"Straciłem przez operację jakieś 2 cale (5 cm) wyskoku. Chcę je odzyskać, a potem dodać do tego jeszcze 2 cale" - mówił po kontuzji. Udało mu się. Oto sposób Amare'a.
Biegaj z szybszymi
Po rehabilitacji Stoudemire chciał najpierw odzyskać szybkość. Dlatego przy treningach biegowych pracował nie z centrami, ale z obrońcami. "Możesz biegać nawet 10 kilometrów dziennie, ale nie przyda Ci się to w koszykówce. Musisz biegać w tempie sprintów".
Wyskok najlepiej poprawiają ćwiczenia plyometryczne, np. zeskok ze skrzyni i natychmiastowy wyskok z powrotem na podwyższenie. Amare robił je na prawie metrowych skrzyniach.
By płuca i nogi wróciły do formy, rób tzw. szóstki: bieg z jednego końca boiska do drugiego (3 razy) - w sumie 6 długości boiska. Odpocznij 30 sekund i powtórz całość jeszcze 3 razy. Cel: każda "szóstka" poniżej 31 sekund.
Nabierz siły
Wyskok najlepiej poprawiają ćwiczenia plyometryczne, np. zeskok ze skrzyni z natychmiastowym wyskokiem z powrotem na podwyższenie. "Amare wykonywał to ćwiczenie na 90-centymetrowych skrzyniach" - wspomina Erik Philips, trener odpowiedzialny w Suns za przygotowanie siłowe i kondycyjne. Ale zanim dojdziesz do tego punktu, wzmocnij swoje mięśnie treningiem oporowym, który da stabilność Twoim stawom, np. marsz z oporem czy przeskoki na zegarze.
Rozluźnij mięśnie
Amare ma zawsze przy sobie kawałek pianki. Wykorzystuje go do masażu napiętych mięśni. Wystarczy, jeśli przetoczysz takim wałkiem po mięśniach uda (z każdej strony), a potem łydki. Po kilku minutach takiego masażu rozciągnij mięśnie nóg.
Komentarze
Mens Health, 2009-10-16 14:14:49
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?