REKLAMA

Bieganie jesienią – jak się ubrać?

Czy nadejście jesieni zwiastuje koniec biegania w plenerze? Oczywiście, że nie! Nie ma złej pogody na bieganie, mogą być tylko źle ubrani biegacze. Coraz chłodniejsze dni nie muszą ograniczać Twojej aktywności na zewnątrz. 

Sportofino ubrania sportowe mat. prasowe Sportofino

Zalety uprawiania sportu na świeżym powietrzu? Nawet jesienna sceneria bardziej motywuje, dzięki swoim urokom i różnorodności na trasie. Lepiej dotlenisz swój mózg, poprawisz krążenie, wzmocnisz serce oraz poprawisz wydolność oddechową swoich płuc. Wystarczy, że odpowiednio przygotujesz się do biegania jesienią, a przyniesie Ci ono regularny zastrzyk energii i zdrowia.

Podstawowe zasady: +10 stopni i trzy warstwy

Na trasie możesz spotkać biegaczy, którzy mimo chłodu, biegają w krótkim rękawku lub takich, którzy są ewidentnie ciepło ubrani. Kto z nich ma rację? Odpowiedź brzmi: to zależy. Na temperaturę organizmu wpływają: płeć, wiek, stan psychofizyczny, ale też temperatura powietrza, wilgotność oraz rodzaj odzieży, którą ma się na sobie. Zapamiętaj jednak, że kluczowa jest intensywność biegu, a dopiero w drugiej kolejności pogoda.

Podczas znaczącego wysiłku utrzymasz prawidłową temperaturę ciała (ok. 37 stopni Celsjusza, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu) w zimnych warunkach w znacznie lżejszej odzieży, ale kiedy planujesz spokojny trening, wówczas to, jak będziesz ubrany, ma istotne znaczenie. Kieruj się wtedy dwiema prostymi zasadami: +10 stopni i trzy warstwy. +10 stopni, czyli wybierz taki strój do biegania, jakby temperatura powietrza na zewnątrz miała 10 stopni więcej niż ma w rzeczywistości.

Po wyjściu na zewnątrz powinieneś odczuwać lekki chłód, który minie po kilku minutach biegu. Jeśli już na starcie jest Ci ciepło, to znaczy, że jesteś ubrany nieprawidłowo. Trzy warstwy natomiast pozwolą zredukować straty ciepła. Oczywiście, kiedy jesienny dzień jest ciepły i pogodny, wówczas postaw na dwie warstwy, kurtka jest opcjonalna i przeznaczona na gorsze warunki. Wszystko po to, aby nie doprowadzić do wychłodzenia organizmu, a co za tym idzie do osłabienia siły mięśni, szybkości, koordynacji ruchowej oraz… do przeziębienia!

Ale najpierw… buty do biegania jesienią!

Jeśli jesienne aura jest łaskawa i jest sucho, to buty do biegania, których używałeś latem, jak najbardziej się sprawdzą. W przypadku spadku temperatury wystarczy, że zaopatrzysz się w cieplejsze, odpowiednie skarpety do biegania. Jednak, kiedy na zewnątrz panuje duża wilgotność lub pada deszcz, to w takich warunkach musisz pomyśleć o specjalnej ochronie również dla swoich stóp. Wówczas zwróć uwagę na to, czy buty biegowe posiadają specjalną membranę, która będzie zabezpieczeniem przed wodą. Wysoki poziom ochrony nie tylko przed wilgocią, ale też przez podmuchami wiatru, zapewnia na przykład model ON RUNNING CLOUDFLYER WATERPROOF. Oddychająca (paroprzepuszczalna) membrana w tym modelu butów biegowych odpowiada jednocześnie za odprowadzanie wilgoci z wnętrza butów. W sytuacji wzmożonej aktywności nie pozwoli na gromadzenie się wilgoci powstającej na skórze, więc w rezultacie dba o optymalny komfort termiczny. Ponadto ON CLOUDFLYER to najlżejszy na rynku stabilizujący but biegowy. Jego konstrukcja zapewnia doskonałe wsparcie i amortyzację. Jeśli natomiast zamierzasz biegać po zróżnicowanym terenie górskim lub nizinnym, sprawdź model ON RUNNING CLOUDVENTURE WATERPROOF, w którym opatentowana technologia Speedboard, umieszczona w podeszwie zapewnia maksymalną stabilność. Speedboard wspomaga dynamiczny ruch przy wchodzeniu pod górę, jednocześnie chroniąc stopy na nierównym terenie. 

