Bieganie bez mety - czy to ma sens?

Gdy biegniesz, masz wyznaczone cel, trasę i długość biegu. A co by się stało, gdybyś biegł na wyczucie? Wzrosłaby Twoja forma.  

shutterstock.com

Każdy biegacz jest przyzwyczajony do swoich tras biegowych i dystansów. Wie, ile może przebiec i w jakim tempie. Tylko czy aby na pewno? Czy po jakimś czasie nie wpadamy w rutynę i nie stajemy się wygodni? Na to pytanie próbowali ostatnio odpowiedzieć naukowcy z University of Bologna, którzy zaprosili 22 sportowców do Bonneville Salt Flats w Utah (USA).

ZOBACZ: Jak zacząć biegać? Plan na start

Atletów poproszono, by biegli tak długo, jak tylko zdołają, i utrzymali tempo obliczone przez specjalistów ds. wydajności, którzy analizowali statystyki z ich poprzednich biegów. Poprzeczka była zawieszona wysoko, ale nikt nie dostał zadania ponad siły. Następnie, w dniu głównego pomiaru, sportowcy znów biegli wyznaczonym tempem, z tą różnicą, że tym razem mieli przestać dopiero wówczas, gdy ich tempo będzie trzykrotnie wolniejsze niż to pierwotnie wyznaczone. Badacze chcieli sprawdzić, jak długo potrwa bieg.

PRZECZYTAJ: Jak bieganie wpływa na nastrój?

Wszyscy biegacze dotarli zdecydowanie dalej – średnio aż o 24% – niż wstępnie szacowano. Naukowcy wysnuli więc wniosek, że to mentalne ograniczenie w postaci linii mety często nie pozwala nam osiągnąć swojej najlepszej biegowej formy. Dlatego od czasu do czasu zostaw pulsometr w domu i idź pobiegać bez zerkania co chwila na nadgarstek. Opłaci się.

Czas na zmiany

Zobacz, co pozwoli Ci biec dłużej niż kieydkolwiek. 

1. Czas – 60 minut dłużej

Weź pigułkę

Pigułka z 200 mg wyciągu z różanecznika różanego pozwoli Ci pobiec o 10% dłużej.

2. Czas  – 10 minut dłużej

Przy ciele

Noszenie odzieży kompresyjnej zmniejsza odczuwanie wysiłku. No i dobrze wygląda.

3. Czas – 5 minut

A to burak!

Sok z buraków pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne i zwiększyć pojemność płuc.

4. Czas – 1 minuta

Bądź cool

Utrzymanie chłodnych dłoni zwiększa wytrzymałość. Może odpuść sobie rękawiczki?

REKLAMA