Aerobiczna 6 Weidera: czy trening A6W niszczy kręgosłup?

Oto prawda o A6W. Legendarny trening mięśni brzucha miał być panaceum na sylwetkowe troski. Okazuje się jednak, że dopiero po wykonaniu 6 Weidera prawdopodobnie będziesz potrzebować mocnych leków przeciwbólowych.

| Data aktualizacji: 2019-02-08
sześciopak Shutterstock.com
Shutterstock.com

Płacą mi (między innymi) za to, że wiem, czego ludzie szukają w Google. I prawda jest taka, że 6 Weidera cieszy się od lat niesłabnącą popularnością wśród internautów, którzy chcą dokonać transformacji bojlera w kamienny sześciopak.

REKLAMA

Skuszeni obietnicą ekspresowych rezultatów zaczynają z dnia na dzień serwować mięśniom brzucha wycisk, na który te absolutnie nie są gotowe.

(Oto 10 rzeczy, których nie wiedziałeś o rectus abdominis, czyli mięśniu prostym brzucha)

Czy Aerobiczna 6 Weidera niszczy kręgosłup?

"Na bóle kręgosłupa narzeka 9 na 10 dorosłych osób. Dotyczą głównie odcinka lędźwiowego i szyjnego. Wynikają one z faktu, że większość z nas spędza nawet po kilkanaście godzin w pozycji siedzącej, a ta wyjątkowo mocno obciąża kręgosłup. W połączeniu ze zgięciowymi ćwiczeniami z programu A6W skutkuje to uszkodzeniami krążków międzykręgowych" – wyjaśnia nam dr Paweł Posłuszny.

Na jakie rezultaty mogą liczyć trenujący według tego planu? "Szóstka" z całą pewnością pogłębi dysproporcje między siłą mięśni brzucha a mięśni głębokich grzbietu.

Można temu przeciwdziałać, wzmacniając mięśnie antagonistyczne, czyli cały gorset mięśniowy tułowia (core). Zbawienny wpływ na cały kręgosłup będą miały również ćwiczenia w zwisie, które rozciągają przestrzenie międzykręgowe.

Opinia MH? Oldskulowe brzuszki pomogą Ci wzmocnić mięśnie brzucha i... tylko te. Nie izoluj konkretnych grup mięśni: zaprzęgnij do pracy całe ciało (ćwiczenia wielostawowe) i zadbaj o dietę. Efekty przyjdą. Nasze porpozycje ćwiczeń wielostawowych znajdziesz niżej. Zastąp nimi brzuszki, a efekty przyjdą szybciej niż zdążysz powiedzieć konstantynopolitaneczka.

(Zobacz: Oto doskonały trening FBW ze sztangą - klasyka, która daje błyskawiczne efekty.)

 

REKLAMA

REKLAMA

Wspinaczka pozioma 2 x 60

REKLAMA

Przyjmij pozycję jak do pompki. Napnij korpus. Przyciągnij prawe kolano do klatki, dostawiając stopę na podłogę. Powtórz ruch drugą nogą.

Deska (plank) 2 x max

Oprzyj się na przedramionach. Rozstaw stopy na szerokość bioder. Ciało widziane z boku powinno być proste. Napnij mięśnie korpusu i pośladki. Trzymaj.

Unoszenie nóg w zwisie 2 x 15

Złap drążek nachwytem na szerokość barków. Ustabilizuj sylwetkę. Unieś proste nogi, aż znajdą się w pozycji równoległej do podłoża. Powoli opuść.

Wycieraczka 2 x 15

Unieś proste nogi, aż będą w pozycji równoległej do podłoża. Przełóż je najpierw w lewo, a następnie w prawo – imituj działanie wycieraczki.

 

Ekspert: Paweł Posłuszny - doktor AWF Wrocław

Instruktor pięciu dyscyplin sportu, miłośnik sztuk walki. Pracuje w Katedrze Biostruktury wrocławskiej AWF, autor publikacji z dziedziny anatomii. Maraton Komandosa (z 12 kg obciążenia na plecach) wspomina jako relaksującą przebieżkę.

Zobacz również:
REKLAMA