Biegacz - instrukcja obsługi

Aby bieganie było przyjemnością i przynosiło pożądane efekty, ważniejsza od porządnego sprzętu i dobrego towarzystwa jest odpowiednia technika biegu. Oto 11 patentów, które zmieniają zwykłe przebieranie nogami w bieg po zdrowie, formę i świetną sylwetkę.

Getty Images (Compass)
fot. Getty Images

1. Głowa do góry

Bieganie z głową w dół na pewno pozwoli Ci się nacieszyć nową parą butów, ale niestety jest mało efektywne. Będziesz potrzebował więcej tlenu i będziesz wolniejszy od facetów, którzy biegną z głową dumnie uniesioną do góry. Patrz 10-20 metrów przed siebie, a nie na nogi.

2. Kolana w dół

Jeśli chcesz wygrać (z kumplem, dystansem czy pobić własny rekord), stosuj metodę rewolwerowców z Dzikiego Zachodu - strzał z biodra. Chodzi o to, byś biegał, pracując biodrami, a nie kolanami. Jeśli unosisz kolana wyżej niż 15 cm w czasie biegu, tracisz sporo energii na ruchy nóg do góry, a nie do przodu.

3. Pierś do przodu

Nie pochylaj klatki. Ograniczasz wtedy ilość powietrza, jaką możesz wciągnąć przy wdechu. Rozłóż szeroko palce dłoni. Mały palec połóż na biodrze, a kciuk na dolnym żebrze - przy tak ustawionej sylwetce przepona będzie miała wystarczająco dużo miejsca, by robić to, co do niej należy w czasie biegu.

4. Biegnij ramionami

Ramiona powinny być lekko napięte - tak jakbyś biegł z jajkami w dłoniach. Za mocno ściśniesz pięść i będziesz tracił energię na bezproduktywne napinanie mięśni. Za luźne ramiona to utrata właściwej sprężystości sylwetki.

5. Barki w ruchu

Barki powinny być rozluźnione. Jeśli je napniesz, będziesz biegł, jakbyś ubrał kamizelkę antyterrorysty - nie najwygodniejszy strój do biegania, no i oddychać trudniej. W takim kaftanie niełatwo o dobry czas - niezależnie od dystansu.

6. Miękko ląduj

Staraj się unikać twardego uderzania stopą o ziemi ę. Ciężki krok oznacza dłuższy kontakt z podłożem, i większą utratę sił na oderwanie się od niego. Ląduj, stawiając stopę nieco przed biodrem, a pod kolanem.

7. Pamiętaj o odbiciu

Po wylądowaniu przetocz stopę do przodu. Koncentruj się raczej na mocnym odbiciu nogi od ziemi niż na sięganiu nią jak najdalej do przodu. To odbicie daje szybkość.

8. Trzymaj rytm

Bieg jest jak taniec - musisz czuć rytm. Ramiona i nogi powinny pracować jak w metronomie: prawe ramię, lewe kolano i lewe ramię, prawe kolano. Dzięki temu nie tracisz energii na skręcanie ciała w czasie biegu.

9. Biodra w przód

Staraj się trzymać miednicę wysuniętą do przodu. Dzięki temu wydłużasz krok (spróbuj szybko biec z wypiętymi pośladkami). Utrzymuj ją też na stałym poziomie nad ziemią, dzięki czemu będziesz mógł do maksimum wykorzystać siłę mięśni pośladkowych.

10. Biegnij po linii

Biegnij do przodu. Dosłownie. Skręcenie środka ciała tylko o 3% powoduje spadek wydajności biegu aż o 15%. Prosto prowadź kolana i stopy.

11. Pięta do pośladka

Nie wyciągaj nogi do tyłu. Zbytnie rozciągnięcie tyłu uda to zbyt długi kontakt nogi z podłożem, a Ty chcesz przecież jak najszybciej przemieszczać się do przodu. Zamiast wyciągania nogi do tyłu unoś piętę wysoko, prawie do pośladków.

Men's Health 10/2007

Zobacz również:
REKLAMA