Bieganie: popraw efektywność ruchu

Krok za krokiem. Wydaje Ci się, że w bieganiu nie ma nic trudnego? Owszem, wydaje Ci się. Prawidłowa technika zawsze zapewniała i zapewniać będzie maksimum efektów. I tu wkracza MH. Sprawdź nasz poradnik, aby biegać lepiej, szybciej i dalej.

bieganie, lepsza efektywność fot. Sebastian Kaulitzki 2015/shutterstock
fot. Sebastian Kaulitzki 2015/shutterstock

Nie przekraczaj linii

Nie stawiaj stóp jak modelka na wybiegu. Wyobraź sobie linię, która biegnie pod Tobą. Stopy powinny lądować po swojej stronie tej granicy.

Trening: Znajdź linię i przebiegnij 8 x 100 m, stawiając stopy po jej bokach. Będzie to trochę przypominać jazdę na rolkach. Obcisłe spodenki nieobowiązkowe.

Przyjmij dobrą postawę

Zrzuć z siebie przytłaczające Cię problemy. Bieg z wyprostowaną sylwetką, z tułowiem lekko pochylonym do przodu zmniejsza obciążenie mięśni i stawów oraz ułatwia przyspieszanie.

Trening: Pracuj nad postawą, trenując równowagę. Stań wyprostowany na palcach i staraj się utrzymać taką postawę przez 60 s, pracując mięśniami brzucha. Nauczy Cię to kontroli sylwetki w czasie biegu.

Z wymachem do przodu

To nieprawda, że biegną tylko nogi. Ramiona powinny pracować symetrycznie w czasie biegu. Taki sam wymach obu ramion ułatwi płynną i efektywną pracę Twoich nóg.

Trening: Przyklej dwie nalepki na koszulce, na żebrach pod klatką. Zrób 50-m sprinty, tak pracując rękami, by przedramiona dotykały naklejek – ramiona będą działały jak koła zamachowe. 

Ruszaj przed siebie

Ruszaj z kopyta, a raczej z biodra. Wypychaj je do przodu. To sprawia, że środek ciężkości przesuwa się do przodu, bez dodawania ruchu „góra-dół”.

Trening: Przywiąż do pasa oponę. Z takim obciążeniem zrób 6 sprintów po 60 m. Staraj się całkowicie prostować za sobą nogi – będzie Ci nieco łatwiej. 

Dodaj mocy swoim udom

Przy lądowaniu obciążenia na Twoje stawy mogą wynosić nawet trzykrotną wartość Twojej wagi. Silne uda pomagają zbalansować te obciążenia.

Trening: Zbuduj siłę, robiąc proste przysiady. Stań w lekkim rozkroku i zegnij się w biodrach i kolanach, aż Twoje uda będą równolegle do podłoża. 3 x 10 powt. 

Wykorzystaj odbicie

Dobrze wykorzystaj fazę odbicia – od momentu, w którym Twoja stopa leży płasko na ziemi, to tego, w którym biodro, kolano i kostka są całkowicie wyprostowane. Poprawisz szybkość w mgnieniu oka.

Trening: Zrób 6 odcinków po 50 m, unosząc kolana maksymalnie i prostując całkowicie nogę, z której się wybijasz. Ląduj na tej same nodze, a następny krok zrób, wybijając się z drugiej. 

MH 04/2012 

Zobacz również:
REKLAMA