Biegacz mrozoodporny, czyli zdrowe bieganie zimą

Śniegi i mróz to na pewno nie są wystarczające powody, by rezygnować z biegania. Oto 10 patentów na zdrowe i bezpiecznie bieganie w zimie, dzięki którym nie zapadniesz w niedźwiedzi sen i wiosną nie będziesz musiał z mozołem odbudowywać formy. Pamiętaj: co Cię nie zabije, to Cię wzmocni!

AISPIX 2011/shutterstock.com
fot. AISPIX 2011/shutterstock.com
Zainwestuj w żelowe ogrzewacze do dłoni - kosztują grosze, a podczas zimowego biegania są bezcenne.
 8.


Oddychanie

REKLAMA

W zimie u biegaczy cierpiących z powodu upośledzonej drożności nosa, np. mających skrzywioną przegrodę nosową bądź polipy, dochodzi do częstych infekcji górnych dróg oddechowych. Upośledzona drożność nosa zmusza do oddychania ustami. Powietrze wdychane nosem oczyszcza się, nawilża i ogrzewa.

Natomiast kiedy oddychamy ustami, to korzystamy jakby z "nieprzygotowanego powietrza". Z drugiej strony, takie oddychanie hartuje zarówno drogi oddechowe, jak i cały organizm. Jeśli nie łapie Cię często przeziębienie czy grypa, nie bój się oddychać ustami.

 8.


Bez pośpiechu

Przy temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza musimy brać poprawkę na treningowe plany. Nie zaliczajmy na siłę kilometrów. Zimowe miesiące powinniśmy biegać według założeń, ale także według samopoczucia. Gdy zimne powietrze nas zatyka, a wiatr przeszywa nasz profesjonalny strój - skróćmy dystans.

Przy temperaturze poniżej minus 10 stopniach Celsjusza powinniśmy odpuścić sobie trening na dworze. Mroźne powietrze może sprawić, że popękają nam pęcherzyki płucne. Zamiast na trening biegowy w terenie wybierz się na spacer, a potem do siłowni, żeby pobiegać na bieżni mechanicznej albo poświczyć z ciężarami

Pamiętajmy, że temperatura, którą wskazuje termometr za oknem, to nie to samo, co temperatura odczuwalna. To, jak odczuwamy zimno, zależy od wilgotności powietrza i siły wiatru. Nieraz bardziej we znaki dają się temperatury na tzw. lekkim plusie, ale z mocnym wiatrem i lekką mżawką. Dobrym rozwiązaniem jest podzielenie treningowego dystansu na dwa treningu: zróbmy sobie 25-minutową przebieżkę rano i drugą, 30-minutową wieczorem.

 9.


Po zakończonym biegu

Po odbytym treningu zrezygnujmy z rozciągania na dworze. Streczing zróbmy już w komfortowych warunkach, na domowym dywanie. Znacznie przyjemniej i zdrowiej! Ubierz natomiast od razu ciepłe ubranie i suchą czapkę na mokre włosy. Jak najszybciej trzeba zrzucić mokre rzeczy! Wystarczy chwila, by nas przewiało.

Równie niebezpieczne jest paradowanie w mokrych ciuchach po mieszkaniu. Pierwsze kroki po wejściu do domu skieruj do łazienki. Zanim jednak wrócisz z treningu do domu napij się ciepłej (ale nie gorącej!) herbaty owocowej z miodem, którą powinieneś zabrać ze sobą w termosie, i zjedz jakieś węglowodany (baton, banan), aby pomóc organizmowi odbudować zapasy energii wyczerpane treningiem i chłodem.

10.


Przed następnym biegiem

Butów nie susz na kaloryferze. Zbyt szybkie suszenie może zdeformować treningowe obuwie. Gdy buty są mocno wilgotne, zwłaszcza po treningu na deszczu, to włóż do nich granulki kociego pochłaniacza. To te, które wkłada się do kuwet. Bardzo szybko pochłaniają wilgoć. Rzeczy do biegania powinny szybko wyschnąć, jeśli powiesimy je w przewiewnym miejscu.

RW

Runner\'s World
Artykuł przygotowany przez redaktorów "Runner's World",
największego na świecie magazynu dla biegaczy 

 

1 2 3
STRONA 3 z 3
Zobacz również:
Paul Fabritz z PJF Performance w Kalifornii zmienia sposób, w jaki atleci – Ci z elity i amatorzy – budują siłę nóg. Zobacz, co możesz zyskać, wykorzystując stworzony przez niego sposób wykonywania przysiadu.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA