Bądź elastyczny: ćwiczenia na rozciąganie

Stretching bywa lekceważony. Tymczasem może zwiększyć Twoje możliwości na stadionie, w sypialni i w pracy. Oto 6 ćwiczeń rozciągających, które możesz robić wszędzie - w pracy, w łóżku, na spacerze z psem lub przed TV. Na efekty nie będziesz długo czekał.

Photodisc
Tylko kilka minut streczingu pozwoli Ci wyraźnie zwiększyć elastyczność mięśni, poprawi Twoje krążenie i ogólną sprawność fizyczną, a dodatkowo może przynieść sukces w pracy i łóżku. (fot. Photodisc)

Więcej zarabiaj

Ludzie wyżsi mają w życiu łatwiej. Np. wysocy mężczyźni więcej zarabiają. Uniwersytet Floryda przeanalizował życie tysięcy osób i to, jaki wpływ miał wzrost na ich karierę zawodową i na ich zarobki. Okazało się, że każde dodatkowe 2,5 centymetra wzrostu oznaczało około 780 dolarów więcej w rocznych dochodach (prawdopodobnie Toma Cruise'a nie wzięto w tych badaniach pod uwagę).

Nie zmniejszaj więc swoich szans i nie chodź przygarbiony, bo to optycznie może Cię skrócić o przynajmniej kilka centymetrów. Przygarbienie może być spowodowane stresem. Sprawia on, że wszystkie mięśnie tułowia, od dołu pleców do szyi, przykurczają się i powodują pochylenie całej sylwetki. Jeśli je rozluźnisz i rozciągniesz, w naturalny sposób wrócisz do prostej sylwetki.

Wypróbuj ćwiczenie nr 5. Świetnie rozciąga wszystkie mięśnie górnej części ciała. Doda Ci to nie tylko trochę wzrostu, ale będziesz odbierany jako szczuplejszy i bardziej pewny siebie. A to z pewnością może przyczynić się do wzrostu Twoich zarobków.

Ćwiczenie nr 5: Wyższa sylwetka

Stań w rozkroku na lekko ugiętych w kolanach nogach. Dłonie przyłóż do skroni w taki sposób, by ramiona były równoległe do siebie i ziemi, z łokciami skierowanymi ku przodowi. Zegnij kręgosłup w łuk, dociskając brodę do klatki piersiowej, pochylając tułów jak najniżej, tak by łokcie znalazły się między kolanami. Wyprostuj się, robiąc wdech. Łokcie wychyl na zewnątrz, unieś klatkę piersiową i unieś głowę jak najwyżej. Wytrzymaj tak 5 sekund. Całość powtórz 5 razy.

Jacek Heliasz - heliasz.com
Ćwiczenie nr 5: Wyższa sylwetkaStań w rozkroku na lekko ugiętych w kolanach nogach. Dłonie przyłóż do skroni w taki sposób, by ramiona były równoległe do siebie i ziemi, z łokciami skierowanymi ku przodowi. Zegnij kręgosłup w łuk, dociskając brodę do klatki piersiowej, pochylając tułów jak najniżej, tak by łokcie znalazły się między kolanami. Wyprostuj się, robiąc wdech. Łokcie wychyl na zewnątrz, unieś klatkę piersiową i unieś głowę jak najwyżej. Wytrzymaj tak 5 sekund. Całość powtórz 5 razy. (fot. Jacek Heliasz - heliasz.com)

 

Schylaj się bez bólu

Wielogodzinne siedzenie czy to przy biurku, czy w samochodzie nie jest pozycją, do jakiej natura przygotowała nasz kręgosłup - przynajmniej na razie. "Utrzymywanie przez dłuższy czas nienaturalnych krzywizn kręgosłupa powoduje powstawanie napięć i w efekcie skrócenie całego zespołu mięśni prostownika grzbietu" - mówi dr Wojciech Dybek, lekarz ortopeda.

Zwiększone napięcie może doprowadzić np. do przykurczów, które dodatkowo utrwalają nieprawidłową pozycję pleców. W konsekwencji pojawiają się utrwalone przykurcze mięśni, nawet ze zmianami strukturalnymi. "Bez przeciwdziałania, wcześniej czy później pojawią się bóle pleców. Profilaktyka polega na wzmacnianiu całego gorsetu mięśniowego wokół kręgosłupa i jego rozciąganiu"- mówi dr Dybek.

Bezpieczniejsze dla kręgosłupa są te ćwiczenia mięśni brzucha, w których plecy pozostają proste, za to unosisz nogi. Jeśli nie masz problemów z plecami, ale spędzasz przy biurku dużo czasu, spróbuj się przeciągnąć co jakiś czas, a po powrocie do domu odpręż, rozluźnij i rozciągnij mięśnie pleców i brzucha.

Możesz skorzystać z ćwiczenia nr 6. Jeśli jednak czasami odczuwasz już ból, na pewno nie powinieneś leczyć się samemu. Możesz wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku. Skonsultuj się z lekarzem, który powie, co Ci wolno robić, a czego nie.

Ćwiczenie nr 6: Zdrowsze plecy

Siądź na ziemi z nogami wyprostowanymi w kolanach. Prawą nogę zegnij w kolanie, a jej stopę połóż na zewnątrz kolana nogi lewej. Starając się utrzymać cały czas stopę płasko na ziemi, skręć tułów i głowę jak najbardziej w prawo, kładąc obie dłonie za sobą. Normalnie oddychaj, utrzymując taką pozycję przez 15-30 sekund. Powtórz cały ruch na drugą stronę. Zrób po 3 powtórzenia na każdą stronę. Jeśli czujesz jakikolwiek ból, natychmiast przerwij.

 

Jacek Heliasz - heliasz.com
Ćwiczenie nr 6: Zdrowsze plecySiądź na ziemi z nogami wyprostowanymi w kolanach. Prawą nogę zegnij w kolanie, a jej stopę połóż na zewnątrz kolana nogi lewej. Starając się utrzymać cały czas stopę płasko na ziemi, skręć tułów i głowę jak najbardziej w prawo, kładąc obie dłonie za sobą. Normalnie oddychaj, utrzymując taką pozycję przez 15-30 sekund. Powtórz cały ruch na drugą stronę. Zrób po 3 powtórzenia na każdą stronę. Jeśli czujesz jakikolwiek ból, natychmiast przerwij. (fot. Jacek Heliasz - heliasz.com)

Men's Health 03/2004

1 ... 2 3 4
STRONA 4 z 4
REKLAMA