 

Buty biegowe ON RUNNING CLOUDFLYER WATERPROOF MAN Buty biegowe ON RUNNING CLOUDVENTURE WATERPROOF MAN
Buty biegowe ON RUNNING CLOUDFLOW 2020 Buty biegowe ON RUNNING CLOUDFLYER WATERPROOF  Buty biegowe ON RUNNING CLOUDVENTURE WATERPROOF

 

REKLAMA

Pierwsza warstwa: bielizna termoaktywna dla biegaczy

Podstawowym elementem odzieży biegowej jest komplet bielizny termoaktywnej, której głównym zadaniem jest termoregulacja, czyli utrzymanie stałej temperatury ciała przy zmiennych warunkach zewnętrznych. Kiedy marzniesz, odzież termoaktywna powinna grzać, a kiedy się przegrzewasz, powinna chłodzić. Większość producentów bielizny termoaktywnej skupia się na technologiach, które spowodują szybkie odprowadzanie potu ze skóry na zewnątrz, do kolejnej warstwy odzieży biegowej.

Zupełnie inaczej „reaguje” bielizna termoaktywna szwajcarskiej marki X-Bionic: w trakcie wysiłku, kiedy organizm zaczyna się przegrzewać, trójwymiarowa struktura materiału pozostawia na skórze nieodczuwalną warstwę wilgoci potrzebną do procesów chłodzenia, a nadmiar zostaje szybko odparowany. Pot jest cały czas wykorzystywany, dlatego odpowiednio chłodzony organizm wytwarza go mniej, tracąc mniej energii.

Koszulka z długim rękawem X-BIONIC INVENT 4.0 Koszulka X-BIONIC INVENT 4.0 RUN SPEED
Kalesony 3/4 X-BIONIC ENERGY ACCUMULATOR 4.0 Spodnie biegowe X-BIONIC THE TRICK 4.0 RUN

 

Druga warstwa: bluza do biegania

Lekka bluza biegowa powinna być obowiązkowym uzupełnieniem koszulki termoaktywnej podczas biegania w chłodne dni. Ta warstwa również wspiera odprowadzanie nadmiaru wilgoci, chroniąc jednocześnie przed przegrzaniem, jak i przed niebezpiecznym wychłodzeniem organizmu. Jej zadaniem jest zmagazynowanie odpowiedniej ilości ciepła, które ma następnie posłużyć do zapewnienia niezbędnej izolacji przed zimnem. 

Modele typowo biegowe są lekkie i mogą odznaczać się naprawdę zaawansowaną funkcjonalnością, jak na przykład bluza do biegania ON RUNNING WEATHER-SHIRT, wykonana z wysokiej jakości technicznych włókien, zapewnia uczucie suchości i wysoki komfort, a dodatkowo posiada elementy odblaskowe, które zwiększają widoczność po zmroku.

Koszulka ON RUNNING WEATHER-SHIRT Bluza ON Running HOODIE Bluza ON RUNNING HOODIE

W chłodne dni sama bielizna termoaktywna nie wystarczy, aby zapewnić Ci odpowiedni poziom ciepła. Jeśli natomiast temperatura na zewnątrz nie jest bardzo niska, ale wieje wiatr lub pada deszcz, to bluzę możesz zastąpić odpowiednią, lekką kurtką biegową.

REKLAMA

Trzecia warstwa: kurtka do biegania

Jeśli nie chcesz rezygnować z aktywności ze względu na mniej sprzyjające warunki, takie jak deszcz czy wiatr, to dodaj do swojego zestawu biegacza kurtkę biegową. Musi ona zapewniać maksymalnie wysoką paroprzepuszczalność (oddychalność) oraz jednocześnie skutecznie chronić przed opadami deszczu i podmuchami wiatru. Powinna być również ultralekka, aby nie stanowić dodatkowego ciężaru czy ograniczenia ruchów podczas biegania. Modelem kurtki biegowej, który zaprojektowano z myślą o praktyczności i wysokiej ochronie, jest kurtka ON RUNNING WEATHER JACKET. Jej górną część i ramiona pokryto nieprzemakalną powłoką DWR.

Miękka i miła w dotyku tkanina zapewnia wyjątkowo wysoki poziom wentylacji, a dopasowany krój i wysoce rozciągliwy materiał zwiększają komfort w trakcie aktywności. Zadbano również o takie elementy, jak bryzgoszczelny zamek kieszeni piersiowej, który skutecznie zabezpiecza jej zawartość przed zamoknięciem czy anatomicznie zaprojektowany kaptur, który nie ogranicza pola widzenia.

Kolejnym atutem tej kurtki biegowej są jej niewielkie wymiary po skompresowaniu. W tym przypadku rolę pokrowca pełni wbudowana w kurtkę piersiowa kieszeń - z powodzeniem kurtkę można więc przypiąć do pasa lub nerki biegowej.

Kurtka ON RUNNING WEATHER JACKET Kurtka ON RUNNING WATERPROOF ANORAK

 

Wszystkie wymienione produkty są dostępne w sklepach stacjonarnych S’portofino oraz na www.sportofino.com

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA