Bieganie: bieżnia vs teren

Chcesz klimatyzowaną salę zamienić na treningi w terenie, ale nie wiesz, czy warto. Sprawdzamy.  

facet na bieżni shutterstock.com
fot. Shutterstock

1. Hipoteza

Opór powietrza, przewyższenia, wymuszone światłami interwały, zróżnicowana temperatura, zmienne podłoże, nerka z ciężkimi kluczami, portfelem i telefonem, sprinty na widok małego, lecz głośnego psa... Wszystko to pozwala przypuszczać, że bieg w terenie zmusza nas do większego wysiłku, a tym samym pozwala spalić więcej kalorii – niż przebieżka w stałym tempie w lekkich ciuchach, w klimatyzowanej siłowni po bieżni o niezłej amortyzacji, w dodatku z widokiem na wieżowce i tętniące życiem miasto. Postanowiłem sprawdzić, czy aby na pewno.

ZOBACZ: Jak zacząć biegać?

2. Test MH

Rachunek jest prosty: więcej spalonych kalorii w tym samym czasie oznaczałoby, że bieganie w terenie jest skuteczniejszą opcją, jeśli szybko chcesz pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Uzbrojony w zegarek, wyposażony w pulsometr i GPS, pokusiłem się o prosty test. W takim samym czasie (25 minut) postanowiłem pokonać taki sam dystans (5 km) na bieżni i w parku. Oczywiście obu prób nie zaliczyłem jedna po drugiej (zrobiłem sobie dzień przerwy), aby zmniejszyć ryzyko, że zmęczenie wypaczy wyniki. 

3. Rezultat

Zdziwienia nie było: biegnąc w parku, spaliłem prawie 150 kcal więcej. Już w trakcie testu czułem, że coś musi być na rzeczy – w końcu wybrałem trasę składającą się z kilku podbiegów i zbiegów. Co jakiś czas zerkałem na nadgarstek, aby sprawdzić, czy tak jak na bieżni moje tętno utrzymuje się przez niemal cały czas w tej samej strefie – okazało się, że nie.

Sam bieg był też odrobinę trudniejszy – musiałem cały czas pilnować się, aby zmieścić się w limicie czasu, co wiązało się z paroma całkiem imponującymi zrywami. Na bieżni tego problemu nie miałem. Bieg z prędkością trochę ponad 11 km/h i lekkie przyspieszenie na ostatnim kilometrze to była czysta przyjemność. 

 

STRONA 1 z 2
REKLAMA