Akrobatyka, kalistenika, motoryka - trenuj z Tarczyński Protein Team!

Akrobatyka, kalistenika i motoryka. Zobacz, jak wspólnie z Tarczyński Protein Team zadbać o trzy podstawowe aspekty sprawności człowieka. 

1. Akrobatyka

Według najbardziej popularnej teorii akrobatyka to skomplikowane ewolucje z wykorzystaniem własnego ciała, które wykraczają poza statystyczne umiejętności lidzkiego organizmu. Już sama ta definicja sprawia, że każdy facet chcący wybić się ponad przeciętność powinien zainteresować się tym tematem. Akrobatykę dzieli się na:

  • Ogólne ćwiczenia mające na celu podniesienie sprawności i zakresu ruchowego własnego ciała.
  • Współzawodnictwo w ściśle określonych warunkach i przy wykorzystaniu określonego sprzętu np. akrobacja powietrzna na desce.

Jeśli chcesz spróbować treningu w tej pierwszej kategorii, włącz film, wysłuchaj, co ma do powiedzenia Artura Kapecki - aktor i utalentowany akrobata - i zacznij wygrywać wojnę z grawitacją. 

2. Kalistenika

Kiedy myślimy kalistenika, mamy tak naprawdę na myśli przede wszystkim funkcjonalną siłę, czyli taką, dzięki której bez problemu wrzucisz boks z nartami na dach auta. Myślimy też:siła względna, czyli maksymalna siła, jaką generuje trenująca osoba w stosunku do masy jej ciała. Ćwiczenia kalisteniczne to prawdziwy miernik formy.

Dodatkowo kalistenika świetnie spala tkankę tłuszczową. Według badaczy z Harvard School of Public Health liczba spalonych kalorii podczas godziny treningu z masą własnego ciała może równać się liczbie kalorii spalonych podczas intensywnej sesji kardio trwającej tyle samo. Zainteresowany korzyściami? Odpal filmik z Natalią Modzelewską - Mistrzynią Świata w Street Workoucie - w roli głównej i zobacz, jak trenować kalistenikę.

3. Motoryka

Motoryczność to zdecydowanie najszersze z prezentowanych zagadnień. Odnosi się do całościowych możliwości ruchowych człowieka. Pisząc wprost, jest to zdolność do wykonywania wszelakich działań związanych z ruchem. Od drobnych ruchów palcem, które są elementem tzw. motoryki małej, do skomplikowanych ruchów złożonych całego ciała, jak sekwencja ciosów w walce. 

O motoryce najlepiej opowie Marcin Wrzosek, zawodnik MMA i były mistrz KSW w wadze piórkowej, który nawet najbardziej skomplikowane elementy motoryki ma w małym palcu.