Biegacz mrozoodporny, czyli zdrowe bieganie zimą

Śniegi i mróz to na pewno nie są wystarczające powody, by rezygnować z biegania. Oto 10 patentów na zdrowe i bezpiecznie bieganie w zimie, dzięki którym nie zapadniesz w niedźwiedzi sen i wiosną nie będziesz musiał z mozołem odbudowywać formy. Pamiętaj: co Cię nie zabije, to Cię wzmocni!

AISPIX 2011/shutterstock.com
fot. AISPIX 2011/shutterstock.com

Kiedy zaczynasz przegrywać z zimnem, powtarzaj sobie raz za razem: co mnie nie zabije, to mnie wzmocni!

Zainwestuj w skarpetki zimowe. Specjalne warstwy na palcach, wierzchu stopy i pięcie zapobiegają odmrożeniom. Wielu biegaczy woli używać specjalnych podkolanówek. Obowiązkowo rękawiczki (wystarczą bawełniane za kilka zł). Naczynka krwionośnie szybko obkurczają się nie tylko na mrozie, ale już przy +5 stopniach Celsjusza".

REKLAMA

"Na głowę zakładamy zimową czapkę przykrywającą uszy, a nie opaskę - radzi Ewa Ziubrak, biegaczka i właścicielka sklepu dla biegaczy w Poznaniu. - Dobrze dopasowana czapka powinna sięgać przed brwi i przykrywać uszy. Pamiętaj, że prawie 80% ciepła ucieka nam przez głowę".

 

Dopasuj swój ubiór do temperatury:
0 stopni:
2 góry, spodnie
Koszulka z długim rękawem i kamizelka ochronią Cię przed zimnem.
-5 do -10 stopni:
2 góry, 2 doły
Kurtka na koszulkę z długim rękawem i spodnie chroniące przed wiatrem na rajtki.
-10 do -15 stopni:
3 góry, 2 doły
Koszulka, lekki polar i kurtka. Dla facetów koniecznie majtki chroniące klejnoty.
-15 do -20 stopni:
3 góry, 2 doły
Zestaw jak wyżej, a do tego dodatkowa para rękawiczek, chusta do ochrony ust i twarzy.
poniżej -20 stopni:Lepiej zostań w domu!

 

 4.


Bądź widoczny

Przy bardzo krótkim dniu jest duża szansa, że Twój trening odbędzie się jeszcze - albo już - w ciemnościach. Ubierz kurtkę w jaskrawym kolorze, najlepiej z elementami odblaskowymi. Mogą to być kamizelki, paski odblaskowe czy nawet lampki na głowę - "czołówki".

 5.


Rozgrzewka

Zacznij rozgrzewkę w ciepłym. Niech krew zacznie mocniej krążyć, ale nie doprowadzaj się do zapocenia. Przebiegnij się parę razy po schodach, wykorzystaj skakankę. Nie odczujesz zimna, jeśli wyjdzisz z podwyższoną temperaturą. Jeśli biegacie w grupie, to nie czekajcie na wszystkich na zewnątrz. Lepiej to zrobić w samochodach, jeśli tylko jest taka możliwość.

 6.


Wiatr i snieg

Zacznij biec pod wiatr, a wracaj do domu z wiatrem. Nie będzie tak mroził, dmuchając w Twoją spoconą twarz, i nie będzie uczucia igiełek na skórze. Wykorzystaj wiatrochrony: biegaj wokół bloków, smaruj twarz wazeliną albo specjalnymi maściami na mrozy. Zmoczone ciuchy zmieniaj od razu po biegu. Jeśli jest bardzo mokro, możesz obłożyć stopy plastikową torbą, zanim włożysz buty. Jeśli dojeżdżasz do swojej trasy, zabierz ze sobą buty, skarpety i ubranie na zmianę oraz suchy ręcznik.

1 2 3
STRONA 2 z 3
Zobacz również:
W październiku zaliczyłem 33 treningi, poświęcając im łącznie 39 godzin. Spaliłem łącznie 27 367 kcal. Nie wiem, ile razy uderzyłem w treningową tarczę, worek czy sparingpartnera. Nie wiem też, ile ciosów przyjąłem, choć kilka z nich pamiętał będę długo. Niczego nie żałuję.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA