel-nik, 2015, shutterstock.com

1. Korpus

REKLAMA

Mięśnie korpusu stabilizują Twój kręgosłup. Wzmocnij je, a nawet po długim biegu nie będziesz czuł bólu pleców.

Patent MH. Rób mostek. Przyjmij pozycję do pompki, ciężar ciała opierając na przedramionach. Napnij mięśnie korpusu i zatrzymaj ruch na minutę. Przez cały czas swobodnie oddychaj.

2. Barki

Rozluźniona obręcz barkowa pomaga utrzymać właściwą sylwetkę podczas biegu.

Patent MH. Wykonuj krążenia ramionami przed każdym treningiem. Według badaczy poprawisz w ten sposób ekonomię biegu o 1%. To aż 30 sekund z 50 minut w biegu na 10 km mniej.

3. Bicepsy

Imponujący obwód mięśni dwugłowych ramion nie tylko zatrzymuje wzrok biegaczek, ale pomaga też zachować równowagę podczas biegu.

Patent MH. Wykonuj zginanie przedramion ze sztangą. Stań prosto i złap sztangę podchwytem. Zginaj przedramiona aż do pełnego napięcia bicepsów. Zatrzymaj się na chwilę, po czym wróć do startu. 3 serie po 10 powt.  

4. Pośladkowe

Mocne mięśnie pośladkowe są kluczowe w sprintach. To między innymi od nich zależy Twoje przyspieszenie oraz to, jak dynamicznie jesteś w stanie wyrwać do przodu.

Patent MH. Wykonuj przeskoki do wykroków. Wzmocnisz w ten sposób nie tylko tyły, ale poprawisz też efektywność biegu. Będziesz miał też mniejsze problemy ze złapaniem równowagi.

5. Tył uda

Nie lekceważ mięśni dwugłowych, a wydłużysz krok i zapobiegniesz przeprostom kolan.

Patent MH. Wykonuj martwy ciąg na jednej nodze. Stań prosto na prawej nodze, wypchnij biodra w tył i pochyl się do przodu. Zatrzymaj na chwilę ruch, po czym wróć do pozycji startowej. Powtórz na drugą nogę.

6. Łydki

To dzięki tym mięśniom odrywasz się od podłoża nie tylko podczas wyskoków, ale także w trakcie biegu.

Patent MH. Wykonuj wspięcia na palce, na każdym treningu zmieniając obciążenie. Możesz też dużo skakać na skakance.

By osiągać jeszcze lepsze wyniki, sprawdź: Najlepsze odżywki i suplementy dla biegaczy.

MH 03/13

Zobacz również:
Murph to jeden z najtrudniejszych i najbardziej znanych crossfitowych treningów. Niewiele osób jednak wie, jakie są jego korzenie i kim był człowiek, na którego cześć został tak nazwany. Oto historia wojennego bohatera oraz jego niespodziewanego dziedzictwa.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA