Aktywacja komórek macierzystych - najszybszy sposób budowania mięśni?

Możesz oszukać organizm i przyspieszyć wzrost mięśni, manipulując liczbą powtórzeń. To będzie jednak ciężka bitwa – coś jak Termopile. I to Ty musisz pokonać 300...

spartanie Shutterstock.com
Shutterstock.com

Ostatnimi czasy debata na temat najskuteczniejszej liczby wykonywanych powtórzeń jakby przycichła. Może wszyscy doszli do wniosku, że niezależnie od cyferek liczy się regularność treningu, regeneracja i odpowiednia dieta? Eh, marzenia. Do dogasającego ognia dyskusji swoje 3 litry benzyny postanowili jednak dolać jajogłowi, którzy na łamach czasopisma „Medicine and Science in Sports and Exercise” opublikowali dość ciekawe wyniki badań. Wyszło im, że zakres powtórzeń, który najlepiej buduje mięśnie, to… 300. Serio.

REKLAMA

(Więcej o spartańskim treningu Gerarda Butlera - Leonidasa w kultowych już "300" Zacka Snydera - przeczytasz tutaj)

Panowie w kitlach badali mięśnie czworogłowe ud przy ćwiczeniu prostowania nóg na maszynie z bardzo małymi ciężarami. Z ich ustaleń wynika, że wykonanie „spartańskiej” liczby repet aktywuje komórki macierzyste, zwane „satelitami komórek”, które mają kluczowe znaczenie dla regeneracji mięśni po urazach – tworzą nowe, zdrowe włókna mięśniowe. Badacze zarejestrowali poziomy komórek satelitarnych 24 godziny po zakończeniu serii 300 powtórzeń i odkryli znaczącą aktywację włókien mięśniowych typu II (szybkokurczliwych), pokazując, że mechanizmy naprawcze ciała zostały pomyślnie oszukane. This is Sparta?

MH Rada: Jeśli będziesz trenował na małych ciężarach i dużej liczbie powtórzeń, zwiększysz ilość sarkoplazmy budującej wytrzymałość mięśni.

Niemożliwe?

Jeśli trzycyfrowe liczby powtórzeń są dla Ciebie stratosferyczne, to ci panowie już dawno latają po orbicie Ziemi.

Rekord pompek: 2682 Carlton Williams, UK, maj 2017
Nieoficjalny rekord (4105 pompek jednym ciągiem w czasie 2,5 godziny) należy do Rachima Kurijewa, pięciolatka z Czeczeni. Młody człowiek, a właściwie jego tata dostał za to osiągnięcie nowego mercedesa od przywódcy Czeczenii. 

Rekord przysiadów: 4708 Paddy Doyle, UK, listopad 2007

Rekord podciągnięć: 1009 Stephen Hyland, UK, sierpień 2010

Rekord krokodylków: 1840 Paddy Doyle, UK, luty 1994

REKLAMA